X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Sankcje wobec Białorusi i wezwanie do omijania przestrzeni powietrznej tego kraju. Decyzja unijnych przywódców

29.05.2021 19:32
Unijni przywódcy zdecydowali o sankcjach wobec Białorusi za porwanie samolotu lecącego z Aten do Wilna oraz aresztowanie jednego z białoruskich dziennikarzy po wylądowaniu w Mińsku - Ramana Pratasiewicza. Decyzja zapadła na szczycie w Brukseli.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji, unijnych sankcjach na Białoruś, Konkursie "Być Polakiem" i 15 rocznicy śmierci Kazimierza Górskiego [posłuchaj]
Raman Pratasiewiczzdjęcie archiwalne
Raman Pratasiewicz/zdjęcie archiwalnePAP/EPA/STRINGER

W magazynie mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji. Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że wizyta w Ankarze była politycznym przełomem w relacjach Polski i Turcji. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej powiedział, że spotkanie było istotne między innymi z powodów gospodarczych.

Podczas wizyty Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I, a także Polonią i żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który stacjonuje w Turcji w ramach misji NATO monitorowania bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i Morza Śródziemnego.

W Turcji podpisano między innymi umowę o wzajemnej ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego oraz umowę w sprawie zakupów tureckich dronów. Ponadto zostało podpisane porozumienie o bezpiecznej turystyce.

W programie mówimy także o unijnych sankcjach nałożonych na Białoruś, po akcie państwowego terroryzmu jakiego dopuściło się to państwo. Samolot lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania na lotnisku w Mińsku, po czym aresztowano znajdującego się na pokładzie opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda mówił na szczycie w Brukseli m.in. o zagrożeniach ze strony białoruskiej elektrowni atomowej, a w Wilnie Swiatłana Cichanouska apelowała o reakcje społeczności międzynarodowej. O szczegółach informuje Kamil Zalewski.

Relacjonujemy również przebieg manifestacji przed siedzibą białoruskiej ambasady w Warszawie.  Uczestnicy zgromadzenia domagali się uwolnienia więźniów politycznych oraz zaprzestania represji wobec członków mniejszości polskiej w tym kraju. Pikietujący mieli ze sobą biało-czerwono-białe flagi, transparenty oraz trąbki. Na miejscu był Michał Fedusio.


Przenosimy się również na Bliski Wschód. Gaza i Izrael liczą straty po zakończonej niedawno wojnie. Jedenastodniowy konflikt kosztował życie 248 osób po stronie palestyńskiej oraz 13 osób po stronie izraelskiej. W palestyńskiej enklawie rozpoczęło się sprzątanie gruzów, a obie strony starają się ustalić wymiar strat materialnych. O szczegółach Wojciech Cegielski.

Po latach starań polski rząd odzyskał zbiory przedwojennego ambasadora w Ankarze i bliskiego współpracownika marszałka Józefa Piłsudskiego. Michał Sokolnicki był historykiem, politykiem i dyplomatą.

Zbiory Michała Sokolnickiego zostały kupione od kolekcjonera i niebawem trafią w całości do kraju. Działania mające na celu pozyskanie archiwaliów dyplomaty trwały wiele lat - materiały były oglądane, wyceniane i katalogowane. Archiwa zaprezentowano w polskiej ambasadzie w Ankarze, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki podczas wizyty pary prezydenckiej w Turcji. Tematem zajęła się Ewa Plisiecka.

W kartce z kalendarza przypominamy, że 15 lat temu, zmarł Kazimierz Górski, legendarny trener, twórca sukcesów polskiej reprezentacji w piłce nożnej w latach 70-tych.

W programie także audycja "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego.

Język i kultura idą w parze - zapewniają pracownicy dydaktyczni "Polonicum". Dlatego też w swojej pracy, w kontaktach ze studentami nawet z najodleglejszych zakątków świata, nie ograniczają się tylko do nauki języka polskiego jako takiej. Tutaj jest miejsce na kino, teatr, na literaturę, ale też wspólne imprezy, ogniska czy tańczenie Poloneza. Nawet pandemia koronawirusa nie zakłóciła działalności Centrum, które samodzielnie, jak i we współpracy, między innymi z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej, promuje język polski i polską kulturę na całym świecie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.