X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Międzynarodowa Konferencja Generation Freedom poświęcona inicjatywie Trójmorza

25.09.2021 09:00
Gośćmi spotkania byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, świata nauki i biznesu oraz młodzi ludzie ze wszystkich krajów Trójmorza. Wiceminister Paweł Jabłoński wskazał na korzyści, jakie niesie ze sobą dla młodego pokolenia ściślejsza współpraca w gronie państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jak podkreślił, Inicjatywa Trójmorza jest projektem generacyjnym, zorientowanym na przyszłość, ponieważ inwestycje, które realizujemy dziś, będą służyły naszym obywatelom przez kolejne dziesięciolecia.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Nowym Jorku i wystąpieniu na forum ONZ, o międzynarodowej konferencji Generation Freedom, 45. rocznicy powstania KOR i 30-leciu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" [posłuchaj]
Międzynarodowa Konferencja GenFree w Warszawie
Międzynarodowa Konferencja GenFree w WarszawieFoto: Klaudiusz Madeja/PRdZ

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wizytę w Nowym Jorku i wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na forum Zgromadzenie Ogólnego ONZ. Polski prezydent był jednym z ponad stu przywódców z całego świata, którzy przemawiali podczas dorocznego Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Andrzej Duda w swoim wystąpieniu apelował o globalną solidarność w walce z pandemią koronawirusa, mówił też o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i budowie Nord Stream 2.

W siedzibie ONZ na Manhattanie Andrzej Duda mówił, że bogatsza część świata nie zdała egzaminu z solidarności wobec uboższych krajów. Chodzi przede wszystkim o sprawiedliwy dostęp do szczepionek i środków medycznych. Andrzej Duda podkreślał, że Polska przez ostatnie miesiące starała się być solidarna z innymi krajami, które potrzebowały pomocy. Andrzej Duda przypomniał, że sam jest jednym z ozdrowieńców.

Prezydent Andrzej Duda apelował także w ONZ o międzynarodową solidarność w rozwiązywaniu kryzysów. Jako jej przykład podał polską ewakuację Afgańczyków z Kabulu. Andrzej Duda mówił w ONZ, że w czasie kryzysu w Afganistanie zarówno Polska jak i inne kraje okazały solidarność wobec Afgańczyków, którzy chcieli uciec z kraju w którym władzę przejęli talibowie. Relację przygotował  Przemysław Pawełek.

Mówimy też o międzynarodowej konferencji Generation Freedom w całości poświęconej inicjatywie Trójmorza w perspektywie kolejnych 50 lat. Debata odbyła się w Warszawie. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, świata nauki i biznesu oraz młodzi ludzie ze wszystkich krajów Trójmorza.

Podsekretarz stanu w MSZ, Paweł Jabłoński, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na skalę wyzwań stojących obecnie przed regionem Trójmorza. – Brak odpowiedniej infrastruktury łączącej nasze państwa jest jednym z kluczowych czynników uniemożliwiających pełne wykorzystanie naszego potencjału społeczno-ekonomicznego – mówił wiceminister Paweł Jabłoński. 

W tym kontekście wiceszef MSZ wskazał na konieczność ściślejszej koordynacji działań państw Trójmorza dla skuteczniejszej realizacji wspólnych, ponadnarodowych inicjatyw. – Naszym celem jest trwałe wyrównywanie różnic pomiędzy Europą Środkowo-Wschodnią, a Europą Zachodnią – zadeklarował podsekretarz stanu. 

Wiceminister Jabłoński wskazał także na korzyści, jakie niesie ze sobą dla młodego pokolenia ściślejsza współpraca w gronie państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jak podkreślił, Inicjatywa Trójmorza jest projektem generacyjnym, zorientowanym na przyszłość, ponieważ inwestycje, które realizujemy dziś, będą służyły naszym obywatelom przez kolejne dziesięciolecia. Konferencji przysłuchiwał się Klaudiusz Madeja.

Mija 45 lat od założenia Komitetu Obrony Robotników. To ważna data w historii ruchu demokratycznego w całym dawnym bloku wschodnim. Z tej okazji konferencję naukową zorganizowano w gmachu Senatu w Warszawie. Informacje na ten temat zebrał Michał Fedusio.

W audycji mówimy również o polsko-niemieckim porozumieniu o współpracy akademickiej. Porozumienie zawarły Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) i Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD). Jest to pierwsza tego typu umowa z zagraniczną instytucją partnerską, podpisywana przez NAWA.  

Porozumienie przewiduje m.in. stypendia dla polskich studentów, doktorantów i naukowców w Niemczech, przyznawane przez DAAD, oraz stypendia dla niemieckich studentów, doktorantów i naukowców na pobyty w Polsce, przyznawane przez NAWA. Pozwoli także na rozszerzanie polsko-niemieckiej współpracy międzyuczelnianej, wspieranie nauczania języka narodowego w kraju drugiej strony czy też wzajemną promocję oferty stypendialnej i współdziałanie w obszarze marketingu zagranicznego systemów szkolnictwa wyższego. Daje też podstawę do podejmowania nowych wspólnych inicjatyw programowych, odpowiadających na nieszablonowe wyzwania, przed jakimi staje obecnie świat akademicki.

W programie dokonujemy również bilansu działalności dwóch organizacji ważnych dla Polonii: Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które obchodzi 30-lecie powstania oraz Fundacji "Wolność i Demokracja", świętującej swoje 15-lecie. Rozmawiamy z Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Lilią Luboniewicz, prezes Fundacji "Wolność i Demokracja".

Powstał raport "Postawy Polaków wobec pola elektromagnetycznego oraz nowych technologii". O obawach Polaków związanych z technologią 5G rozmawiał Przemysław Pawełek.

W naszym programie także audycja "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.