Redakcja Polska

"Nie ma między nami różnic zdań w najważniejszych sprawach". Spotkanie prezydentów Polski i Cypru

09.10.2021 10:00
Andrzej Duda rozmawiał w Nikozji z prezydentem Nicosem Anastasiadesem. Był to pierwszy punkt dwudniowej oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Cyprze. W spotkaniu uczestniczyły również pierwsze damy.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Cyprze, polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku i XXI Dniu Papieskim w kraju i za granicą [posłuchaj]
Spotkanie prezydentów Polski i Cypru
Spotkanie prezydentów Polski i CypruFoto: Twitter/KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wizytę prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy na Cyprze. Wizyta rozpoczęła się  od oficjalnego powitania przed Pałacem Prezydenckim w Nikozji. Polski przywódca m.in. spotkał się z prezydentem Nicosem Anastasiadesem i złożył wizytę w siedzibie Sił Pokojowych ONZ na Cyprze.  

Na polsko-białoruskiej granicy mamy do czynienia z nieodpowiedzialnym zachowaniem władz białoruskich, które wywołują kryzys migracyjny - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na Cyprze. Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis wskazywał, że UE powinna przyjąć stanowisko, że instrumentalizacja migracji jest nie do przyjęcia.

Andrzej Duda podkreślił, że to "bezprecedensowa sytuacja, że tak naprawdę za kryzys migracyjny odpowiedzialne są władze konkretnego państwa, które nie tylko, że organizują de facto przyjazd migrantów do swojego kraju, ale w sposób zorganizowany również pchają tych migrantów ku granicy". - Z tym problemem borykają się Łotysze, Litwini i my także - mówił prezydent.

Prezydent Duda rozmawiał z Nikosem Anastasiadisem również o przyszłości Cypru. "Zapewniłem pana prezydenta o polskim wsparciu, że - choć jesteśmy przyjaciółmi i chcemy mieć jak najwięcej przyjaciół na całym świecie i przyjaźnimy się zarówno z Grecją, jak i z Turcją - to zawsze staliśmy na stanowisku, by prawo międzynarodowe było przestrzegane" - powiedział. Dodał, że "tak jest dokładnie i w tym przypadku". - Prawo międzynarodowe w tych kwestiach dziś to rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, które wskazują, jakie rozwiązanie powinno być dla Cypru jako wyspy przyjęte - zaznaczył. Relację przygotował Michał Fedusio.

W magazynie mówimy również o polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. - Już w przyszłym roku do Polski powinny trafić pierwsze egzemplarze czołgów Abrams - powiedział po wizycie w Pentagonie minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony spotkał się tam z amerykańskim sekretarzem obrony. - Kupujemy czołgi Abrams, by odstraszyć agresora i by wiedział, że wojsko polskie posiada skuteczną broń - powiedział  minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wizyty w fabryce czołgów General Dynamics w Limie w Ohio. Na miejscu minister odbył jazdę próbną pojazdem.

- To jest czołg, który waży 70 ton, zatrzymuje się w bardzo krótkim czasie, pokonuje wzniesienia, ma dobre przyspieszenie, jest bardzo zwrotny. Te cechy są niezbędne, by w sytuacji konfliktu żołnierze wojska polskiego mieli przewagę nad wojskami agresora - powiedział Mariusz Błaszczak. - Oczywiście kupujemy czołgi dlatego, by odstraszyć agresora, żeby wiedział, że wojsko polskie posiada broń realną i skuteczną - dodał. Szef MON podkreślił też, że pojazdy, których zakup planuje Polska gwarantują też największe bezpieczeństwo załodze, wobec czego ocenił, że są to najlepszy czołg na świecie. Tematem zajął się Przemysław Pawełek.

W programie relacjonujemy również wizytę ministra spraw zagranicznych Turcji w Warszawie. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Turcji Zbigniew Rau oraz Mevlut Cavusoglu zadeklarowali  w Warszawie współpracę wywiadów obu państw w sprawie przeciwdziałania nielegalnej migracji obywateli państw arabskich z Białorusi do Polski.  

Zbigniew Rau na konferencji prasowej po rozmowie z Mevlutem Cavusoglu podkreślił, że relacje gospodarcze Polski z Turcją są bardzo dobre, wzajemna wymiana handlowa w ubiegłym roku wyniosła 6 mld euro; wyraził nadzieję, że uda się wkrótce osiągnąć 8 mld euro. - Turcja jest naszym najważniejszym partnerem gospodarczym na Bliskim Wschodzie - mówił minister Rau. Jak dodał, do zwiększenia polskiego eksportu do Turcji mogłoby przyczynić się zniesienie niektórych barier handlowych. Wyraził zadowolenie ze wsparcia przez Turcję inwestycji dotyczących korytarza drogowego na osi północ-południe Europy. Zaznaczył, że podczas rozmów Cavusoglu w imieniu Turcji wyraził zainteresowanie dalszą współpracą w ramach Trójmorza.

Wśród obszarów współpracy z Turcją Rau wymienił bezpieczeństwo, walkę z terroryzmem, handel, migrację i turystykę. Ponadto - jak dodał - tematem rozmów były zagrożenia na wschodniej flance NATO w kontekście sytuacji w Rosji, Syrii, Afganistanie i na Białorusi.


Nowojorska Polonia obchodziła swoje święto. Piątą Aleją na Manhattanie po raz 84. przeszła Parada Pułaskiego. Rozpoczęła ona coroczną prezentację polskiej kultury i wkładu Polaków w rozwój Stanów Zjednoczonych. Relację przygotowała Danuta Isler.

„Nie lękajcie się!” - to hasło XXI Dnia Papieskiego. To okazja, żeby wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez parafie w Polsce oraz przed środowiska polonijne i Polaków za granicą. Tradycyjnie tego dnia wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierają fundusze na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Dzień Papieski obchodzony jest co roku w niedzielę poprzedzającą 16 października, czyli datę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Z przewodniczącym zarządu tej Fundacji księdzem Dariuszem Kowalczykiem rozmawiała Katarzyna Ingram.

W setną rocznicę urodzin lwowiaka Kazimierza Górskiego, jednego z najwybitniejszych polskich trenerów piłki nożnej, na placu przy Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym otwarto wystawę poświęconą legendzie polskiego futbolu. Więcej na ten temat Eugeniusz Sało.

W naszym programie również audycja poświęcona promocji języka polskiego, z naszego nowego cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.