Redakcja Polska

Polskie miejsce w Szwajcarii. Z wizytą w Muzeum w Rapperswilu

08.01.2022 12:45
Muzeum Polskie w Rapperswilu może pochwalić się ponad 150- letnią historią. Założone przez Władysława Platera po Powstaniu Styczniowym stało się wyspą polskości i matecznikiem myśli niepodległościowych. W latach międzywojennych muzeum promowało sztukę współczesnej Polski. Większość zbiorów trafiła przed 1939 rokiem do kraju a podczas wojny została zniszczona. W tej chwili muzealne zbiory obejmują około 8 tysięcy obiektów.
Audio
  • W magazynie m.in. o napiętej sytuacji międzynarodowej, polityce polonijnej MSZ w 2021 roku, zbiorach Muzeum Polskiego w Rapperswilu i muralu poświęconym polskim lekkoatletom [posłuchaj]
Muzeum Polskie w Rapperswilu
Muzeum Polskie w RapperswiluFoto: Jakub Kukla

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o napiętych relacjach na linii Rosja-Ukraina-NATO.

NATO jest otwarte na rozmowy z Rosją w sprawie uspokojenia sytuacji na granicy z Ukrainą. Nie porzuci jednak swoich sojuszników - to deklaracja ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu. Politycy rozmawiali o sytuacji na Ukrainie podczas telekonferencji. Sekretarz generalny Sojuszu mówił po spotkaniu, że kraje NATO solidarnie odrzucają najnowsze żądania Rosji. Chce ona, by Sojusz nie przyjmował już nowych członków, na przykład Ukrainy i Gruzji oraz by zaprzestał działań wojskowych na wschodzie Europy. Chodzi tutaj prawdopodobnie także o Polskę. O napięciach na scenie międzynarodowej w relacji Katarzyny Semaan.

W programie również o najważniejszych działaniach Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2021 roku, w zakresie spraw polonijnych oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej. Zapraszamy do wysłuchania relacji z konferencji prasowej Szymona Szynkowskiego vel Sęka, sekretarza stanu w MSZ.

Instytut Pileckiego chce w tym roku utworzyć swój oddział w Stanach Zjednoczonych. Umożliwia mu to uchwalona kilka miesięcy temu ustawa. Ponadto Instytut, zajmujący się badaniem historii XX wieku i polskich doświadczeń dwóch totalitaryzmów, zapowiada rozwój relacji z partnerami amerykańskimi oraz dalsze działania na rzecz upamiętnienia Grupy Ładosia. O tym także w audycji.

Przenosimy się też do Rapperswilu w Szwajcarii. Tamtejsze Muzeum Polskie w może pochwalić się ponad 150- letnią historią. Założone przez Władysława Platera po Powstaniu Styczniowym stało się wyspą polskości i matecznikiem myśli niepodległościowych. W latach międzywojennych muzeum promowało sztukę współczesnej Polski. Większość zbiorów trafiła przed 1939 rokiem do kraju a podczas wojny została zniszczona. W tej chwili muzealne zbiory obejmują około 8 tysięcy obiektów. O niektórych z nich, w rozmowie z Jakubem Kuklą, opowie jego gość, Anna Tomczak, historyk sztuki w Muzeum Polskim w Rapperswilu.

W audycji informujemy też, że na warszawskim Mokotowie uroczyście odsłonięto mural upamiętniający 100-lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Mural prezentuje sylwetki 26 najwybitniejszych polskich lekkoatletów, to między innymi, Janusz Kusociński, Władysław Komar, Władysław Kozakiewicz i Irena Szewińska. Tę część programu przygotowała Ewa Plisiecka.

Zapraszamy również do wysłuchania audycji z cyklu Kierunek: Polska. Sytuację na polskim rynku pracy i ofert dla powracających z emigracji przybliża Małgorzata Frydrych i jej gość.

W programie również audycja "Język polski bez granic", promująca język polski. Mówimy w niej o języku polonijnym.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.