X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska objęła przewodnictwo w OBWE. Minister Zbigniew Rau zaprezentował priorytety naszej prezydencji

15.01.2022 19:00
Podczas posiedzenia Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Wiedniu, szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau zapowiedział, że pierwszą wizytę jako przewodniczący OBWE, ma zamiar złożyć na Ukrainie.
Audio
  • W magazynie m.in. o relacjach NATO-Rosja, objęciu przez Polskę przewodnictwa w OBWE, sytuacji pandemicznej na świecie oraz planach Zamku Królewskiego w Warszawie [posłuchaj]
Posiedzenie Stałej Rady OBWE z udziałem ministra spraw zagranicznych Polski
Posiedzenie Stałej Rady OBWE z udziałem ministra spraw zagranicznych PolskiTwitter/MSZ

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o rozmowach NATO-Rosja. W Brukseli odbyło się posiedzenie Rady NATO-Rosja, pierwsze po ponad 2-letniej przerwie. Rozmowy dotyczyły zwiększonej koncentracji rosyjskich wojsk na Ukrainie i przy granicy z nią, a także agresywnych działań Moskwy.

Spotkanie nie przyniosło przełomu we wzajemnych kontaktach. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Rosję do deeskalacji działań prowadzonych przy granicy z Ukrainą. W oświadczeniu wygłoszonym po spotkaniu podkreślił też konieczność przestrzegania przez Rosję suwerenności i integralności sąsiadujących krajów.

Nie ma zgody w NATO na redukcję sił Sojuszu na wschodniej flance, czego domaga się Rosja - zapewnił w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przestrzega przed ryzykiem wojny w obszarze Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W Wiedniu szef polskiej dyplomacji przedstawił priorytety rocznego przewodnictwa Polski w OBWE.

Polski minister do końca 2022 roku będzie sprawował funkcję przewodniczącego OBWE. Główny cel Organizacji to zapobieganie konfliktom, przede wszystkim w Europie. W tym kontekście wymienił między innymi Ukrainę, wskazując na potrzebę pokojowego rozwiązania konfliktu. Szef MSZ wskazał również na niezażegnane konflikty w Gruzji, Naddniestrzu i Górskim Karabachu, a także na trwający kryzys w Kazachstanie. Szef MSZ zaapelował również o przedłużenie trwającej do końca marca specjalnej misji monitorującej OBWE na Ukrainie. W swym wystąpieniu minister Rau nie mówił wprost o Rosji, ale zaznaczył, że przez ostatnie tygodnie wskutek koncentracji wojsk stanęliśmy w obliczu poważnej eskalacji wojskowej.

Mówimy również o kolejnych krajach, które notują najwyższe liczby nowych zakażeń od początku epidemii. Powodem jest nowy wariant koronawirusa Omikron. Według ekspertów, powoduje on znacznie mniej groźne skutki, niż poprzednie wersje SARS-CoV-2, ale rozchodzi się znacznie szybciej.

W audycji także o walce z inflacją w Polsce. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego ogłosił założenia tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. - W drugiej tarczy antyinflacyjnej już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe kolejne rozwiązania - zapowiedział szef rządu. - Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów. To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego - mówił premier Mateusz Morawiecki. Szczegóły programu przybliża Ewa Plisiecka.

W programie również podsumowanie działań Zamku Królewskiego w Warszawie w 2021 roku i plany placówki na rok 2022.

Odwiedzamy też wystawę "Nikifor - malarz nad malarzami", którą można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Na spotkanie z kuratorką wystawy zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

W programie również audycja "Język polski bez granic", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.