Redakcja Polska

"Potwierdzam zaangażowanie USA w zobowiązania wobec Polski". Wiceprezydent USA rozmawiała z prezydentem i premierem

11.03.2022 17:45
- To bardzo ważne, by wzmocnić wschodnią flankę NATO w kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie - ocenił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Wiceprezydent potwierdziła zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zobowiązania w stosunku do Polski i innych sojuszników.
Audio
  • W magazynie mi.in. o wizycie w Warszawie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i premiera Kanady, polskiej pomocy dla uchodźców i wsparciu dla studentów z Afryki i Azji, uciekających przed wojną w Ukrainie [posłuchaj]
Wspólna konferencja: Prezydent Andrzej Duda i Wiceprezydent USA Kamala Harris
Wspólna konferencja: Prezydent Andrzej Duda i Wiceprezydent USA Kamala HarrisPAP/Leszek Szymański

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie w Warszawie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Kamala Harris spotkała się z prezydentem i premierem. To najwyższy rangą polityk USA, który odwiedził Polskę od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie. 

- To bardzo ważne, by wzmocnić wschodnią flankę NATO w kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie - ocenił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Wiceprezydent potwierdziła zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zobowiązania w stosunku do Polski i innych sojuszników.

Jesteśmy w pełni zjednoczeni w wielu sprawach, szczególnie w sprawie Ukrainy; jesteśmy gotowi do tego, żeby bronić zasad, które ważne są dla nas, jako państw NATO-wskich takich jak suwerenność oraz integralność terytorialna - podkreśliła Kamala Harris.

Poza bilateralnymi spotkaniami z prezydentem i premierem, wiceprezydent USA spotka się z premierem Kanady Justinem Trudeau, który także przebywał w Polsce.

Z premierem Kanady Justinem Trudeau spotkał się także prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że obecność naszych sojuszników z Kanady ma podwójny charakter. "Z jednej strony wyraz politycznego wsparcia, dodatkowo obok braterstwa broni i obecności kanadyjskich żołnierzy tutaj, w naszym rejonie, którzy wspierają, budują, architekturę naszego bezpieczeństwa, ale z drugiej strony to także i wyraz naszego wspólnego braterstwa z Ukrainą i z broniącymi swojej wolności, niepodległości, suwerenności Ukraińcami, którzy każdego dnia walczą przeciwko rosyjskiej napaści" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił też uwagę, że to właśnie Kanada od razu na samym początku konfliktu na Ukrainie przysłała do Polski, w rejon w pobliżu granicy z Ukrainą swoich żołnierzy. "Żeby dodatkowo wsparli wszystkie działania humanitarne i wsparli także bezpieczeństwo Rzeczypospolitej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział Andrzej Duda.

Rozmawialiśmy z premierem Kanady Justinem Trudeau o tym, że zbrodniarze wojenni muszą być bezwzględnie ścigani, rozmawialiśmy o tym, że znajdą się fundusze, by odbudować wszystko to, co codziennie niszczą rosyjskie bomby na Ukrainie - powiedział prezydent Andrzej Duda.

W audycji informujemy też o sankcjach nałożonych na Rosję przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej i gazu do USA. Jak podkreślił, choć ruch ten zwiększy ceny surowców, ma ponadpartyjne poparcie i uderzy w "arterię rosyjskiej gospodarki". Podczas konferencji w Białym Domu podkreślił, że to kolejna odpowiedź USA na agresję Rosji na Ukrainę.

Jest zgoda ambasadorów unijnych krajów na czwarty pakiet sankcji wobec Rosji za jej napaść na Ukrainę Tym razem sankcjami ma być objęty eksport do Rosji technologii i sprzętu z sektora morskiego.

Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanym majątkiem w Europie mają trafić kolejni rosyjscy oligarchowie. Wśród 160 osób, które dziś zostały wpisane na czarną listę, jest 14 oligarchów i biznesmenów działających w kluczowych sektorach gospodarki, stanowiących znaczące źródło dochodów Federacji Rosyjskiej, zwłaszcza w przemyśle metalurgicznym, rolniczym, farmaceutycznym, telekomunikacyjnym i cyfrowym. Sankcjami zostało objętych także 146 osób zasiadających w Radzie Federacji. Wszyscy będą mieli zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki w Europie.

W programie również wiadomości o pomocy humanitarnej niesionej przez Polaków uchodźcom.

Polacy chętnie pomagają uchodźcom. 75 proc. Polaków zaangażowanych jest - lub było - w pomoc dla uciekinierów z Ukrainy. - Jesteśmy wam z głębi serca bardzo wdzięczni za pomoc, nigdy wam tego nie zapomnimy - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - Szczególnie mocno chcę podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Wszystko, co możliwe, robi też premier Mateusz Morawiecki - mówił.

Ambasador Andrij Deszczyca podkreślał, że spotyka się z samorządowcami w całej Polsce, którzy angażują się z całą mocą w pomoc Ukrainie i uchodźcom - organizują noclegi, żywność, wszystko, co konieczne. - Mówię im zawsze tak: jesteśmy wam z głębi serca bardzo wdzięczni za tę pomoc, nigdy wam tego nie zapomnimy. Jako bonus zapraszamy wszystkich na wakacje na Krym, jak to wszystko się już skończy - podkreślił dyplomata.

Naszym gościem jest dr Zofia Sawicka, wicedyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, z którą rozmawiamy o polskim wsparciu dla studentów z Afryki i Azji, uciekających przed wojną w Ukrainie.

W kartce z kalendarza przypominamy postać, Józefa Wybickiego, autora słów do "Mazurka Dąbrowskiego". Minęło właśnie 200 lat od jego śmierci. W tym roku mija też 275. rocznica jego urodzin. By oddać mu hołd, Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego.

W magazynie także audycja "Język polski bez granic", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.