X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Prezydent Duda: ustanowione dla kolejnych pokoleń młodzieży

11.06.2022 13:21
W Katowicach prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i czcić pamięć ich bohaterskich uczestników, będzie obchodzone 20 czerwca.
Audio
  • W magazynie m.in. o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy ustanawiającej Narodowy Dzień Powstań Śląskich, polskim militarnym wsparciu dla Ukrainy, otwarciu Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie [posłuchaj]
Sejm poparł prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich
Sejm poparł prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań ŚląskichFORUM/ Arkadiusz Lawrywianiec

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, w Katowicach ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Będzie obchodzony 20 czerwca. Ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i czcić ich bohaterskich uczestników.

- Śmiało można powiedzieć, że gdyby nie te wielkie czyny zbrojne, gdyby nie bohaterstwo Wielkopolan, gdyby nie bohaterstwo Ślązaków, którzy chcieli być częścią odradzającej się Rzeczypospolitej, chcieli w Rzeczypospolitej mieszkać, chcieli dla Rzeczypospolitej żyć i pracować, być może ta Rzeczpospolita nie przetrwałaby nawet tych swoich nieco ponad 20 lat, przez które wtedy istniała w 20-leciu międzywojennym - powiedział po podpisaniu ustawy prezydent.

Ocenił, że "wielki czyn zbrojny, jakim były trzy powstania śląskie, jest nie do przecenienia". - Bardzo dziękuję, że będzie to święto, o którym będzie pamiętała cała Polska, bo będzie to święto, które będzie zapisane w naszym, państwowym, politycznym kalendarzu, że będzie utrwalone jako święto państwowe - zaznaczył prezydent Duda.

Polska liczy na portugalskie i włoskie wsparcie dla przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. O tym rozmawiał podczas swojej wizyty na południu Europy polski prezydent.

Prezydent Andrzej Duda wyruszył w podróż do krajów Europy Południowej. Celem wizyty w Portugalii, we Włoszech i w Rumunii jest wzmocnienie politycznego wsparcia tego regionu dla Ukrainy. W czasie lotu do Włoch Andrzej Duda powiedział, że choć Rzym poparł już status kandydata Ukrainy do Unii Europejskiej, to jest to stolica o kluczowym oddziaływaniu we Wspólnocie.

Prezydent relacjonował też rozmowę z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą.

Prezydent przyznał, że prowadzone są również rozmowy z Paryżem i Berlinem na temat uznania ukraińskiej kandydatury do Wspólnoty. Jak dodał Andrzej Duda, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski prosił go o poruszenie tej sprawy z władzami duńskimi.

W magazynie mówimy również o polskim wsparciu militarnym dla Ukrainy.

Polska dostarczyła Ukrainie wystarczającą liczbę czołgów do sformowania dwóch brygad - to ponad 200 sztuk T-72. Prócz czołgów, do tej pory za Bug dotarły także bojowe wozy piechoty. Wśród broni, która trafiła z Polski na Ukrainę, są również haubice samobieżne 2S1 Goździk, a także wyrzutnie rakietowe Grad. Polska przekazała też rakiety powietrze-powietrze do samolotów MIG-29 i Su-27.

Z polskiego arsenału do walczących z Rosją trafiły też m.in. przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, które mają już na swoim koncie niepotwierdzone oficjalnie zestrzelenia rosyjskich śmigłowców. Polska przekazuje też Ukrainie duże ilości amunicji.

Prócz ciężkiego sprzętu to także drony produkcji polskiego WB Electonics służące m.in. do działań rozpoznawczych. Sami Ukraińcy chwalą się posiadaniem polskich dronów Warmate - systemu amunicji krążącej podobnego do amerykańskich Switchblade. Bezzałogowce w ostatnich latach stały się integralnym elementem wyposażenia wojsk lądowych.

Polska Akademia Nauk razem z zagranicznymi akademiami nauk przygotowują plan działania na rzecz odbudowy nauki w Ukrainie. Instytucje planują krótkoterminowe i długoterminowe działania oraz pomoc finansową. W siedzibie PAN w Warszawie na temat odbudowy ukraińskiej nauki rozmawiali przedstawiciele PAN i jej zagranicznych odpowiedników m.in. z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Danii i Anglii oraz ukraińscy naukowcy.

W audycji relacjonujemy również oficjalnie otwarte Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. Zlokalizowana w centrum stolicy USA instytucja upamiętnia 100 milionów ofiar tego totalitarnego systemu. Powstanie muzeum było możliwe dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej. Z przebywającym w Waszyngtonie prezesem zarządu Fundacji, dr. Marcinem Zarzeckim rozmawiał Marek Wałkuski.

Naszym gościem jest dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm, pisarka i dziennikarka, autorka poczytnych książek, ukazujących się w Polsce, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Informujemy również, że w Lesznie w województwie wielkopolskim odbędą się w lipcu piłkarskie Polonijne Mistrzostwa Świata. Impreza gościć będzie na miejskim stadionie, na którym na co dzień występują piłkarze miejscowej Polonii. W rozgrywkach wezmą udział drużyny z Niemiec, Holandii, Austrii i Kanady.

W programie  także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.