Redakcja Polska

Kandydatury Szwecji i Finlandii do NATO. Andrzej Duda ratyfikował protokoły

30.07.2022 09:00
Prezydent Andrzej Duda ratyfikował protokoły dotyczące akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Wcześniej prezydent podpisał ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji obu krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Audio
  • W magazynie m.in. o podpisaniu przez prezydenta ustaw ws. ratyfikacji Szwecji i Finlandii do NATO, niskim bezrobociu w Polsce, obchodach 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 30-leciu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisze ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO
Prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisze ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATOprezydent.pl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw związanych z włączeniem do Paktu Północnoatlantyckiego Finlandii i Szwecji.

- To ważny dzień dla bezpieczeństwa przyszłych pokoleń (...) dzięki temu wolny świat zwycięży - mówił prezydent po uroczystym podpisaniu ustaw w Gdyni, na fregacie rakietowej ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, Szwecja i Finlandia w połowie maja złożyły formalny wniosek o przyjęcie ich w skład NATO. Na początku lipca ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Szwecja i Finlandia mają obecnie status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwa proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.

W programie także o nadzwyczajnym spotkaniu unijnych ministrów energii w Brukseli, którzy przygotowali plan awaryjny na wypadek całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu.

O politycznej zgodzie na ograniczenie zużycia gazu poinformowali Czesi, którzy kierują pracami Unii. "To nie była misja niemożliwa do realizacji" - napisała czeska prezydencja.

Porozumienie przewiduje dobrowolne redukcje zużycia gazu o 15 procent, a mają się one zacząć od przyszłego miesiąca i potrwać do końca marca. Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej została złagodzona. Nie ma obowiązkowych redukcji dla wszystkich krajów, bo jest wiele wyłączeń i derogacji.

Polska - jak informowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa - nie będzie objęta obowiązkowymi redukcjami gazu i plan dla Polski jest neutralny. Wzięte pod uwagę zostały zapasy gazu w magazynach oraz dotychczasowe oszczędności, na które zdecydowały się firmy i sektory. Zmiany, które wprowadziły kierujące pracami Unii Czechy, według minister Moskwy są dla Polski korzystne, bo nie narzucają żadnych zobowiązań.

Mówimy również o najniższym od trzech dekad bezrobociu w Polsce. 4,9 procent - tyle wynosiła stopa bezrobocia w Polsce w minionym miesiącu. Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że w kraju mamy najniższy odsetek osób bez pracy od ponad trzydziestu lat.

W magazynie także o wzmacnianiu naszej armii. Wojsko Polskie otrzyma czołgi K-2, armatohaubice K-9 i samoloty FA-50 wyprodukowane w Korei Południowej. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowy ramowe na dostawy sprzętu wojskowego z tego kraju.

Minister zapowiedział, że pierwsze południowokoreańskie czołgi trafią do Polski jeszcze w tym roku. Dostaw samolotów można się spodziewać w roku 2023. - W ramach umowy ramowej, która została podpisana zamówimy tysiąc czołgów K-2, zamówimy ponad 600 armatohaubic K-9, zamówimy także trzy eskadry samolotów FA-50. W dzisiejszych czasach olbrzymie znaczenie mają wojska pancerne i artyleria, stąd też decyzja o wzmocnieniu tego rodzaju sił zbrojnych - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

Relacjonujemy również rozpoczęte już w Polsce obchody 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańcy, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w intencji poległych w 1944 roku, którą odprawił ordynariusz polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. W uroczystościach w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wziął udział m.in. powstaniec warszawski i były prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski, który nawiązał do wojny na Ukrainie. Ukraińcy podobnie jak powstańcy walczą, aby odzyskać wolność – mówił powstaniec. Z kolei prof. Zbigniew Antoni Kruszewski ps. Jowisz chciałby, aby pamięć o młodych powstańcach nie ginęła.

Naszym gościem jest Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", która obchodzi jubileusz 30-lecia pracy.

W ciągu 30 lat Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" zrealizowała bardzo wiele cennych inicjatyw związanych z aktywizacją środowisk polskich na Wschodzie, pielęgnowaniem i rozwojem kultury polskiej, w tym wsparciem polskich mediów. Fundacja promowała i promuje język polski w środowiskach polskich poza granicami kraju, między innymi poprzez kampanię "Kto Ty jesteś?". To pasmo wyzwań ale i wielkich sukcesów organizacji.

- Jest to multidyscyplinarna działalność, bo rzeczywiści robimy kampanie promujące język polski, budujemy szkoły, remontujemy teatry czy domy opieki dla seniorów, przekazujemy pomoc dla młodych środowisk, takich jak harcerze, środowisk artystycznych działających na Wschód od naszej granicy i w krajach bałtyckich - mówi Mikołaj Falkowski, prezes Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

W programie także kolejna audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.