Redakcja Polska

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości z udziałem prezydenta, premiera i szefa MON

04.09.2022 20:11
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się uroczystości na Westerplatte z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz w Wieluniu, gdzie obecny był m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • W magazynie m.in. o obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, o zgodzie państw członkowskich Unii Europejskiej na zawieszenie porozumienia wizowego z Rosją oraz o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu i rozmowach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem [posłuchaj]
W czwartek 83. rocznica wybuchu II wojny światowej; uroczystości odbędą się m.in. w Wieluniu i na Westerplatte
W czwartek 83. rocznica wybuchu II wojny światowej; uroczystości odbędą się m.in. w Wieluniu i na WesterplatteMATEUSZ SLODKOWSKI / FotoNews / Forum

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o obchodach 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

83 lata temu, 1 września 1939 roku, wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Tego dnia, jako pierwsze zaatakowane zostały Wieluń i Westerplatte.

O godz. 4.40 odbyły się uroczystości z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Wieluniu. 

- Zapominamy, że za każdym człowiekiem kryje się koszmar wojny - podkreślił szef rządu w swoim wystąpieniu. - To właśnie bezbronny Wieluń padł ofiarą bardzo skalkulowanej polityki zastraszenia i zniszczenia - przypomniał premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Hitler mówił do swoich żołnierzy, żeby litość nie miała dostępu do ich serc.

Z kolei o godz. 4.45 w uroczystych obchodach na Westerplatte udział wziął prezydent Andrzej Duda, który wygłosił przemówienie. - Dla każdego Polaka Westerplatte jest symbolem oddania ojczyźnie, niezłomności i wielkiego ducha - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

- Od dziesięcioleci o poranku 1 września spotykamy się tutaj na Westerplatte. My Polacy i nasi goście. Spotykamy się, by wspomnieć, oddać hołd pomordowanym i poległym, a także ostrzec świat, by nie powtórzyło się to, co było kataklizmem XX wieku - powiedział prezydent.

- Dla każdego Polaka Westerplatte jest symbolem oddania ojczyźnie, niezłomności i wielkiego ducha, który jest symbolem polskich żołnierzy. Nie wygrali tamtej bitwy, wielu z nich miało poczucie, że nie wygrali tamtej wojny. Dzisiaj Polska jest wolna dzięki zasługom tych, którzy przeżyli, którzy się o nią starali, także dzięki bohaterstwu ich dzieci - podkreślił.

W magazynie mówimy również, że jest zgoda państw członkowskich Unii Europejskiej na zawieszenie porozumienia wizowego z Rosją. Poinformował o tym szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Temat wiz wydawanych obywatelom Rosji omawiano podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Pradze. Zawieszenie porozumienia wizowego ma doprowadzić do znacznego spadku liczby wiz turystycznych wydawanych obywatelom Rosji. Będą one droższe, a proces starania się o wizę wydłuży się i stanie się bardziej złożony.

Podsumowujemy też wizytę premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu i rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem

Polska i Francja w ciągu ostatnich miesięcy starały się zreformować głęboko rynek energii elektrycznej - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron przed rozmową z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w Paryżu. - Mam nadzieję, że doprowadzimy te działania do końca - dodał Macron.

Prezydent Francji wyraził również wdzięczność "za ogromny wkład Polski w walkę z pożarami lasów, które dotknęły Francję latem tego roku".

- Polska od samego początku uczestniczyła w tej solidarności europejskiej, pomagając nam w gaszeniu pożarów. Chciałbym naprawdę bardzo serdecznie podziękować panu osobiście za to - powiedział Emmanuel Macron do Mateusza Morawieckiego.

Informujemy również, że Polska i kraje północy Europy będą wspólnie pracować nad uniezależnieniem się od dostaw energii z Rosji. Deklarację w tej sprawie podpisali w tych dniach w Kopenhadze premierzy Polski, Danii, Szwecji, Łotwy, Estonii, Finlandii kanclerz Niemiec oraz prezydent Litwy. Politycy spotkali się w stolicy Danii, by rozmawiać o sytuacji energetycznej regionu Morza Bałtyckiego. Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

W magazynie również relacja Krystyny Piotrowskiej z Radia Polonia w Toronto, z obchodów Święta Wojska Polskiego w Kanadzie i rozmowa z Tadeuszem Antoniakiem, prezesem Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Mówimy także o jedenastym już Narodowym Czytaniu, które odbyło się w wielu miejscach Polski i świata. Wydarzenie ma promować czytelnictwo i przypominać najważniejsze dzieła literatury polskiej. 

W warszawskim Ogrodzie Saskim Para Prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że romantyzm to postawa niezgody z rzeczywistością, którą ogranicza człowieka i zabiera mu wolność. Andrzej Duda podkreślił, że romantyzm to także kierowanie się ideałami, wręcz idealizmem, które stanowi natchnienie artysty. "Romantyzm to niezwykłe wewnętrzne poczucie wolności, a także poczucie niezrozumienia ze strony otaczającego świata" - powiedział.

W cyklu "Kierunek: Polska" spotkanie z Jackiem Słowakiem, podróżnikiem, który powrócił z emigracji do Polski i stworzył Chatę Podróżnika w Górach Świętokrzyskich.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.