Redakcja Polska

"To droga wolności, nowych szans i możliwości". Otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną

18.09.2022 12:00
- Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości oficjalnego otwarcia kanału żeglugowego.
Audio
  • W magazynie m.in. o orędziu o stanie UE, polsko-duńskiej współpracy politycznej i gospodarczej, otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną oraz rocznicy sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku [posłuchaj]
Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w miejscowości Skowronki
Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w miejscowości SkowronkiPAP/Adam Warżawa

Dziś w magazynie "Widziane z Polski" mówimy o orędziu o stanie UE, zaprezentowanym przez przewodnicząca KE Ursulę von der Leyen.

Tradycyjnie w swoim przemówieniu Ursula von der Leyen nawiązała do kwestii praworządności i mówiła, że Komisja nadal będzie nalegać na niezależność sądów, oraz że stosowany będzie mechanizm warunkowości do ochrony unijnego budżetu. Nie wymieniła żadnego kraju z nazwy i nie wypowiedziała żadnych słów, które by nawiązywałyby do trudności z przyjęciem polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

W magazynie także o tym, że kraje należące do UE wprowadzają plany oszczędzania energii podczas nadchodzącej zimy. Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej i zebranie nadmiernych zysków firm energetycznych to propozycje Komisji Europejskiej, które mają doprowadzić do obniżenia wysokich rachunków za energię.

Mówimy także o polsko-duńskiej współpracy politycznej i wojskowej. Kwestie bezpieczeństwa i obrony, sytuacja na Ukrainie i współpraca energetyczna były głównymi tematami rozmów ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z jego duńskim odpowiednikiem Jeppe Kofodem na wyspie Bornholm.

Zbigniew Rau powiedział, że obaj ministrowie zgodzili się, iż konsekwentne wspieranie Ukrainy jest nadrzędnym celem: "To wsparcie musi pozostać najwyższym priorytetem tak długo, jak potrzebuje tego Ukraina. Musimy się także skupić na długoterminowych działaniach na rzecz pomocy uchodźcom. Przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej jest najlepszym strategicznym wyborem zarówno dla Ukrainy, jak i dla Unii Europejskiej".

Ministrowie podczas wizyty na Bornholmie odwiedzili port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych, duńską bazę samolotów F-16 i spotkali się z żołnierzami 3. Batalionu Rozpoznawczego Pułku Huzarów Gwardii.

17 września z udziałem m.in. Prezydenta RP, premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka została otwarta nowa droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Polska zyska niezależne od Rosji przejście z Zalewu na Bałtyk.

- Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości oficjalnego otwarcia kanału żeglugowego.

- Chcę ogłosić, że mimo trudnego położenia Rzeczypospolitej Polskiej, geopolitycznego w tej części Europy od ponad tysiąclecia, mimo wichrów wojen, które przyginały nas bardzo często do ziemi, mimo milionowych strat w naszym narodzie, mimo osobistych tragedii, które przeżyły polskie rodziny, pokolenia, mimo wszystkich przeciwności, mimo trudnych czasów, mimo lat komunizmu; mimo wszystkiego tego, co działo się także i w ciągu ostatnich 30 lat, Polska zwycięża. Zwycięża dziś tutaj na Mierzei Wiślanej - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Naszym gościem jest prof. Wojciech Materski, historyk, z którym rozmawiamy o rocznicy sowieckiej agresji, 17 września 1939 roku, na Polskę.

83 lata temu doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzieliły między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany jej IV rozbiorem.

17 września 1939 roku Polska została podzielona na dwie części - niemiecką i sowiecką. Zarówno III Rzesza, jak i Związek Radziecki, oprócz podboju terytorialnego naszego kraju, realizowały unicestwienie jego inteligencji i stopniowe wyniszczanie narodu polskiego.

Atakując nasz kraj, ZSRR złamał postanowienia polsko-sowieckiego układu o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Najazd był napaścią zbrojną, podjętą - tak jak niemiecka - bez wypowiedzenia wojny.

Informujemy również o obradach Rady Polonii Świata w Wilnie. Rada jest federacją organizacji zrzeszających naszych rodaków mieszkających poza granicami Polski w celu reprezentowania ich wspólnych interesów.

W programie także kolejna audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.