Redakcja Polska

Prezydent na szczycie FAO: to Rosja odpowiada za braki i wzrost cen żywności

23.10.2022 13:30
- Wbrew szerzonej przez Rosję dezinformacji obwiniającej o to Zachód - to nie sankcje, ale rosyjskie działania przyczyniły się do znacznego spadku dostępności i wzrostu cen żywności, nawozów i nośników energii, których Rosja jest ważnym eksporterem - mówił prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Żywnościowym (FAO).
Audio
  • W magazynie m.in. o udziale prezydenta Andrzeja Dudy w szczycie FAO we Włoszech, debacie w PE o Rosji jako państwie terrorystycznym, rocznicy zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki i jubileuszu 30-lecia Liceum Polonijnego w Warszawie [posłuchaj]
Prezydent RP Andrzej Duda na otwarciu World Food Forum w Rzymie
Prezydent RP Andrzej Duda na otwarciu World Food Forum w Rzymie PAP/Leszek Szymański

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy we Włoszech i udziale w Światowym Forum Żywnościowym.

- Według Światowego Programu Żywnościowego napaść Rosji na Ukrainę, wspierana także przez władze Białorusi, prowadzi do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko Ukraińców, ale aż 345 milionów ludzi w 82 krajach. W jej efekcie liczba osób cierpiących chroniczny głód może wzrosnąć nawet o 47 milionów - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas Światowego Forum Żywnościowego.

- Działania Rosji, jej kolejne zbrodnie i groźby użycia broni nuklearnej przeciwko sąsiadowi, nie tylko coraz bardziej izolują ten kraj od reszty świata. Ich negatywne skutki odczuwa nie tylko nasz region, ale i cały świat - podkreślił Andrzej Duda.

Jak mówił prezydent, rosyjskie działania znacznie spotęgowały narastający w świecie, m.in. w efekcie negatywnego wpływu pandemii COVID-19, kryzys żywnościowy.

Relacjonujemy także debatę Parlamentu Europejskiego dotycząca uznania Rosji za państwo terrorystyczne. W listopadzie europosłowie zagłosują nad rezolucją w tej sprawie.

Od początku października na Litwie w ramach misji Baltic Air Policing stacjonują polscy lotnicy. Nasze myśliwce F-16 startują z bazy lotniczej w Szawlach i były podrywane również w ostatnich dniach. O tym również w naszym magazynie.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy, że 38 lat temu zginął męczeńską śmiercią ksiądz Jerzy Popiełuszko. Kapłan został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej "Solidarności", obrońcą praw człowieka w PRL.

W Warszawie odbyła się premiera średniometrażowego filmu fabularnego pod tytułem "Rotmistrz Pilecki". To opowieść o najważniejszych momentach w życiu Witolda Pileckiego - jednego z najbardziej wyjątkowych bohaterów drugiej wojny światowej, żołnierza Wojska Polskiego, członka ruchu oporu, ochotnika do KL Auschwitz oraz żołnierza podziemia antykomunistycznego. Więcej na ten temat w naszej audycji.

30 lat istnienia świętuje Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie. Szkoła ma charakter polonijny - kształci się w niej młodzież polskiego pochodzenia, której przodkowie zostali wysiedleni na Wschód. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy

W 2003 roku Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostki stało się szkołą otwartą na młodzież powracającą do Polski z byłych republik Związku Radzieckiego, takich jak: Kazachstan, Rosja, Ukraina, ale również Uzbekistan, Mołdawia, Gruzja, Armenia. Dla tych potomków represjonowanych Polaków, wywiezionych na wschód, czy też tych, którzy wskutek przesunięcia granic po II wojnie światowej znaleźli się poza terytorium Polski, powstał przyszkolny internat, aby po przyjeździe do ojczyzny przodków mogli znaleźć schronienie i pobierać naukę. Otwarto też program mecenatu szkolnego, w którym darczyńcy wspierają edukację uczniów dofinansowując ich utrzymanie w Polsce. O działalności szkoły rozmawiamy z dyrektorką placówki, Ewą Petrykiewicz.

W programie również kolejna audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.