Redakcja Polska

Wizyta prezydenta Ukrainy w USA. Mocny sygnał, że Amerykanie stoją po stronie Kijowa

25.12.2022 14:36
„Amerykanie dumnie stoją razem z Ukraińcami“ - tymi słowami prezydent Joe Biden powitał ukraińskiego prezydenta w Białym Domu. Wizyta Zełenskiego w Białym Domu i także w Kongresie była manifestacją poparcia USA dla Ukrainy.
US President Joe Biden (right) and Ukrainian leader Volodymyr Zelensky (left) meet at the White House on Wednesday.
US President Joe Biden (right) and Ukrainian leader Volodymyr Zelensky (left) meet at the White House on Wednesday.Photo: EPA/Oliver Contreras

W magazynie "Widziane z Polski" dużo miejsca poświęcamy zwyczajom i tradycjom związanym z Bożym Narodzeniem.

Zaczynamy jednak od historycznej wizyty prezydenta Ukrainy w Stanach Zjednoczonych. Podróż była pierwszą zagraniczną podróżą Wołodymyra Zełenskiego od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Prezydent Ukrainy wystąpił w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Przyniósł tam ukraińską flagę, którą w przeddzień otrzymał od obrońców Bachmutu. Wołodymyr Zełenski dziękował Amerykanom za wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją. Apelował o dalszą pomoc i zapewniał, że Ukraińcy na froncie bronią nie tylko swojej wolności. 

Ukraina dostanie od Stanów Zjednoczonych zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot. Potwierdził to prezydent Joe Biden, który przyjął w Białym Domu prezydenta Ukrainy.

 „Amerykanie dumnie stoją razem z Ukraińcami“ - tymi słowami prezydent Joe Biden powitał ukraińskiego prezydenta w Białym Domu. Wizyta Zełenskiego w Białym Domu i także w Kongresie była manifestacją poparcia USA dla Ukrainy.

Boże Narodzenie to szczególny czas dla Polaków w kraju i tych zagranicą.

W audycji odwiedzamy Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Muzeum Bombki w Miliczu.

Nie zabrakło również życzeń i świątecznych refleksji. Świąteczne życzenia przekazuje Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu i Dariusz Piotr Bonisławskiego, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Zapraszamy także na spotkanie spotkanie ze świątecznym gościem ks. biskupem Piotrem Turzyńskim, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. - Te święta mają u podstaw wydarzenie bez precedensu: Bóg stał się człowiekiem. Stał się jednym z nas. Przyjął na siebie człowieczeństwo, a więc to człowieczeństwo ma wielką godność – powiedział bp Piotr Turzyński, składając życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. 

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zachęca Halina Ostas.


Polscy generałowie: rok 2022 zmiażdżył mit o rosyjskim imperium

25.12.2022 11:08
Generałowie Roman Polko, Waldemar Skrzypczak, Bogusław Samol i Leon Komornicki ocenili, że rok 2022 i przebieg wojny na Ukrainie zmiażdżył mit o rosyjskim imperium. "Z Rosją można zarówno walczyć, jak i ją pokonać" - podkreślił gen. Polko.

Papież: położyć natychmiastowy kres bezsensownej wojnie na Ukrainie

25.12.2022 13:59
Papież Franciszek modlił się w Boże Narodzenie o natychmiastowe zakończenie "bezsensownej wojny" na Ukrainie. Apelował w świątecznym orędziu: "Niech nasze spojrzenie napełni się twarzami naszych ukraińskich braci i sióstr, którzy przeżywają te Święta w ciemnościach, w zimnie lub z dala od swoich domów, z powodu zniszczeń spowodowanych dziesięcioma miesiącami wojny".