Redakcja Polska

Rosyjskie głowice atomowe na Białorusi? MSZ: potępiamy wzmacnianie zagrożenia dla pokoju

02.04.2023 17:42
- Potępiamy wzmacnianie zagrożenia dla pokoju w Europie i na świecie - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina, komentując oświadczenie Władimira Putina, że Rosja zamierza rozmieścić na Białorusi taktyczną broń jądrową.
Audio
  • W magazynie m.in. o rosyjskiej zapowiedzi rozmieszczenia na Białorusi głowic nuklearnych, wizycie w Polsce unijnego komisarza do spraw rynku wewnętrznego Thierra Bretona i decyzji MKOl, dotyczącej rosyjskich i białoruskich sportowców [posłuchaj]
Kreml straszy użyciem broni jądrowej
Kreml straszy użyciem broni jądrowej Free Wind 2014/Shutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, że w związku z zapowiedziami Kremla o rozmieszczeniu na Białorusi broni atomowej Polska będzie nakłaniała swoich partnerów euroatlantyckich do nałożenia na Rosję i Białoruś nowych sankcji.

Władimir Putin zapowiedział, że do lipca na terytorium Białorusi zostaną rozmieszczone głowice jądrowe. Według Putina Rosja przekazała Białorusi m.in. dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni.

"Potępiamy to wzmacnianie zagrożenia dla pokoju w Europie i na świecie" - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina, komentując oświadczenie rosyjskiego prezydenta.

Do zapowiedzi Putina odniosła się w niedzielę strona ukraińska. "Oświadczenie Putina o rozlokowaniu taktycznej broni jądrowej (TBJ) na Białorusi to krok do wewnętrznej destabilizacji kraju, który maksymalnie zwiększa poziom negatywnego odbioru i społecznego odrzucenia Rosji i Putina w społeczeństwie białoruskim" - napisał na Twitterze szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksij Daniłow. "Kreml wziął Białoruś jako nuklearnego zakładnika" - dodał.

Według prestiżowego amerykańskiego think tanku Instytut Badań nad Wojną krok, który zapowiedział Putin, w sensie wojskowym nie wpływa na ryzyko eskalacji obecnej wojny do poziomu nuklearnego, lecz jest elementem kampanii informacyjnej, mającej zastraszyć Zachód.

W magazynie relacjonujemy też wizytę w Polsce unijnego komisarza do spraw rynku wewnętrznego Thierra Bretona, który zaapelował do państw członkowskich Unii Europejskiej, by przekazały Ukrainie zmagazynowaną u siebie amunicję.

- Nadszedł czas, by kraje UE amunicję, którą mają w tej chwili w swoich magazynach, oddały Ukrainie - oświadczył komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Podkreślił determinację, by przemysł obronny w Europie zwiększył długofalowo swoją zdolność produkcyjną.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem złożyli wizytę w Zakładach Metalowych Dezamet w Nowej Dębie (woj. podkarpackie).

Thierry Breton podkreślił, że jednym z powodów jego wizyty w Polsce jest wyrażenie wdzięczności Europejczyków wobec Polski, która stała cały czas przy Ukrainie. - Polska wykonała niewiarygodny wysiłek. Chciałbym zatem rozpocząć od podziękowań w imieniu całej Europy za to, co Polska zrobiła i nadal robi dla Ukrainy. Dziękujemy też za to, co Polska robi tym samym dla mieszkańców całej Europy - powiedział.

Mówimy również, że Węgierskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało ratyfikację umowy rozszerzającej Sojusz Północnoatlantycki o Finlandię.

Do niedawna niemal cały sportowy świat stał na stanowisku, że sankcje, godzące w Rosjan i Białorusinów w tej dziedzinie mogą się przyczynić do zakończenia agresji na Ukrainę. Jednak Międzynarodowy Komitet olimpijski, wydał w tych dniach rekomendację w sprawie przywrócenia ich do rywalizacji, tym samym bagatelizując dramatyczną sytuację za naszą wschodnią granicą . W magazynie nasz komentarz na ten temat.

Gościem programu jest Dmytro Antoniuk, publicysta, pisarz i fotograf z Kijowa, autor wystawy w Sejmie, poświęconej Polakom, którzy zginęli w obronie Ukrainy.

Mija 18 rocznica śmierci Jana Pawła II. W magazynie zapraszamy do Częstochowy, do wyjątkowego muzeum związanego z Papieżem-Polakiem.

W audycji także kolejna odsłona cyklu "Z językiem polskim w świat".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.