Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda: oddajemy hołd polskim żołnierzom, którzy przelewali krew w obronie naszej Ojczyzny

20.08.2023 07:55
- Święto Wojska Polskiego łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To najlepszy dzień, by mówić o naszym bezpieczeństwie w 2023 r. oraz w przyszłości; o bezpieczeństwie naszych dzieci i wnuków. To sprawa fundamentalna - podkreślił przed rozpoczęciem defilady wojskowej prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Łotwy w Warszawie, defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego i nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego w stolicy [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda na defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego
Prezydent Andrzej Duda na defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego PAP/Radek Pietruszka

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Łotwy w Warszawie. 

Prezydent Edgars Rinkewiczs przestrzegał przed prowokacjami granicznymi ze strony białoruskiego reżimu. Po rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie mówił o konieczności ścisłej koordynacji między Warszawą i Rygą wobec hybrydowych zagrożeń ze wschodu.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że z prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkewiczsem omówił przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa granic naszych krajów z Białorusią. Przywódcy spotkali się w środę w Belwederze. Andrzej Duda mówił na wspólnej konferencji prasowej, że rozmowy dotyczyły sposobów strzeżenia granicy. 

Łotewski polityk, do niedawna wieloletni szef MSZ tego kraju, a od lipca prezydent, wybrał Warszawę jako cel swej trzeciej podróży zagranicznej. Obok kwestii bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych ze wschodu prezydenci omówili też tematykę gospodarczą i współpracę w ramach Inicjatywy Trójmorza. Andrzej Duda wspominał o powołanej w ubiegłym roku w Rydze Polsko-Łotewskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Zwrócił też uwagę na znaczenie realizacji takich projektów infrastrukturalnych jak Via i Rail Baltica. 

Także Łotwa wskazuje na konieczność rozwijana połączeń infrastrukturalnych na osi Północ-Południe, a właśnie temu - jak podkreślał prezydent Edgars Rinkewiczs - służy Inicjatywa Trójmorza: "Widzimy to jako projekt geopolityczny, geostrategiczny i geogospodarczy, ponieważ wzmacnia on naszą gospodarkę, włączając ją do gospodarek naszego regionu. Jesteśmy gotowi rozwijać i pogłębiać Inicjatywę Trójmorza.

Obaj prezydenci będą reprezentować swoje kraje na najbliższym szczycie Inicjatywy Trójmorza, zaplanowanym w dniach 6-7 września w Bukareszcie.

Relacjonujemy też przebieg defilady wojskowej, która pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” z okazji Święta Wojska Polskiego, przeszła ulicami Warszawy. Wzięło w niej udział kilka tysięcy żołnierzy z Polski i krajów naszych sojuszników, zaprezentowano ponad 200 najnowszych pojazdów, 100 samolotów i śmigłowców.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że Święto Wojska Polskiego to dzień "absolutnie wyjątkowy". Wskazał, że to dzień, w którym oddajemy hołd polskim żołnierzom, którzy przelewali krew w obronie naszej ojczyzny.

Jak dodał, "dzięki temu, że obecnie obrońcy Ukrainy powstrzymują rosyjską nawałę, Polska jest dziś bezpieczniejsza". - Jeśli ktoś tego nie rozumie i krytykuje nasze wsparcie, to nie rozumie niczego. Nie rozumie, na czym opiera się polskie bezpieczeństwo - podkreślił.

Wskazał ponadto, że my, Polacy, zawsze traktowaliśmy nasze granice jak świętość. - Obrona granic to jeden z fundamentów niepodległości. Obrona naszej wschodniej granicy, granicy Unii Europejskiej i NATO, to dziś kluczowy element polskiej racji stanu - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Dzień 15 sierpnia został ustanowiony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku, na mocy decyzji ówczesnego ministra spraw wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego, dla uczczenia zwycięstwa polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej.

Święto obchodzono uroczyście do 1947 roku. Później zmieniono datę na 12 października - aby upamiętnić udział 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino w 1943r. Ponownie 15 sierpnia stał się świętem WP w roku 1992.

Na warszawskiej Cytadeli otwarto nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego. Uroczystość odbyła się z udziałem między innymi ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Otwarciu nowej siedziby Muzeum towarzyszył piknik historyczny, na którym przez cały dzień rekonstruktorzy prezentowali polskie formacje wojskowe z rożnych epok.

Na wystawie "1000 lat chwały Oręża Polskiego" zaprezentowanych zostało ponad 3 tysiące najcenniejszych zabytków z liczącej ponad 300 tysięcy obiektów kolekcji Muzeum Wojska Polskiego.

Udostępniany dla zwiedzających budynek to tak zwany pawilon południowy, docelowo nowa siedziba ma się mieścić w dwóch pawilonach, realizacja pawilonu północnego jest w planach. Po zakończeniu inwestycji na wystawie Muzeum Wojska Polskiego będzie prezentowanych ponad 30 tysięcy obiektów związanych z historią oręża polskiego.

Posłowie Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą dyskutowali na temat organizacji październikowych wyborów parlamentarnych poza krajem. Na pytania posłów odpowiedzi udzielali przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Relacja w naszym programie.

Naszym gościem jest prof. Lucyna Harc, zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, z którą rozmawiamy o darowiznach Polonii dla polskich placówek archiwalnych.

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie stanęła historyczna skarbonka. To dokładnie ta sama, która kilkadziesiąt lat temu stała na Placu Zamkowym i to do niej Polacy wrzucali środki na odbudowę Zamku Królewskiego w stolicy. Dziś odnowiona skarbonka ma przypominać o hojności Polaków - mówią nasi rozmówcy.

W programie również audycja pierwsza audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.