Redakcja Polska

Konsultacje komitetów wyborczych z prezydentem. "Andrzej Duda gotowy na dalsze rozmowy"

28.10.2023 13:42
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że podczas konsultacji w sprawie powierzenia misji utworzenia nowego rządu od dwóch grup politycznych usłyszał podobne komunikaty - że mają większość parlamentarną i kandydata na premiera. Jak podkreślił, te grupy to z jednej strony Zjednoczona Prawica, a z drugiej - przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. - Prezydent Andrzej Duda jest otwarty na dalsze rozmowy z komitetami wyborczymi. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.
Audio
  • W magazynie m.in. o konsultacjach prezydenta Andrzeja Dudy z liderami partii politycznych, po wyborach parlamentarnych, spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu i porządkowaniu polskich miejsc pamięci na Litwie [posłuchaj]
Konsultacje komitetów wyborczych z prezydentem. Andrzej Duda gotowy na dalsze rozmowy
Konsultacje komitetów wyborczych z prezydentem. "Andrzej Duda gotowy na dalsze rozmowy"KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o konsultacjach prezydenta Andrzeja Dudy z liderami partii politycznych, które będą reprezentowane w parlamencie.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji odbędzie się 13 listopada. Podczas oświadczenia dla mediów prezydent powiedział, że nie widzi powodu, by skracać konstytucyjną kadencję wciąż urzędującego parlamentu.

"Rozumiem oczekiwanie, żeby nowa kadencja i praca nowego parlamentu rozpoczęła się niezwłocznie. Poniedziałek 13 listopada przypada dokładnie dzień po niedzieli, 12 listopada, kiedy kadencja urzędującego parlamentu się kończy. To jest najszybszy termin, który wchodzi w grę, biorąc pod uwagę normy konstytucyjne" - tłumaczył prezydent.

Prezydent dodał, że nie ma powodów, dla których miałby skracać kadencję parlamentu na rzecz powołania nowego. Zapewnił również, że dotrzyma wszelkich konstytucyjnych terminów i norm przy wyznaczaniu pierwszego posiedzenia parlamentu oraz powoływaniu nowego rządu.

Andrzej Duda poinformował, że podczas konsultacji w sprawie powierzenia misji utworzenia nowego rządu od dwóch grup politycznych usłyszał podobne komunikaty - że mają większość parlamentarną i kandydata na premiera. Jak podkreślił, te grupy to z jednej strony Zjednoczona Prawica, a z drugiej - przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy.

Prezydent przekazał, że Zjednoczona Prawica na szefa nowego rządu proponuje obecnego premiera Mateusza Morawieckiego. "Poinformowali mnie również, że zakładają, iż będą posiadali większość na sali sejmowej, która umożliwi poparcie dla tego kandydata i jego propozycję jeśli chodzi o radę ministrów - dodał prezydent. Z kolei kandydatem przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy jest Donald Tusk.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dwaj kandydaci na premiera od dwóch grup politycznych to nowa sytuacja w standardach demokratycznych naszego kraju. Zaznaczył, że decyzję dotycząca wyboru szefa nowego rządu musi jeszcze rozważyć. 

- Prezydent Andrzej Duda jest otwarty na dalsze rozmowy z komitetami wyborczymi. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

Informujemy też o naradzie ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów w Luksemburgu. Politycy rozmawiali o sytuacji na Bliskim Wschodzie, a także o wojnie na Ukrainie.

Rozmawiamy również o inicjatywie polskich dyplomatów na Litwie którzy prowadzą kilkudniową akcję odwiedzania miejsc pamięci narodowej związanych z Polską. Przedstawiciele naszej ambasady tradycyjnie już zapalają tam znicze przed uroczystościami z okazji Dnia Wszystkich Świętych.

W Krakowie zmarła Wanda Półtawska, doktor psychiatrii i działaczka na rzecz obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierciPrzez kilkadziesiąt lat doktor Wanda Półtawska zajmowała się poradnictwem małżeńskim i rodzinnym. Wykładała w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Była zaprzyjaźniona z Janem Pawłem II, z którym współpracowała. W 2016 roku została odznaczona Orderem Orła Białego.

Przed II wojną światową działała w harcerstwie, podczas okupacji pełniła funkcję łączniczki. Aresztowana za działalność konspiracyjną, najpierw więziona na Zamku Lubelskim, potem została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie poddano ją pseudomedycznym eksperymentom. Cudem ocalała, a po wyzwoleniu uczestniczyła w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Wspomnienia o niej w naszym magazynie.

W Warszawie odbył się koncert grupy grającej dawną muzykę ukraińską. Choreja Kozacka odbyła koncerty w Finlandii i w Polsce, by zebrać środki finansowe na pomoc Zbrojnym Siłom Ukrainy. Lider zespołu, Taras Kompaniczenko jest na urlopie, po odbytej podróży wróci do macierzystej jednostki wojskowej. Rok temu został nagrodzony polskim medalem „Odwaga i Wiarygodność”. Rozmawia z nim Wojciech Jankowski.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy, że minęła 34 rocznica śmierci Jerzego Kukuczki, jednego z najlepszych himalaistów XX wieku. Był drugim człowiekiem na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum - wszystkie 14 szczytów o wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów.

Naszym gościem jest Ałbena Grabowska, pisarka i lekarka, autorka poczytnych książek i scenariuszy filmowych.

W programie również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.