Redakcja Polska

Josep Borrell rozmawiał z Radosławem Sikorskim o wsparciu Ukrainy i zaostrzeniu sankcji wobec Rosji

06.01.2024 10:00
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim o dozbrajaniu Ukrainy i zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. To reakcja na ostatnie masowe rosyjskie ataki z użyciem rakiet i dronów na infrastrukturę i ludność cywilną Ukrainy.
Audio
  • W magazynie m.in. rozmowach szefa unijnej dyplomacji z Radosławem Sikorskim, ministrem spraw zagranicznych RP, Polakach w Kazachstanie i polskim tańcu na liście UNESCO [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAndrew Bossi/Wikimedia Commons/CC

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, że szef unijnej dyplomacji Josep Borrell rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim m.in. o wsparciu Ukrainy i przeciwdziałaniu obchodzeniu unijnych sankcji przez Rosję.

„Jest zgoda co do potrzeby zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy, w tym rakietami dalekiego zasięgu i rakietami przeciwlotniczymi” - napisał na portalu X szef unijnej dyplomacji. Obaj politycy omówili też sposoby zaostrzenia sankcji wobec Rosji, by wyeliminować luki, które pozwalają na ich obchodzenie.

„Zwiększony europejski eksport do krajów spoza Unii może trafić Rosji” - dodał Josep Borrell. 

Informujemy także o wystawie "Ukraina. Łzy wojny", którą otwarto w Sejmie, a obecnie można ją oglądać przed Domem Polonii w Warszawie. Ekspozycja przybliża 10 historii ukraińskich kobiet i dzieci, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji.

Mówimy też, że Polska ma już 5 miliardów euro na projekty energetyczne ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Zaliczka, zatwierdzona w Unii Europejskiej 8 grudnia, nie była uwarunkowana żadnymi kryteriami w przeciwieństwie do pozostałej puli 55 miliardów euro z KPO, która pozostaje zablokowana. Polska chce w tym roku to zmienić. Złożyła już pierwszy wniosek o wypłatę opiewający na 7 miliardów euro

Polonez, tradycyjny polski na Światową Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Prace nad wnioskiem do UNESCO trwały dwa lata. Został on złożony do Sekretariatu Konwencji w roku 2022. Podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła  się w Botswanie 5 grudnia 2023 roku, polonez - tradycyjny taniec polski - wpisano na listę UNESCO.

Tańczenie poloneza to tradycja, która od pokoleń łączy różnorodne grupy w całej Polsce. Polonez jest szeroko rozpoznawalnym symbolem zjednoczenia i pojednania, wyraża optymizm, nadzieję i wiarę w przyszłość. Z tego względu jest częstym i szeroko praktykowanym elementem współczesnej obrzędowości związanej z ważnymi wydarzeniami w życiu jednostek, rodzin i całych społeczności - mówiła w Polskim Radiu dla Zagranicy Joanna Cicha- Kuczyńska, radca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynująca prace nad wnioskiem o wpisanie poloneza, tradycyjnego tańca polskiego na Światową Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. 

W "Kartce z kalendarza" przypominamy, że 85 lat temu, 2 stycznia 1939 roku, zmarł Roman Dmowski, jeden z "ojców" niepodległości Polski, zaliczany do grona najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych polityków w naszej historii najnowszej. Był współzałożycielem i głównym ideologiem Narodowej Demokracji. Miał inną od Józefa Piłsudskiego wizję odradzającej się w 1918 roku Polski, odegrał jednak wielką rolę w tworzeniu II Rzeczpospolitej.

Urodzony w 1864 roku, gdy wybuchła I wojna światowa, wyjechał na zachód. Tam, jako prezes Komitetu Narodowego uznanego przez Ententę - koalicję państw walczących z Niemcami - za oficjalnego reprezentanta Polski, intensywnie angażował się w działalność na rzecz odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Doprowadził między innymi do utworzenia we Francji Armii Polskiej, która stała się zalążkiem przyszłych sił zbrojnych II RP. Razem z Ignacym Janem Paderewskim odegrał znaczącą rolę w pozyskiwaniu dla sprawy polskiej poparcia rządów Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Przewodniczył polskiej delegacji na konferencji pokojowej w 1919 roku, na której podpisano traktat wersalski, uznający prawo Polaków do niepodległego państwa.

Zapraszamy także na spotkanie z Rusłaną Sniegórską ze Stowarzyszenia „Polonia” z Pierwomajki. Pierwomajka to polska wieś w Kazachstanie. Do Polski przyjechała z wycieczką liderka polskiego Stowarzyszenia „Polonia”. Wyjazd był prezentem dla polskich dzieci z Kazachstanu. Uczestniczyły w nim dzieci z Pierwomajki, Astany i innych miejsc, gdzie mieszkają potomkowie Polaków

W magazynie także kolejna część cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.