Redakcja Polska

"Trójkąt Weimarski może nadawać pozytywny ton zmianom w Europie". Donald Tusk w Paryżu i Berlinie

16.02.2024 17:22
Premier Donald Tusk powiedział, że współpraca Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego może nadawać pozytywny ton zmianom zachodzącym w Europie.
Audio
  • W magazynie m.in. o obradach Rady Gabinetowej, wizycie premiera Donalda Tuska w Paryżu i Berlinie, 15. edycji Konkursu "Być Polakiem" oraz 80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej [posłuchaj]
Donald Tusk odwiedził Paryż i Berlin
Donald Tusk odwiedził Paryż i BerlinFot.: PAP/Marcin Obara + EPA/CLEMENS BILAN

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o obradach Rady Gabinetowej, czyli posiedzeniu rządu pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy.

Relacjonujemy również wizytę premiera Donalda Tuska w Paryżu i Berlinie. 

Między innym o formacie trójstronnych relacji z Paryżem i Berlinem szef polskiego rządu rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Donald Tusk podkreślił, że Trójkąt Weimarski ma służyć rozwiązywaniu realnych problemów.

- Trójkąt Weimarski ma sens, jeśli wszyscy będą się poważnie traktować i będziemy starali się wspólne rozwiązywać realne, konkretne problemy. Ten trójkąt Warszawa-Berlin-Paryż może nadawać pozytywny ton różnym zmianom i przedsięwzięciom europejskim - powiedział Donald Tusk.

- Jeśli serio potraktujemy kwestie bezpieczeństwa, obrony, inwestycji w przemysł obronny, wspólne przedsięwzięcia, także na terenie Ukrainy, dotyczące bezpieczeństwa, to będzie zmieniało pozycję i możliwości Europy w konfrontacji z największymi wyzwaniami i zagrożeniami - ocenił premier.

Wcześniej szef polskiego rządu odwiedził Paryż, gdzie spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowy również dotyczyły bezpieczeństwa, wsparcia dla Ukrainy oraz współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Szef polskiego rządu powiedział też, że ma poczucie, iż w tych trudnych i wymagających czasach "stanowisko Francji, stanowisko Polski są bardzo do siebie zbliżone". "I to we wszystkich istotnych kwestiach, zarówno bilateralnych, wewnątrzeuropejskich jak i dotyczących bezpieczeństwa i geopolitycznej pozycji Europy, szczególnie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę" - powiedział Tusk.

"Chcę tutaj w Paryżu bardzo wyraźnie jeszcze raz podkreślić, że nie ma alternatywy dla UE, nie ma alternatywy dla współpracy transatlantyckiej, nie ma alternatywy dla NATO. Europa musi stać się kontynentem bezpiecznym, a to oznacza, że UE, Francja, Polska muszą się stać państwami silnymi i gotowymi do obrony własnych granic, własnego terytorium i do obrony i wsparcia naszych sojuszników i przyjaciół spoza UE" - powiedział Donald Tusk.

Przygotowanie lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie i dozbrajanie Ukrainy - to niektóre tematy spotkania ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli. Poprzedziła je informacja, że europejskie kraje zwiększają wydatki na obronę. Szczegóły w naszym programie.

Amerykańskie media, powołując się na Kapitol, alarmują o rosyjskich planach umieszczenia broni nuklearnej w kosmosie - rozmawiamy na ten temat z Wojciechem Kaczanowskim z serwisu Space24.

W "Kartce z kalendarza" przypomnimy, że 82 lata temu powstała Armia Krajowa, największa i najsilniejsza podziemna armia w okupowanej Europie. Rozkaz podpisał Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych generał Władysław Sikorski.

Dowódcą AK został generał Stefan Rowecki "Grot". Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Zbrojny zryw nie przyniósł jednak oczekiwanej wolności.

Armia Krajowa przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, szkoliła kadry, formą jej działania był też wywiad i propaganda. Skupiała około 200 organizacji wojskowych. Szacuje się, że z początkiem 1944 roku AK liczyła około 300 tysięcy żołnierzy. W działalność byli zaangażowani ludzie pracujący w wielu zawodach i pochodzący z różnych grup społecznych.

Podziemna armia została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku przez generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka". W sytuacji zajmowania Polski przez okupanta sowieckiego, byłym żołnierzom AK polecono wówczas prowadzenie dalszej działalności "w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą". W latach 1945-1947 część z nich nadal prowadziła działalność niepodległościową, między innymi w konspiracyjnych organizacjach: "Nie", Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj oraz Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość".

Szacuje się, że w różnych walkach z okupantem zginęło 100 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, a około 50 tysięcy zostało wywiezionych do Związku Radzieckiego i uwięzionych. Tych, którzy pozostali w Polsce, prześladowano przez cały okres stalinowski.

Gościem magazynu jest Joanna Fabisiak, była posłanka, inicjatorka i organizatorka Konkursu "Być Polakiem", adresowanego do polonijnej młodzieży.

W programie także kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.