Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki: otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko- niemieckich

18.12.2021 10:20
"Dziś otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko- niemieckich, ponieważ mamy zmianę rządu w Berlinie"- mówił premier Mateusz Morawiecki po rozmowie w Warszawie w nowym kanclerzem Olafem Scholtzem. Przyszłość Europy w dużym stopniu zależy od współpracy polsko-niemieckiej - powiedział premier. Chcemy, żeby Europa była silna, żeby Europa mogła sprostać wyzwaniom, które są przed nami - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji, Szczycie Partnerstwa Wschodniego w Brukseli, wizycie Olafa Scholza, nowego prezydenta Niemiec, w Warszawie oraz 40. rocznicy wprowadzenie stanu wojennego w Polsce [posłuchaj]
Olaf Scholz podkreślił, że Europa musi podkreślić, że nie będzie akceptować naruszania integralności terytorialnej Ukrainy
Olaf Scholz podkreślił, że "Europa musi podkreślić, że nie będzie akceptować naruszania integralności terytorialnej Ukrainy"PAP/Radek Pietruszka

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską, liderką opozycji białoruskiej. Tematami rozmowy była aktualna sytuacja na Białorusi oraz możliwości wsparcia działań białoruskiej opozycji.

Życzymy jak najlepiej naszym sąsiadom. Chcemy, by Białoruś była państwem demokratycznym, suwerennym i niepodległym. Chcemy, by sami decydowali o sobie i wybierali drogę którą chcą podążać – podkreślał Andrzej Duda. W spotkaniu wziął udział także białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka. Rozmowom przyglądała się Katarzyna Semaan.

W Brukseli odbył się szczyt Partnerstwa Wschodniego. Wzięli w nim udział liderzy unijnych instytucji, przywódcy 27 krajów członkowskich Wspólnoty oraz pięciu państw zza wschodniej granicy, czyli Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, Armenii i
Azerbejdżanu. Relację przygotował Przemysław Pawełek.

Mówimy też o wizycie w Warszawie Olafa Scholza, nowego kanclerza Niemiec. "Dziś otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko- niemieckich, ponieważ mamy zmianę rządu w Berlinie"- mówił premier Mateusz Morawiecki po rozmowie w Warszawie w nowym kanclerzem Olafem Scholtzem.

Przyszłość Europy w dużym stopniu zależy od współpracy polsko-niemieckiej - powiedział premier Matusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Chcemy, żeby Europa była silna, żeby Europa mogła sprostać wyzwaniom, które są przed nami - podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki wyraził tez przekonanie, że "koleje rozdziały relacji polko-niemieckich zapiszemy pozytywnymi słowami", a także, że będzie to "dobra współpraca dla całej UE".

"Chcemy, żeby Europa była silna, żeby Europa mogła sprostać wyzwaniom, które są przed nami, mogła być konkurencyjna wobec innych regionów świata, tj. Stany Zjednoczone, Chiny, Indie. Chcemy, żeby przed Europą była wielka przyszłość i w dużym stopniu zależy to od współpracy polsko-niemieckiej" - podkreślił premier.

Informujemy również o zatwierdzeniu w tym tygodniu umowy dotyczącej pozyskania czterech kolejnych śmigłowców Black Hawk. Umowa, zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu, dotyczy pozyskania czterech śmigłowców do prowadzenia operacji specjalnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Zakup śmigłowców wynika z konieczności dalszego rozwoju Wojsk Specjalnych.

To drugie zamówienie śmigłowców S-70i dla Wojsk Specjalnych. W styczniu 2019 roku podpisano umowę na zakup pierwszej partii śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. cztery śmigłowce do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych trafiły do Wojska Polskiego w grudniu 2019 roku.

W kartce z kalendarza przypominamy o 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz pacyfikacji kopalni "Wujek".  40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Na ulicach polskich miast pojawiły się patrole milicji i wojska, a także czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe.

Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u, a także utrzymanie reżimu komunistycznego. 31 grudnia 1982 stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Tę część programu przygotował Przemysław Pawełek.

Gościem programu jest dziś Anna Grunwald z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, która opowiada o ciekawej wystawie poświęconej podróżom i podróżnikom. Z naszym gościem rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

W programie także audycja "Język polski bez granic", promująca język polski.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.