Redakcja Polska

Szczyt NATO w Madrycie. Sojusz decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji

01.07.2022 18:45
NATO decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji. W Madrycie zapadły decyzje zmieniające Sojusz i wzmacniające bezpieczeństwo Polski. Obecność wojsk NATO na wschodniej flance zostanie zwiększona, będzie nowy model sił Sojuszu, do Paktu wkrótce dołączą Szwecja i Finlandia, a Rosja od wczoraj jest wskazana jako najpoważniejsze i bezpośrednie zagrożenie. Prezydent USA Joe Biden poinformował o utworzeniu w Polsce stałego dowództwa piątego korpusu amerykańskiej armii. 
Audio
  • W magazynie m.in. o szczycie NATO w Madrycie, warszawskiej wystawie zniszczonych rosyjskich czołgów i polskiej firmie, która współpracuje z NASA [posłuchaj]
Joe Biden w Madrycie: będziemy wspierać Ukrainę tak długo jak będzie trzeba.
Joe Biden w Madrycie: będziemy wspierać Ukrainę tak długo jak będzie trzeba.PAP/EPA/JUAN CARLOS HIDALGO

W magazynie "Widziane z Polski" komentujemy wyniki szczytu NATO w Madrycie. Zapadły na nim miedzy innymi decyzje zmieniające Sojusz i wzmacniające bezpieczeństwo Polski. Obecność wojsk NATO na wschodniej flance zostanie zwiększona, będzie nowy model sił Sojuszu, do Paktu wkrótce dołączą Szwecja i Finlandia. 

- W Polsce utworzymy stałe dowództwo 5 korpusu armii USA i wzmocnimy naszą interoperacyjność na całej wschodniej flance - powiedział prezydent USA Joe Biden. Chodzi o dowództwo w Poznaniu, które zostało stworzone 2 lata temu. Jego charakter nie był do tej pory określony. Stałe dowództwo prawdopodobnie będzie się też wiązać ze zwiększeniem amerykańskiego personelu w Polsce. Prezydent USA zapowiedział też zwiększenie z czterech do sześciu liczby niszczycieli w Hiszpanii i utrzymanie dodatkowej brygady rotacyjnej wojsk w Europie z kwaterą główną w Rumunii. Joe Biden zapowiedział również wysłanie dwóch dodatkowych eskadr F-35 do Wielkiej Brytanii oraz wzmocnienie obrony powietrznej w Niemczech i we Włoszech.

Sojusz przyjął też nową Koncepcję Strategiczną, w której Rosja określona została jako "największe, bezpośrednie zagrożenie dla NATO". Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powiedział, że zmiany były konieczne, bo dotychczasowa koncepcja była przestarzała i nie uwzględniała zmian, które zaszły w architekturze bezpieczeństwa europejskiego.

Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski pozytywnie ocenił przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii oraz stopniowe zwiększanie liczby wojsk sojuszniczych na wschodniej flance NATO. Szef PISM wyraził jednak rozczarowanie, że nie zdecydowano się na stworzenie w Polsce i Rumunii stałych baz amerykańskich. O efektach trwającego w Madrycie szczytu Paktu Północnoatlantyckiego ze Sławomirem Dębskim rozmawia Marek Wałkuski.

Zapraszamy także na warszawską wystawę "Za wolność naszą i waszą". Na Placu Zamkowym można oglądać rosyjski sprzęt zniszczony przez Ukraińców. Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonano z udziałem przedstawicieli polskiego i ukraińskiego rządu.

- Wiele środowisk twierdziło, że rosyjska armia jest niepokonana, że trzeba się za wszelką cenę się z Rosją porozumieć. Wystawa zniszczonego rosyjskiego sprzętu pokazuje, że Rosjan można pokonać - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas otwarcia wystawy "Za wolność naszą i waszą" w Warszawie.

- Rosyjscy barbarzyńcy bezwzględnie mordują i zabijają nie tylko obrońców Ukrainy, ale także cywilów. Widzieliśmy to w Buczy, w Mariupolu, w Siewierodoniecku i dziesiątkach innych miast. Z drugiej strony niszczą mieszkania, infrastrukturę, niszczą ukraińskie wsie i miasta - mówił Michał Dworczyk. Zwrócił uwagę na znaczenie tytuły wystawy - "Za wolność naszą i waszą". - Ukraińscy żołnierze bronią dzisiaj nie tylko własnej ojczyzny, ale bronią także bezpieczeństwa Polski i całej Europy - dodał.

Rozmawiamy również o polskiej spółce Vigo Photonics, która będzie dostarczała detektory podczerwieni do nowego statku kosmicznego NASA.

Spotykamy się także z polonijną, wielojęzyczną rodziną z Malty, która przez rok mieszkała w Polsce.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że podczas nauki w polskiej szkole, dzieci podszkoliły się nie tylko w języku polskim, ale również poznały historię, geografię i przyrodę naszego kraju, a także tradycję i kulturę - mówi Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka i podróżniczka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.  

- Dla mnie wielką atrakcją były zakupy w sklepiku szkolnym. Na Malcie nie takich miejsc - mówi Krysia Pełech. - Ja zapamiętam zimę w Polsce, ferie zimowe. Na Malcie nie ma śniegu, ani ferii, tu było wiele zimowych atrakcji - dodaje Ksawery Pełech.

W kartce z kalendarza przypomnimy, że 100 lat temu, urodził się Miron Białoszewski, poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny. Wypracował własny styl, w którym oprócz związków z XX-wieczną awangardą odnaleźć można przede wszystkim pogłębioną refleksję nad językiem. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich twórców awangardowych minionego wieku.

W programie także kolejna audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie".

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.