Redakcja Polska

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe. Andrzej Duda: rozwiązuje problem dostaw gazu do państw UE

30.09.2022 18:57
W najbliższym czasie do Polski będzie transportowany gaz przez gazociąg Baltic Pipe - powiedział po otwarciu gazociągu Baltic Pipe Andrzej Duda. Jak podkreślił prezydent RP "gazociąg rozwiąże w ogromnej części również problem dostaw gazu do państw UE, ponieważ z Polski ten gaz może być rozdzielany, tam, gdzie będzie potrzebny".
Audio
  • W magazynie m.in. o otwarciu gazociągu Baltic Pipe, reakcjach świata na pseudoreferenda w Donbasie, kolejnych sankcjach UE na Rosję i sprowadzeniu szczątków prezydentów RP na uchodźstwie [posłuchaj]
Prezydent RP Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier RP Mateusz Morawiecki w czasie uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa
Prezydent RP Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier RP Mateusz Morawiecki w czasie uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. GoleniowaPAP/Marcin Bielecki

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o uroczystym otwarciu gazociągu Baltic Pipe. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: prezydent Andrzej Duda, szefowie rządów Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen, minister do spraw ropy naftowej i energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen. Przesył gazu w kierunku Polski ma ruszył 1 października.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przypomniał, że w 2016 roku ruszyły prace koncepcyjne, przygotowawcze dotyczące gazociągu. Jak wskazywał, "mało kto spodziewał się, że uda się tę inwestycję zakończyć w terminie". - Nie trzeba tu głośno nikomu mówić, jak wielu ta inwestycja miała potencjalnych przeciwników - zaznaczył Andrzej Duda.

Baltic Pipe to polsko-duński projekt. Ostateczna decyzja inwestycyjna o jego budowie zapadła w 2018 roku. Składa się z czterech tłoczni gazu, systemów przesyłowych na terenie Polski i Danii, a także dwóch podmorskich gazociągów ułożonych na dnie Morza Północnego oraz Morza Bałtyckiego.

Szacowana łączna długość gazociągów to 900 kilometrów, w tym 275 kilometrów części podmorskiej na Bałtyku. Projekt umożliwia przesył surowca w obu kierunkach. Operatorami Baltic Pipe są duński Energinet i polski Gaz-System. Gazociągiem będzie można rocznie przesyłać 10 miliardów metrów sześciennych gazu do Polski i trzy miliardy z naszego kraju do Danii.

W magazynie komentujemy również uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2. Chodzi o wycieki gazu z rurociągów położonych na dnie Bałtyku, do których doszło na wodach międzynarodowych w pobliżu Bornholmu, wkrótce po eksplozjach zarejestrowanych przez Duńczyków. Wielu polityków i ekspertów w Europie i na świecie mówi o sabotażu i wskazuje na Rosję

Mówimy także, że jest zgoda państw członkowskich Unii Europejskiej na kolejny pakiet sankcji, które obejmą Rosję i przedstawiamy międzynarodowe reakcje na „pseudoreferenda” w Donbasie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że tak zwane referenda, przeprowadzane na okupowanych przez Rosję terenach, to farsa oraz pogwałcenie międzynarodowych praw.

Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. 

- W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie specjalne Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Tam będą groby - prawdziwe bądź symboliczne - naszych prezydentów - poinformował pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas  konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie.

- Powstanie także izba pamięci, bo dotychczas - mimo że od przekazania insygniów minęło już prawie trzydzieści dwa lata - Polska nie doczekała się takiego miejsca - dodał. Jan Dziedziczak zaznaczył także, że "nie było miejsca, gdzie można było oddać hołd prezydentom na uchodźstwie, jak również zapoznać się z historią całej idei naszych legalnych rządów przez okres komunizmu". Szczegóły w naszym magazynie.

W Ponarach koło Wilna odbyły się Uroczystości Ponarskie z udziałem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej. Ponary to miejsce kaźni kilkudziesięciu tysięcy osób. Na miejscu był też nasz wileński korespondent Kamil Zalewski.

Będziemy także relacjonować obrady Sejmowej Komisji Łączności z Polonią i Polakami za Granicą podczas których przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych przedstawili informację na temat sytuacji Polonii w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

W programie również audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.