Redakcja Polska

"Podobnie myślimy i działamy". Prezydent Portugalii podziękował Polsce za pomoc dla Ukrainy

26.08.2023 12:29
- Jesteśmy solidarni i gotowi do pomocy we wszystkim, co związane z sytuacją na granicy UE, NATO, ale również na innych granicach - zapewnił w Warszawie prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Podziękował Polsce za "trudną rolę, jaką odgrywała i odgrywa w imię podstawowych wartości".
Audio
  • W magazynie m.in. o polsko-portugalskich rozmowach w Warszawie, katastrofie samolotu z Jewgienijem Prigożynem na pokładzie, 84. rocznicy Paktu Ribentropp-Mołotow i Polakach w Brazylii [posłuchaj]
Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa oraz prezydent RP Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej
Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa oraz prezydent RP Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowejPAP/Piotr Nowak

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o rozmowach prezydentów Polski - Andrzeja Dudy i Portugalii Marcelo Rebelo de Sousyw Warszawie.

- Oba nasze kraje są członkami UE, NATO i ONZ. Członkostwo w tych organizmach to nie jest czysty protokół. Oznacza, że jesteśmy jednością we wszystkim, co jest ważne. Szczególnie w sprawach, które są związane z wartościami NATO i UE - pokój, solidarność, konwergencja, pomoc krajom, w których rządy są rządami nieodpowiadającymi naszej wizji. To, co ma miejsce w Polsce, to, co ma miejsce na wschodnich granicach UE i NATO jest tak samo ważne, jak to, co ma miejsce na zachód od Unii Europejskiej i NATO lub na północ czy też na południe - mówił Marcelo Rebelo de Sousa.

Podkreślił, że "jesteśmy jednością, jesteśmy solidarni, nie wahamy się". - Rozumiemy pewien niepokój Polski i solidaryzujemy się z tym niepokojem. Jesteśmy gotowi do pomocy we wszystkim, co związane jest z sytuacją na granicy UE, NATO, ale również na innych granicach, na północy z krajami bałtyckimi. Jesteśmy uważni i solidarni, gotowi do działania - zadeklarował.

Prezydent Portugali powiedział, że spacerując w poniedziałek spotkał bardzo serdecznych Polaków, ale również Ukraińców. Jak mówił, wszyscy oni wyrażali wdzięczność Polsce za działania humanitarne.

Ocenił, że "Portugalczycy i Polacy podobnie działają i myślą". - Będą podobnie działać i myśleć, bo nie możemy przyzwolić na to, żeby Karta Narodów Zjednoczonych, prawa człowieka były łamane. Chcemy doprowadzić do tego, aby Ukraina odzyskała swoją niezależność, swoją niezawisłość, jako niezależny kraj. Możemy tego dokonać dzięki solidarności w zakresie nieakceptowania łamania wartości wspólnoty międzynarodowej - zaznaczył.

Informujemy też o śledztwie w Rosji, w sprawie katastrofy samolotu należącego do szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Biznesmen oskarżany przez międzynarodowa społeczność o terroryzm miał znajdować się na pokładzie samolotu.

- W tej chwili nie znam w pełni wiarygodnej informacji na temat śmierci szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Jedyne wiadomości pochodzą z kanałów informacyjnych kontrolowanych przez Kreml - mówił w piątek zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

W środę wieczorem rosyjska agencja transportu lotniczego Rosawiacja podała, że na pokładzie samolotu, który rozbił się w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji, był szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn i jego "prawa ręka" Dmitrij Utkin, pseudonim "Wagner". Nie jest znana bezpośrednia przyczyna katastrofy w której zginęło 10 osób.

Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP Stanisław Żaryn w piątek, odnosząc się do tej wiadomości podkreślił, że dotychczas informację na temat śmierci Prigożyna znamy "tylko z kanałów informacyjnych podporządkowanych pod Kreml".

Rozmawiamy również o kolejnej ofensywie dyplomatycznej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który złożył wizyty w Holandii, Danii i Grecji, zabiegając o dalsze wsparcie dla Ukrainy.

- Wszyscy sąsiedzi Rosji są zagrożeni, jeśli Ukraina nie wygra wojny. Ale Ukraina wygra wojnę - mówił  w duńskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dziękując za samoloty F-16.

Przywódca państwa ukraińskiego przyznał, że wierzy w ludzką solidarność, zapewnił, że z pomocą Zachodu Ukraina wygra wojnę. - Każdy kraj może stać się celem. Jestem pewien, że można to wyczuć - ostrzegł. 

Według Zełenskiego Putin rozpoczynając inwazję na Ukrainę wierzył, że "zło może zmienić historię". "Wierzył tylko we władzę, bez człowieka. Wierzył w przemoc i dlatego jest słaby. My wierzymy w coś innego i dlatego jesteśmy silni, razem z wami" - podkreślił prezydent Ukrainy, nagradzany oklaskami.

Polski i ukraiński biznes połączyły siłę i potencjał w Warszawie. To dzięki spotkaniu w ramach Rady Przedsiębiorczości i Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Relacja z tego spotkania w naszym magazynie.

Minęło 15 lat od ustanowienia przez Parlament Europejski dnia 23 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten jest obchodzony w rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow - symbolu porozumienia między dwoma totalitaryzmami - nazizmem i komunizmem.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy o 84. rocznicy sowiecko-niemieckiego paktu o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był IV rozbiór Polski.

Naszym gościem jest dr hab. Karolina Bielenin - Lenczowska z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Slawistyki PAN, z którą rozmawiamy o brazylijskiej Polonii.

- Brazylia to ogromny kraj, a społeczności potomków Polaków mieszkają przede wszystkim w trzech południowych  stanach: Parana, Santa Catarina i Rio Grande do Sul. I rzeczywiście w tych kilku miejscowościach, w których potomkowie Polaków stanowią większość odbywają się ciekawe imprezy kulturalne. Brazylijczycy w ogóle bardzo często organizują rożnego rodzaju festyny, Brazylijczycy polskiego pochodzenia też to robią. Są więc prezentacje zespołów folklorystycznych, defilady przez miasto, w których biorą udział osoby w tradycyjnych ludowych strojach, pokazy kulinarne. Wtedy polska społeczność rzeczywiście ma szansę zaprezentowania się szerszej publiczności - mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy, badaczka Polonii brazylijskiej.

W programie również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.