X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 12.02.2021 r.

12.02.2021 16:16
W tym wydaniu: szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Juracie, reakcje na wypowiedź prezydenta Niemiec dotyczącą budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz rozmowa szefa MON Mariusza Błaszczaka z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem.
Audio
Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej w Juracie
Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej w JuracieFoto: Jakub Szymczuk/KPRP

SZCZYT W JURACIE PREZYDENTÓW PAŃSTW GRUPY WYSZEHRADZKIEJ

Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej zaapelowali o przyspieszenie programu szczepień w Unii Europejskiej. Odbudowa społeczno-gospodarcza po pandemii była jednym z głównych tematów dwudniowego szczytu przywódców Polski, Czech, Węgier i Słowacji w Juracie. Spotkanie zainaugurowało obchody 30. rocznicy powstania wyszehradzkiego sojuszu.

W wystąpieniu otwierającym obrady, prezydent Andrzej Duda pochwalił zapowiedzi nowej amerykańskiej administracji w sprawie bezpieczeństwa w Europie. Jak podkreślił, dzięki aktywności krajów naszego regionu podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku zdecydowano o zwiększeniu obecności wojsk Sojuszu na jego wschodniej granicy. "W tym kontekście pozytywnie przyjmujemy deklaracje administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena dotyczące dalszego wzmacniania więzi transatlantyckich i ożywienia relacji w ramach NATO. Bliska, strategiczna współpraca z USA odgrywa bowiem kluczową rolę dla bezpieczeństwa Europy" - powiedział polski prezydent.

Do końca czerwca Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Dwudniowe spotkanie w Juracie to pierwsza tegoroczna inicjatywa naszego kraju w związku z jubileuszem Grupy. Kolejne spotkanie – tym razem premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji - 17 lutego w Krakowie. Tematem rozmów mają być m.in. sprawy rozwoju technologii cyfrowych w regionie oraz przyszłość Grupy Wyszehradzkiej. Według wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka ten format współpracy regionalnej jest wiarygodny i skuteczny w reprezentowaniu interesów Polski, Słowacji, Czech i Węgier na arenie międzynarodowej.

LICZNE KOMENTARZE PO WYPOWIEDZI PREZYDENTA NIEMIEC W SPRAWIE NORD STREAM 2

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w jednym z ostatnich wywiadów oświadczył, że z powodu zbrodni popełnionych w czasie II wojny światowej Niemcy mają dług wobec Rosji i są zobowiązane do utrzymywania serdecznych z nią relacji, a gazociąg Nord Stream 2 jest jednym z ostatnich mostów między Europą a Rosją. Prezydenta Steinmeiera krytykują m.in. polscy europosłowie.

Europosłanka Anna Fotyga napisała, że Nord Stream 2 jest wsparciem ekspansjonistycznych tendencji rosyjskich odwołujących się wprost do Stalina. "Pomysł uzasadnienia tego skandalicznego projektu jako zadośćuczynienie za krzywdy jest całkowitym niezrozumieniem zła, które niemiecki i sowiecki totalitaryzm wyrządziły Europie" - napisała Anna Fotyga. Z kolei europoseł Janusz Lewandowski komentując słowa niemieckiego prezydenta zapytał co z nazistowskimi i sowieckimi okrucieństwami na Ukrainie. "Jesteśmy jej winni solidarność, a nie utratę opłat za tranzyt gazu" - napisał Janusz Lewandowski.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka oraz Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński są zgodni, że wypowiedź prezydenta Niemiec w sprawie Nord Stream 2 jest zadziwiająca i niezrozumiała. Joanna Lichocka powiedziała, że niezrozumiałe jest, by argumentować budowę gazociągu, który dzieli Europę, zaszłościami historycznymi. Wyraziła zdziwienie, co do formy i czasu wypowiedzi. "To jest coś bardzo niezrozumiałego, że prezydent Niemiec pozwolił sobie na takie postawienie sprawy, jeśli chodzi o projekt Nord Stream 2, który łamie europejską solidarność i zmierza do tego, żeby próbować uzależnić kraje Europy Środkowo-Wschodniej od dostaw z Rosji" - argumentowała poseł PiS.

Dariusz Joński przyznał, że wypowiedź była co najmniej zaskakująca i zadziwiająca oraz trudna do skomentowania. Przypomniał, że w sprawie Nord Stream między Niemcami i Rosją toczy się gra interesów, która pomija Polskę. "Niemcy i Rosja są zainteresowane i zaangażowane i politycznie, i osobowo. To jest dla jednych i drugich najważniejsza inwestycja. Widać, że Niemcy i Rosjanie są bardzo zdeterminowani, żeby tę inwestycję zakończyć" - powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy rozmawiał z szefem Kancelarii Prezydenta Niemiec Stephanem Steinleinem. We wpisie na profilu społecznościowym Krzysztof Szczerski podkreślił, że w rozmowie przekazał "nasze zdecydowanie krytyczne stanowisko odnośnie budowy Nord Stream 2 i pogłębiania uzależniania Europy od importu rosyjskiego gazu". Prezydencki minister zapewnia, że pełna treść wywiadu z prezydentem Niemiec brzmi inaczej niż skróty medialne. Minister Szczerski dodał, że Polska i Niemcy będą się różnić w sprawie Nord Stream 2 i że nie doszło do zbliżenia stanowisk.

Gazociąg Północny, poprowadzony po dnie Bałtyku łączy Rosję z Niemcami i omija Ukrainę, która jest krajem tranzytowym. Są obawy, że dokończenie drugiej nitki gazociągu może ułatwić Moskwie szantażowanie Kijowa poprzez przykręcenie kurka za gazem. Wprawdzie Rosja uciekała się do takiego szantażu w przeszłości, ale skupiała wtedy na sobie złość Europy, która otrzymywała rosyjski gaz tranzytem przez Ukrainę. Dla Polski i krajów bałtyckich gazociąg Nord Stream jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Unii, bo zwiększa zależność od dostaw błękitnego paliwa z Rosji.

SZEF MON: POLSKA I USA NADAL BĘDĄ POGŁĘBIAĆ WSPÓŁPRACĘ OBRONNĄ

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin zadeklarował chęć współpracy z Polską w celu wzmocnienia NATO. Szef Pentagonu rozmawiał telefonicznie z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Rozmowa dotyczyła także obecności wojsk USA w Polsce i regionalnego bezpieczeństwa.

Zwiększenie ilości amerykańskich wojsk w Polsce jest przesądzone, zobowiązania poprzedniej administracji zostają utrzymane - zapewnił po rozmowie z Lloydem Austinem szef polskiego resortu obrony. Amerykański sekretarz obrony wysoko ocenił profesjonalizm polskich sił zbrojnych. Przypomniał też, że współdziałał z polskimi żołnierzami w Iraku. Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że stanowisko dowódcze w V Korpusie armii USA otrzyma polski generał. W trakcie rozmowy z Lloydem Austinem szef polskiego resortu obrony otrzymał zaproszenie do Pentagonu, a amerykański sekretarz obrony przyjął od niego zaproszenie do Polski.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Ewa Plisiecka.

IAR/ep