Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 03.12.2021 r.

03.12.2021 14:18
W tym wydaniu: widmo rosyjskiego ataku na Ukrainę, amerykańskie i unijne sankcje na reżim w Mińsku oraz szczyt V4 w Budapeszcie.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne eanstudio/Shutterstock

EUROPA Z NIEPOKOJEM PATRZY NA DZIAŁANIA ROSJI WOBEC UKRAINY

Polska liczy na to, że Zachód wyśle twarde sygnały wobec Mińska i Moskwy, by te zaprzestały dalszych agresywnych działań. Mówił o tym wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz po rozmowach w Warszawie ze swym ukraińskim odpowiednikiem. Według wiceministra Mykoły Toczyckiego, możliwości eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainie są duże. 

Ewentualna inwazja Rosji na Ukrainę była też tematem spotkania szefów dyplomacji państw NATO. Ministrowie Sojuszu zebrani na spotkaniu w Rydze podkreślili, że taka agresja będzie Rosję “sporo kosztować”.

Unia Europejska przekaże Ukrainie pomoc o wartości 30 milionów euro na obronność. Poinformował o tym szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba po spotkaniu z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem.

Rosja od kilku tygodni wysyła na granicę z Ukrainą tysiące żołnierzy oraz ciężki sprzęt. Do podobnego napięcia doszło wiosną tego roku. Wówczas konflikt udało się zażegnać drogą dyplomatyczną.

NOWE SANKCJE NA REŻIM W MIŃSKU

Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje wobec Białorusi. Na liście podmiotów objętych sankcjami są między innymi syn Aleksandra Łukaszenki oraz firma Belaruskali - jeden z największych na świecie producentów nawozów potasowych.

To dopiero początek - tak ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś skomentował natomiast zgodę krajów członkowskich na kolejne sankcje wobec białoruskiego reżimu za atak hybrydowy z wykorzystaniem migrantów. Tym razem restrykcjami zostało objętych 17 osób i 11 firm.

Kolejnymi restrykcjami mają być objęte także przedsiębiorstwa wspierające białoruski reżim. Szósty pakiet sankcyjny ma liczyć kilkaset osób i firm.

Profesor Waldemar Paruch politolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powiedział, że plan Aleksandra Łukaszenki dotyczący nielegalnej imigracji legł w gruzach, ale nie możemy jeszcze ogłosić sukcesu. Prób przekraczania granicy jest mniej, ale sytuacja jeszcze się nie uspokoiła - dodał

Codziennie Straż Graniczna odnotowuje dziesiątki prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

SZCZYT PREZYDENTÓW GRUPY WYSZEHRADZKIEJ

W Budapeszcie na początku tygodnia odbył się szczyt V4 z udziałem między innymi prezydenta Andrzeja Dudy. Było to pierwsze takie spotkanie od początku pandemii.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że podczas spotkania prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej wsparto Polskę w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Przyjęto stanowisko dotyczące kryzysu migracyjnego, które wyraża solidarność z Polską w ocenie tego, co dzieje się na pograniczu z Białorusią. Prezydent podkreślił znaczenie rozmów sojuszniczych.

Wśród tematów omówionych przez prezydentów państw V4 były: migracja, geopolityka i pandemia.

Polski prezydent mówił między innymi o tym, w jakim kierunku powinna iść gospodarka po kryzysie pandemicznym. Andrzej Duda wymienił między innymi inwestycje infrastrukturalne.

W czasie szczytu odbyły się dyskusje i panele poświęcone m.in. rozwojowi i transformacji gospodarki, energetyce czy nowym technologiom dla przemysłu spożywczego. Ważnym aspektem dyskusji były też kwestie ochrony środowiska i wyzwania dla klimatu.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.