Redakcja Polska

Ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie"

26.08.2022 09:25
Jak zapewnia Państwowa Agencja Atomistyki, po ostrzale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Rosjanie po raz kolejny zaatakowali elektrownię w czwartek.
PAA po ostrzale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej: sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie
PAA po ostrzale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej: sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normieDmytro Smolyenko/Zuma Press/Forum

Agencja poinformowała, że w wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzone zostały między innymi rurociągi chemicznie odsalanej wody oraz wody sieciowej. Jak zapewnia Ukraiński Urząd Dozoru Jądrowego, nie mają one wpływu na funkcjonowanie infrastruktury ważnej z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego.

W specjalnie wydanym komunikacie Państwowa Agencja Atomistyki podała, że nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi i środowiska, a sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. PAA jednocześnie odradza spożycie preparatów ze stabilnym jodem, w tym płynu Lugola. Agencja podkreśla, że samodzielne przyjmowanie tego typu preparatów może być szkodliwe dla zdrowia.

Rosjanie przejęli elektrownię atomową

Zaporoska elektrownia atomowa została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Od tego czasu rosyjskie wojska ostrzeliwują okolice elektrowni, stwarzając poważne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej.

Ukraina zauważa, że Rosjanie, okupując elektrownię, stosują szantaż nuklearny, także wobec Zachodu. Prezes Enerhoatomu Petro Kotin uważa, że Rosja opracowała plan odłączenia ukraińskiej sieci od Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i chce przyłączyć ją do sieci terenów okupowanych.

Mapa sytuacji radiacyjnej w Polsce dostępna jest dla każdego na stronie Państwowej Agencji Atomistyki.


PAP/dad

Rosja grabi Ługańsk ze zboża. Wywożone są całe tegoroczne plony

25.08.2022 14:12
Rosyjscy okupanci wywożą do Rosji całe tegoroczne plony zboża z obwodu ługańskiego Ukrainy – oświadczył w czwartek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

"Kolejny akt państwowego terroryzmu". Stanisław Żaryn o dewastacji cmentarza AK w Surkontach

25.08.2022 15:18
Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, napisał, że dewastacja cmentarza AK w Surkontach na Białorusi to "kolejny akt państwowego terroryzmu". Na twitterze zwrócił uwagę, że Mińsk utrzymuje kurs agresywny wobec Polaków i polskości na Białorusi.

Pół roku temu Rosja rozpoczęła inwazję na terytorium Ukrainy

25.08.2022 15:00
Konflikt, który według kremlowskich założeń miał potrwać trzy dni, trwa sześć miesięcy i nie rozwija się po myśli Moskwy.