Redakcja Polska

"Kolejny akt państwowego terroryzmu". Stanisław Żaryn o dewastacji cmentarza AK w Surkontach

25.08.2022 15:18
Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, napisał, że dewastacja cmentarza AK w Surkontach na Białorusi to "kolejny akt państwowego terroryzmu". Na twitterze zwrócił uwagę, że Mińsk utrzymuje kurs agresywny wobec Polaków i polskości na Białorusi.
Audio
  • Łukasz Jasina powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że wkrótce MSZ podejmie decyzję co do reakcji na tę dewastację (IAR)
Dewastacja cmentarza żołnierzy AK. Jest komentarz Michała Dworczyka
Dewastacja cmentarza żołnierzy AK. Jest komentarz Michała DworczykaJoanna Borowska/Forum

"Łukaszenka wie, że tworzenie »wewnętrznego wroga« w postaci Polaków jest dla niego bezpieczne, wygodne i pomaga utrzymać władzę. Łukaszenka ma jednak też świadomość, że jego pozycja na Białorusi może niedługo bardzo osłabnąć"- napisał Stanisław Żaryn. Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych dodał jednak, że jeśli Putinowi uda się zmusić Białoruś do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie, "Łukaszenka straci poparcie armii - wpływowego środowiska, na które może liczyć". "Kolejne ataki na polskie cmentarze, antypolska nagonka organizowana przez reżim Łukaszenki, zatrzymania i represje na Białorusi dowodzą brutalności Łukaszenki, ale jednocześnie słabości, która jest coraz bardziej widoczna..." - napisał Stanisław Żaryn.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina powiedział, że MSZ poprzez pracowników dyplomatycznych i konsularnych weryfikuje w tej chwili dokładną sytuację związaną z cmentarzem AK w Surkontach na Białorusi. Jak podaje portal glosznadniemna.pl, cmentarz żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach jest równany z ziemią. Taką informację przekazała jedna z czytelniczek. Informację potwierdza Związek Polaków na Białorusi.Łukasz Jasina powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że wkrótce MSZ podejmie decyzję co do reakcji na tę dewastację.


IAR/dad

Media w Finlandii: kraje bałtyckie i Polska miały rację w sprawie Rosji

25.08.2022 12:41
Latami fińska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa w sprawie Rosji była błędna, a kraje bałtyckie i Polska, które od dawna ostrzegały przed tym krajem, miały rację – pisze w czwartkowym wydaniu dziennik „Helsingin Sanomat”.

Rosja grabi Ługańsk ze zboża. Wywożone są całe tegoroczne plony

25.08.2022 14:12
Rosyjscy okupanci wywożą do Rosji całe tegoroczne plony zboża z obwodu ługańskiego Ukrainy – oświadczył w czwartek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

Francuzi sprzedają Rosjanom paliwo do samolotów? Minister transportu żąda wyjaśnień

25.08.2022 14:50
Francuski minister transportu Clément Beaune wzywa do wyjaśnienia działań koncernu TotalEnergies w Rosji. To reakcja na wczorajsze rewelacje dziennika "Le Monde", wskazujące na udział francuskiego koncernu w dostawach paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę. TotalEnergies zaprzeczył medialnym oskarżeniom.