Redakcja Polska

Polacy w Winnicy. Z miasta po 24 lutego wyjechał co drugi Polak

19.09.2022 16:11
Miasto opuściły przede wszystkim kobiety i dzieci, za to prawie w każdej rodzinie jest ktoś, kto walczy na froncie – mówi Jerzy Wójcicki, redaktor naczelny miesięcznika „Słowo Polskie”.
Audio
  • Z Jerzym Wójcickim, redaktorem naczelnym „Słowa Polskiego”, o Polakach w Winnicy, rozmawia Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Jerzy Wójcicki
Jerzy WójcickiFoto: archiwum prywatne

Pismo ukazuje się w obwodach winnickim, chmielnickim i żytomierskim, a siedzibą redakcji jest właśnie Winnica. Jak mówi jego redaktor naczelny, miesięcznik w czasie wojny podejmuje te same tematy co do tej pory, czyli dotyczące relacji polsko-ukraińskich i życia Polaków na Ukrainie, choć wątek zagrożenia ze strony Rosjan przewijał się na stronach „Słowa Polskiego” od wielu lat.

- To, co dzieje się teraz, to konsekwencje braku reakcji Europy na agresję rosyjską – tłumaczy Jerzy Wójcicki. Dodaje jednocześnie, że wszyscy na Ukrainie odczuwają pomoc z Polski. - Jest ona największa, można powiedzieć, że Polska w procesie pomocy wiedzie prym – mówi polski dziennikarz.

Polacy w Winnicy mimo wojny także i w tym roku w okresie Zaduszek zadbają o polskie cmentarze. - Na Podolu mamy bardzo dużo obiektów dziedzictwa europejskiego: polskie kościoły, cmentarze, miejsca pamięci np. miejsca bitew z czasów I Rzeczypospolitej, czy też rezydencje, zameczki. Te obiekty potrzebują pomocy – tłumaczy Jerzy Wójcicki. – Mimo wojny jest wśród Polaków w Winnicy chęć kontynuowania inicjatyw upamiętniających i zapewniam, że 1 listopada każdy polski cmentarz doczeka się lampki i naszej modlitwy – mówi.

Jerzy Wójcicki jest też autorem książki o pochodzącym z Żytomierza więźniu obozu koncentracyjnego na Majdanku. Prezentacja tej książki już w październiku w lubelskim Muzeum na Majdanku. O tej książce, a także o tym, jak dużo wojna zmieniła w życiu Polaków na Ukrainie, redaktor naczelny „Słowa Polskiego” powiedział Ewie Plisieckiej.

 

Rosyjski atak rakietowy na Winnicę. Ofiary to głównie cywile, w tym dzieci

14.07.2022 13:24
W rosyjskim ataku rakietowym na ukraińską Winnicę zginęło 20 osób, w tym troje dzieci, a rannych jest 90 - z czego 50 ma ciężkie obrażenia. Dwie rosyjskie rakiety trafiły w parking i budynek w centrum miasta - spłonęło około 25 pojazdów, a budynek został poważnie uszkodzony. Znajdowały się w nim między innymi pomieszczenia biurowe i centrum medyczne.

Polacy w Kropywnyckim. Ważna działalność Stowarzyszenia "Polonia" im. Karola Szymanowskiego

05.08.2022 19:50
Do Kropywnyckiego, za pośrednictwem Fundacji "Wolność i Demokracja", dotarła pomoc dla osób polskiego pochodzenia i ich rodzin. Stowarzyszenie "Polonia", dzięki doskonałemu rozeznaniu „w terenie", zadbało o to, aby różnorakie wsparcie dotarło do osób w szczególnie trudnej sytuacji. 

Polacy w Bukowinie. Działalność Czerniowieckiego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza

20.08.2022 16:52
Czerniowieckie Obwodowe Towarzystwo Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza istnieje od 1989 roku. Rosyjska agresja na Ukrainę zjednoczyła Polaków w Bukowinie. Pomagają ukraińskiej armii i dzielą się z żołnierzami pomocą otrzymywaną z Polski.