Redakcja Polska

Polacy w Kropywnyckim. Ważna działalność Stowarzyszenia "Polonia" im. Karola Szymanowskiego

05.08.2022 19:50
Do Kropywnyckiego, za pośrednictwem Fundacji "Wolność i Demokracja", dotarła pomoc dla osób polskiego pochodzenia i ich rodzin. Stowarzyszenie "Polonia", dzięki doskonałemu rozeznaniu „w terenie", zadbało o to, aby różnorakie wsparcie dotarło do osób w szczególnie trudnej sytuacji. 
Audio
  • O tym jak sobie radzą w czasie wojny Polacy na Ukrainie, z Aleksandrem Polaczokiem, prezesem Stowarzyszenia „POLONIA” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Prezes Stowarzyszenia Polonia Aleksander Polaczok informuje zebranych w kościele parafialnym o udzielaniu pomocy charytatywnej dla miejscowych Polaków
Prezes Stowarzyszenia "Polonia" Aleksander Polaczok informuje zebranych w kościele parafialnym o udzielaniu pomocy charytatywnej dla miejscowych PolakówFacebook.com/FundacjaWID/

Na Ukrainie, żyje kilkuset tysięczna polska zbiorowość. Agresja Rosji spowodowała ogromny kryzys humanitarny - wielu rodaków uciekło przed wojną do Polski, ci którzy zostali na miejscu często znaleźli się w skrajnie trudnych warunkach - braku żywności i mieszkania.

Stowarzyszenie „POLONIA” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim zrealizowało projekt "Pomoc charytatywna dla Polaków, osób polskiego pochodzenia i ich rodzin przebywających na ogarniętą wojną Ukrainie w Kropywnyckim".

Wszystko odbyło się w ramach kampanii „Pomoc Rodakom w obliczu wojny na Ukrainie”. Realizuje ją między innymi Fundacja "Wolność i Demokracja", ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022.

Jest to bezpośrednia pomoc finansowa i rzeczowa, dystrybuowana na miejscu przez polskie organizacje na Ukrainie i parafie rzymsko-katolickie, a także organizacja transportów humanitarnych na Ukrainę.

O tym jak sobie radzą w czasie wojny Polacy na Ukrainie, jakiej pomocy potrzebują i od kogo ją otrzymują, z Aleksandrem Polaczokiem, prezesem Stowarzyszenia „POLONIA” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, rozmawia Halina Ostas.

"Działamy wszędzie tam gdzie żyją wolni ludzie, których racje i interesy musimy wspierać". 30-lecie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

27.07.2022 14:00
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" od 30 lat niesie pomoc i wspiera Polaków zamieszkałych w krajach byłego ZSRS i byłego bloku komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej poprzez aktywizację środowisk polskich, edukację, rozwój kultury, dobroczynność i wspieranie inwestycji. Fundacja ciągle poszerza zakres działania i grono adresatów otrzymujących pomoc.

Gala konkursu "Być Polakiem". "Wszystkie prace mają wspólny mianownik"

03.08.2022 13:38
Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono kilkadziesiąt nagród dla zwycięzców konkursu "Być Polakiem". Akcja skierowana do dzieci i młodzieży Polaków mieszkających poza granicami kraju odbyła się pod hasłem: "Mieszkasz poza Polską, Twoje serce jest w Polsce". Młodzi Polacy mieli między innymi za zadanie narysować widokówkę z Polski, napisać wiersz czy nagrać wideo na temat relacji z Ojczyzną.

"Otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko-szwajcarskich". Historyczne przemówienie Ambasador RP w Szwajcarii

05.08.2022 15:16
1 sierpnia, gdy Szwajcarzy obchodzili Święto Narodowe, władze Rapperswilu zaprosiły Iwonę Kozłowską, Ambasador RP w Szwajcarii, do wygłoszenia publicznego przemówienia, w ramach oficjalnych obchodów w Rapperswilu. Zaproszenie to miało ogromny wymiar historyczny. Jak pisała szwajcarska prasa: "Słowa Ambasador RP poruszyły serca i dusze uczestników uroczystości".