Redakcja Polska

Artur Deska z Drohobycza. Polak, który od 19 lat pomaga Ukraińcom

19.10.2022 11:01
Artur Deska mieszka w Drohobyczu 19 lat, od 1 września 2003 roku. Od samego poczatku jego obecność była związana z działalnością charytatywną. Jest zastępcą dyrektora Caritasu Samborsko-Drohobyckiej Diecezji Cerkwi Greckokatolickiej.
Audio
  • Z Arturem Deską, zastępcą dyrektora Caritasu Samborsko-Drohobyckiej Diecezji Cerkwi Greckokatolickiej, rozmawia Wojciech Jankowski [posłuchaj]
Artur Deska, zastępca dyrektora Caritasu Samborsko-Drohobyckiej Diecezji Cerkwi Greckokatolickiej
Artur Deska, zastępca dyrektora Caritasu Samborsko-Drohobyckiej Diecezji Cerkwi GreckokatolickiejFoto: Archiwum Artura Deski

Do początku Majdanu Artur Deska zajmował się młodzieżą w Drohobyczu. Pomagał między innymi dostać się obiecującym absolwentom liceum na studia w Polsce. Po agresji rosyjskiej w 2014 roku swoją aktywność skoncentrował na wschodzie Ukrainy.

Obecnie, pomimo faktu, że pojawiły się u niego poważne kłopoty zdrowotne Artur Deska cały czas pomaga. - Wojuję z łóżka. Zajmuję się organizowaniem pomocy dla uchodźców, dla rannych, żywności dla armii. Pomagam też Tatarom krymskim, którzy stali się moją wielką rodziną.

Drohobycz stał się domem również dla Tatarów krymskich. Duża w tym była zasługa pana Artura. - Mieszkańcy Drohobycza przyjęli Tatarów z dużą życzliwością i zrozumieniem. W Drohobyczu nigdy nie było wspólnoty muzułmańskiej. To są ludzie nie tylko inni, ale i zauważalni. Bez sympatii i akceptacji społecznej Drohobycz nie byłby takim przyjaznym miejscem. Pomoc była potrzebna różna. Nie wystarczyło tym ludziom dać jeść i gdzie mieszkać. Chodziło też o to, by wziąć ich za rękę, pokazać, gdzie co jest.

Obecnie w Drohobyczu przebywa około 16 tysięcy uchodźców. - Tu są zapchane akademiki, zapchane szkoły, akademik drohobyckiego uniwersytetu jest „zabity” uchodźcami – tam przebywa około 600 osób. Proszę sobie wyobrazić, ile pomocy potrzeby i tym się zajmuję: majtki, kasza… jedzenie, środki higieny.

Artur Deska jest też publicystą "Kuriera Galicyjskiego". Został odznaczony między innymi odznaczeniem „25 lat niepodległej Ukrainy”. Jest skromny i nie lubi wymieniać swoich medali – twierdzi, że są przyznane nie jemu, a wszystkim, którzy mu pomagają.

Z Arturem Deską, zastępcą dyrektora Caritasu Samborsko-Drohobyckiej Diecezji Cerkwi Greckokatolickiej, rozmawia Wojciech Jankowski.

Anastazja Strelcowa: jeżeli tu nie będzie Ukrainy, nie będzie i nas

17.10.2022 16:01
Anastazja Strelcowa, członek Zarządu Związku Polaków na Ukrainie, oddziału im. Adama Mickiewicza w Odessie, opowiada o pierwszych dniach rosyjskiej inwazji, o pracy dla Polaków w warunkach wojny i poparciu dla Ukrainy.

Czortkowskie Dominikanki: pomagamy Ukraińcom od pierwszej chwili rosyjskiej inwazji

18.10.2022 11:57
Siostra Marcelina (Joanna Mańka) prowadzi sobotnią Szkołę Języka Polskiego przy Klasztorze Dominikanek. Siostry od ponad 25 lat prowadzą tę szkołę w Czortkowie. W czasie inwazji rosyjskiej czortkowskie Dominikanki bardzo zaangażowały się w pomoc Ukraińcom.

Polscy lekarze w Charkowie: cierpień i traum, z którymi się spotykaliśmy, nie można opisać

19.10.2022 09:47
Cierpień i traum, jakie przyniosła mieszkańcom Charkowa wszczęta przez Rosję wojna, nie da się opisać – mówił doktor Michał Hampel z polskiego Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, który z ramienia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów działał na wschodzie Ukrainy.