Redakcja Polska

Poczucie bezpieczeństwa i przywrócenie dzieciństwa maluchom z Ukrainy

09.06.2023 12:30
„Spynki” to miejsca w Polsce, gdzie matki - uchodźczynie z Ukrainy - mogą zostawić swoje kilkuletnie dzieci na kilka godzin dziennie pod opieką ukraińskich wychowawczyń i psychologów.
Audio
  • Punkty "Spynka" w Polsce zapewniają opiekę ukraińskim dzieciom [posłuchaj]
Dzieci w Spynce na warszawskiej Woli
Dzieci w "Spynce" na warszawskiej WoliFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Najmłodsze dzieci z Ukrainy w „Spynkach” w Polsce mają zapewnioną opiekę przedszkolną i edukację. Słowo „Spynka” (Спинка) to po ukraińsku oparcie krzesła albo kręgosłup. Polakom kojarzy się ze spinką do włosów lub spinaczem – przedmiotem, który ma moc łączenia. Nazwa bezpośrednio nawiązuje do idei programu, realizowanego przez Fundację Rozwoju Dzieci w partnerstwie z UNICEF: wspieramy łącząc, łączymy wspierając.

W Polsce takie punkty przedszkolne otwarte są w różnych miastach, w sumie powstało ich już 75. Zapewniają opiekę ponad 10 700 dzieciom, zatrudniają ponad 220 edukatorów. To miejsca dziennej opieki dla najmłodszych dzieci, ale także profesjonalnie przygotowane programy edukacyjne, których celem jest integracja dzieci z Ukrainy z rówieśnikami. Zarówno dla ukraińskich dzieci, jak i ich matek „Spynki” są miejscami adaptacji i integracji z lokalną społecznością. Dają poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Uchodźczyniom z Ukrainy – matkom maluchów korzystających z punktów „Spynka” – zostawienie pod opieką dzieci daje szansę na podjęcie pracy.

Fundacja Rozwoju Dzieci szuka samorządów, organizacji pozarządowych i firm zainteresowanych utworzeniem u siebie nowych Spynek i prosi o kontakt mailowy ukraina@frd.org.pl

W jednej z punktów „Spynka” na warszawskiej Woli była Ewa Plisiecka.

Przystanie Świętego Mikołaja i Świetlica w Iwano-Frankiwsku to projekty Fundacji św. Mikołaja wspierające dzieci z Ukrainy

14.10.2022 12:31
Przez ostatnie 6 miesięcy nasza pomoc objęła ponad 12 000 ukraińskich dzieci,  zarówno na terenie Polski, jak i na terytorium Ukrainy – zapewnia Daniel Wardziński z Fundacji św. Mikołaja.

Polska Akcja Humanitarna podsumowuje rok pomocy dla Ukrainy

13.02.2023 16:30
W ramach działań w Ukrainie PAH zapewnia m.in. wsparcie psychologiczne, prowadząc centra pomocy w obwodzie dniepropietrowskim i w obwodzie kijowskim. Zapewniają one podstawową pomoc psychologiczną, społeczną i formalną.

Rok działalności Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

23.02.2023 14:48
Biuro powstało w rekordowym tempie w marcu 2022 r., aby wspierać rodziny uciekające przed wojną i pomagać im w powrocie do normalności. Dostarcza środki higieniczne i sanitarne, apteczki oraz ratujący życie sprzęt medyczny dla 350 000 uchodźców w Polsce.

Raport "Nadzieja w czasie kryzysu: Rok pomocy UNICEF dla dzieci i rodzin w Polsce, które uciekły przed wojną w Ukrainie"

08.03.2023 12:40
Powstałe w marcu ubiegłego roku Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce podsumowuje rok działalności.