Redakcja Polska

Rok działalności Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

23.02.2023 14:48
Biuro powstało w rekordowym tempie w marcu 2022 r., aby wspierać rodziny uciekające przed wojną i pomagać im w powrocie do normalności. Dostarcza środki higieniczne i sanitarne, apteczki oraz ratujący życie sprzęt medyczny dla 350 000 uchodźców w Polsce.
Audio
  • Rok działalności Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce [posłuchaj]
Monika Kacprzak w studiu PRdZ
Monika Kacprzak w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce współpracuje z władzami krajowymi i samorządowymi, a także partnerami społeczeństwa obywatelskiego, aby zapewnić dzieciom naukę, zdrowie i bezpieczeństwo.

Obecnie UNICEF dostarcza 10 000 apteczek pierwszej pomocy, 4000 instytucjonalnych zestawów higienicznych (jeden zestaw przeznaczony jest dla 50 osób) oraz 80 000 rodzinnych zestawów higienicznych (każdy zestaw przeznaczony jest dla czteroosobowej rodziny). Większość dystrybuowana jest w 12 miastach, z którymi UNICEF ma podpisane porozumienie: Warszawie, Łodzi, Białymstoku, Lublinie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Rzeszowie. Miasta te z kolei dystrybuują pomoc do szkół, przedszkoli, domów kultury i centrów wsparcia. Produkty dostarczane są również do ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców i siedmiu Centrów Wsparcia Dziecka i Rodziny (tzw. Blue Dots) zlokalizowanych w najbardziej uczęszczanych punktach tranzytowych.

UNICEF dostarczył także karetkę do Medycznego Centrum Tranzytowego w Rzeszowie, sprzęt do opieki nad noworodkami dla Białostockiego Uniwersytetu Klinicznego oraz Instytutu Matki i Dziecka, a także sprzęt do ultrasonografii do lubelskiego szpitala. Organizacja zakupiła również 50 000 szczepionek przeciwko polio i 5000 szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, a także 50 000 strzykawek, aby utrzymać tempo szczepień w obliczu zwiększonego zapotrzebowania.

Oprócz pomocy medycznej i edukacyjnej, UNICEF dostarczył do przedszkoli i placówek dziennej opieki zestawy wspomagające naukę i zabawę dla małych dzieci, a także sprzęt sportowy do szkół, które przyjęły uczniów z Ukrainy.

O podsumowanie roku działalności Monikę Kacprzak z Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce poprosiła Ewa Plisiecka.

 

 


Rynek pracy. Uchodźcy z Ukrainy podejmują pracę w Polsce

31.05.2022 13:02
W całym kraju dzięki uproszczonym procedurom zatrudnienie znalazło około 180 tysięcy Ukraińców. Poinformowała o tym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W Samborze w Ukrainie uchodźcy znajdują schronienie w Domu Sióstr Franciszkanek

15.08.2022 09:29
Siostra Elżbieta Ślemp ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi udziela pomocy uchodźcom przybyłym do Sambora, a także tym, którzy decydują się na wyjazd do Polski.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. "Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa i solidarności"

31.12.2022 21:00
- Pomimo niepewności i licznych wyzwań i problemów, jako Polacy otworzyliśmy nasze serca i domy dla naszych sąsiadów w potrzebie. (...) To postawa, z której możemy być dumni. Wszyscy wspaniale zdaliśmy w 2022 roku egzamin z człowieczeństwa, solidarności i patriotyzmu - powiedział w swoim orędziu noworocznym prezydent Andrzej Duda.

Rodzina Rodzinie – nowa inicjatywa Caritasu dotarła do Charkowa

19.02.2023 10:04
Pierwotnie prowadzona na Bliskim Wschodzie akcja wspierania rodzin z miejsc dotkniętych wojną przez rodziny z Polski dociera na Ukrainę.