Redakcja Polska

Psy z Polski pojadą na Ukrainę. Będą wspierały saperów

10.06.2024 18:20
Dwanaście specjalnie przeszkolonych psów z Polski pojedzie na Ukrainę. Zwierzęta będą wspierały saperów i trafią do batalionu rozminowywania sił zbrojnych Ukrainy. Czworonogi odbyły już turnus adaptacyjny w Karpatach, wcześniej szkolili je strażnicy graniczni w Belgii, we Włoszech, na Malcie, w Luksemburgu i Finlandii.
Psy na Ukrainie to ważni i pomocni kompani w obronie przed rosyjską napaścią.
Psy na Ukrainie to ważni i pomocni kompani w obronie przed rosyjską napaścią.Źródło: x.com/Defense of Ukraine @DefenceU

Pierwsze zwierzęta zostaną oficjalnie przekazane stronie ukraińskiej w piątek na lotnisku w Nowym Sączu. Projekt Komisji Europejskiej dla Ukrainy obejmuje wyszkolenie w sumie 50 psów, które będą służyć ukraińskiemu społeczeństwu walczącemu z rosyjską napaścią.

Ich zadaniem będzie odnajdywanie i unieszkodliwianie pocisków, ładunków, materiałów wybuchowych czy materiałów radioaktywnych.

Psy będą też wyposażone w specjalne buty, okulary oraz szelki ochronne.

IAR/dad

Ukraina coraz bliżej Unii. KE: Kijów wypełnił wszystkie warunki, by rozpocząć negocjacje

07.06.2024 14:32
Komisja Europejska oceniła, że Ukraina wypełniła wszystkie warunki niezbędne, by rozpocząć negocjacje członkowskie z Unią. Dziś Komisja przedstawiła swoją ocenę ambasadorom z krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Węgry są innego zdania.

Drony wywiadu wojskowego HUR zaatakowały rosyjskie lotnisko w Północnej Osetii

09.06.2024 12:00
Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR zaatakowały rosyjskie lotnisko wojskowe w Północnej Osetii, skąd wylatują samoloty, wykorzystywane do uderzeń w cele w Ukrainie – poinformowały w sobotę media w tym kraju z powołaniem na źródła w HUR.

Prezydent Emmanuel Macron rozwiązuje parlament i ogłasza nowe wybory

09.06.2024 22:22
Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w niedzielę, że rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe i wyznacza przedterminowe wybory parlamentarne; pierwsza tura odbędzie się 30 czerwca, a druga tura - 7 lipca.