Redakcja Polska

Ukraińcy bez prądu i ogrzewania. Caritas Polska otwiera kilkanaście Punktów Nadziei

24.01.2023 15:58
Wobec krytycznej sytuacji energetycznej na Ukrainie Caritas otwiera 18 Punktów Nadziei w największych miastach, m.in w Odessie, Mikołajowie, Chersoniu, gdzie szczególnie trudno przetrwać bez centralnego ogrzewania i urządzeń elektrycznych.
Audio
  • Punkty nadziei na Ukrainie otwiera Caritas Polska - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Caritas otwiera 18 Punktów Nadziei na Ukrainie
Caritas otwiera 18 Punktów Nadziei na UkrainieCaritas Polska

W komunikacie przekazanym PAP Caritas Polska poinformował, że w odpowiedzi na coraz trudniejszą sytuację ludności cywilnej w wyniku nasilających się ataków rakietowych na infrastrukturę Ukrainy, taką jak elektrownie i sieci przesyłowe, planowane jest otwarcie 18 Punktów Nadziei w największych miastach. Skorzystają mieszkańcy m.in. Odessy, Mikołajowa, Chersonia, Krzemieńczuka i Konotopu.

Potrzebujący Ukraińcy otrzymają w nich niezbędną pomoc i ochronę przed ciemnością i zimnem. W punkcie będzie woda, prąd, gorące napoje, dostęp do internetu, miejsce do odpoczynku, apteczka i przestrzeń dla matek z dziećmi. W każdym będzie też możliwość podgrzania posiłków. - Ukraińcy bardzo potrzebują pomocy, dzięki której będą mogli przetrwać zimę. Bierzemy pod uwagę, że pomoc energetyczna będzie potrzebna przez cały rok– powiedział dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Pierwsze pięć punktów Caritas uruchomił na początku stycznia w Kijowie, Żytomierzu, Winnicy, Charkowie i w Chmielnickim.

Dodatkowo uruchomionych zostanie piec punktów tymczasowych w namiotach, w których Ukraińcy będą mogli się ogrzać, oczekując na pomoc. Z każdego z nich będzie mogło skorzystać jednocześnie około 30-40 osób.

Na potrzeby Punktów Nadziei Caritas przygotował m.in. generatory elektryczne, nagrzewnice, odbiorniki internetowe "Starlink", przenośne stacje do ładowania urządzeń, termopoty, ponad 7 tys. krzeseł składanych, apteczki, koce, kolorowanki, kredki i inne artykuły dla przestrzeni dziecięcej. Namioty, latarki i koce pochodzą z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Pozostałe materiały Caritas kupił za pieniądze pozyskane od darczyńców.

Dotąd Caritas dostarczył na Ukrainę pomoc rzeczową o wartości 200 mln zł. 

 

PAP/dad

Walki na wschodzie Ukrainy. Rosja przygotowuje się do nowej ofensywy

24.01.2023 11:13
Siły rosyjskie przygotowują się do przeprowadzenia w nadchodzących miesiącach na Ukrainie zdecydowanej operacji wojskowej, która może mieć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dodaje, że taką ocenę sytuacji potwierdza też ukraiński wywiad wojskowy HUR.

Polska wystąpiła o zgodę Niemiec na wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę

24.01.2023 12:45
Polska zawnioskowała do Niemiec o zgodę na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie - poinformował szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. "Apeluję do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji przekazującej czołgi" - podkreślił szef MON w mediach społecznościowych. 

Sukces Polski. Film "IO" Jerzego Skolimowskiego nominowany do Oskara

24.01.2023 15:11
Film "IO" Jerzego Skolimowskiego został nominowany do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscarów - w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy".