Redakcja Polska

Sukces Polski. Film "IO" Jerzego Skolimowskiego nominowany do Oskara

24.01.2023 15:11
Film "IO" Jerzego Skolimowskiego został nominowany do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscarów - w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy".
Audio
  • Nominacja do nagrody Oskara dla filmu Jerzego Skolimowskiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Kadr z filmu IO
Kadr z filmu "IO" Źródło: Screen/Youtube/Gutek Film

Film „IO” miał premierę na festiwalu w Cannes. Obraz Jerzego Skolomowskiego nie został nominowany do Złotych Globów, ale znalazł się na tak zwanej. krótkiej liście filmów nominowanych do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu międzynarodowego.

Podczas ceremonii w Los Angeles ogłoszono, że jest wśród pięciu obrazów, które będą walczyć o Oscara w tej kategorii. Polski film bedzie rywalizować z obrazami z Niemiec, Argentyny, Belgii i Irlandii.

W tym roku osiem filmów otrzymało pięć lub więcej nominacji. "Wszystko wszędzie naraz" aż 11, a obraz „Na Zachodzie bez zmian” oraz "Duchy Inisherin” po 9. W kategoriach aktorskich nominowano między innymi Cate Blanchett, Jamie Lee Curtisa i Colina Farrella. Steven Spielberg będzie walczyć o Oscara dla najlepszego reżysera a jego obraz „Fabelnmanowie” w kategorii film roku.

Bohaterem "IO" jest osiołek, który zostaje zabrany z cyrku i wyrusza w podróż przez polską prowincję i przez Europę.

O zwycięstwo w swojej kategorii film Jerzego Skolimowskiego powalczy z czterema innymi obrazami, w tym z niemiecką adaptacją książki "Na zachodzie bez zmian" i argentyńskim filmem "Argentyna 1985".

95. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej odbędzie się 12 marca w Los Angeles.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Oskar film polski

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried laureatem Medalu Kuriera z Warszawy

23.01.2023 16:00
Dyplomata został wyróżniony za wzmacnianie więzi Stanów Zjednoczonych z Europą, a w szczególności za zasługi w procesie przyłączenia Polski do NATO. Nagrodę przyznano po raz pierwszy.

Wystawa poświęcona rocznicy powstania styczniowego w Zamku Królewskim w Warszawie

23.01.2023 14:29
Ponad 300 eksponatów, w tym obrazy, grafiki i rysunki takich artystów, jak Artur Grottger, Maksymilian Gierymski czy Jacek Malczewski trafiło na ekspozycję poświęconą 160. rocznicy powstania styczniowego w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa o największej i najdłużej trwającej insurekcji niepodległościowej będzie dostępna dla zwiedzających od 23 stycznia.

Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymało kolekcję sreber z dawnego Funduszu Obrony Narodowej

24.01.2023 12:42
To przedmioty przekazane przez społeczeństwo na rzecz dozbrajania polskiej armii w obliczu agresji hitlerowskiej. Fundusz Obrony Narodowej powstał w 1936 roku.