X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Lato z Radiem 2019

Zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 14:49
Została wybudowana w 1893 roku. Jest jedną z najpiękniejszych w północnej Europie. Prowadzona jest przez człowieka, który zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Lato z Radiem odwiedziło Latarnię Morską Gdańsk Nowy Port.
Audio
  • Lato z Radiem podróżuje po Polsce - Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port (Jedynka/ Lato z Radiem)
Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port
Latarnia Morska Gdańsk Nowy PortFoto: Shutterstock

Gdańska latarnia od kilkunastu lat należy do Stefana Jacka Michalaka. Gość Jedynki o własnej latarni myślał już na emigracji. - Większość czasu w Kanadzie mieszkałem w Montrealu, ale mój letni domek znajdował się przy ujściu rzeki Świętego Wawrzyńca do Oceanu Atlantyckiego. Tam jest bardzo wiele latarni morskich, a każda z nich jest inna i piękna. Zawsze marzyłem, żeby którąś z nich kupić. Kiedy odwiedziłem Polskę w latach 90., powiedziano mi, że jest taka jedna, która została porzucona, zrujnowana i przeznaczona do rozbiórki. Przyjechałem do Nowego Portu i zakochałem się w tej latarni. Zgłosiłem się do Urzędu Morskiego z prośbą, żeby mi ją odsprzedano i tak też zrobiono. Następne 2-3 lata spędziłem na pracach remontowych, renowacyjnych i konserwacyjnych. Od 2004 roku jest czynna jako mini-muzeum latarnictwa światowego - mówi Stefan Jacek Michalak, starszy latarnik.

Gość Jedynki miłość do morza miał już w genach za sprawą rodziców. - Przed wojną moi rodzice byli marynarzami. Ojciec był lekarzem okrętowym na wielu znanych polskich statkach, m.in. na "Darze Pomorza". Z kolei moja matka była pielęgniarką na transatlantyku "MS Piłsudski", gdzie rok później ojciec był również lekarzem okrętowym. Na "Piłsudskim" moi rodzice poznali się, pokochali, pobrali i zeszli na stały ląd - opowiada Stefan Jacek Michalak.

Co symbolizuje latarnia morska? Do czego służyła Kula Czasu? Ile schodków prowadzi na górę latarni w Nowym Porcie?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Materiał przygotowała: Małgorzata Głogowska

Gość: Stefan Jacek Michalak (starszy latarnik)

Data emisji: 26.06.2019

Godzina emisji: 9.22, 10.15, 11.16, 11.42

DS/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak