Oficjalny Nadawca Radiowy

Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokyo 2020

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Katarzyna Rogowiec z tytułem "I'm Possible"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 21:46
Dwukrotna mistrzyni oraz brązowa medalistka paraolimpijska, a także multimedalistka mistrzostw świata w biegach narciarskich i biathlonie Katarzyna Rogowiec, podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, została wyróżniona nagrodą i tytułem "I'm Possible". Nagroda przyznawana jest tylko jednej paraolimpijce i jednemu paraolimpijczykowi na świecie, by promować inkluzję osób z niepełnosprawnościami poprzez szerzenie wiedzy o ruchu paraolimpijskim.
Katarzyna Rogowiec
Katarzyna RogowiecFoto: PAP/Piotr Nowak

Latem 1980 roku, jako niespełna trzyletnie dziecko, Katarzyna Rogowiec straciła oba przedramiona w wypadku przy sianokosach w rodzinnej Rabce-Zdroju. Kolejne lata jej życia to żmudna rehabilitacja, dzięki której nauczyła się żyć samodzielnie.

W końcu postawiła na wykształcenie. Dzięki ogromnemu samozaparciu dostała się na Akademię Ekonomiczną w Krakowie i ją ukończyła. Nauczyła się biegle mówić po angielsku i po włosku, dzięki czemu zaczęła pracę jako przewodniczka wycieczek.

Igrzyska Paraolimpijskie TOKIO 2020 - SERWIS SPECJALNY

Paralekkoatletyka

Na studiach rozpoczęła się jej droga w sporcie niepełnosprawnych, kiedy trafiła do klubu sportowego Start "Nowy Sącz", a jej talent do sportu odkrył Stanisław Ślęzak. Zaczęła od paralekkoatletyki i gdy nie odnosiła sukcesów, chciała zrezygnować.

Narciarstwo biegowe to był strzał w dziesiątkę. Mordercze, intensywne treningi pod okiem trenera Wiesława Cempy przyniosły efekty.

W 2002 roku zakwalifikowała się w sztafecie na igrzyska w Salt Lake City i pokochała narty - z wzajemnością. A kiedy już zobaczyła igrzyska, miała w sobie tę pewność, by w tym miejscu pozostać i jeszcze ciężej pracować.

W 2003 roku zdobyła pierwsze medale mistrzostw świata, trzy lata później w Turynie odnotowała swój największy triumf - dwa złote medale: w biegu na 5 i 15 kilometrów. Została podwójną mistrzynią paraolimpijską. W 2010 roku wywalczyła jeszcze brąz igrzysk paraolimpijskich w Vancouver.

Wtedy zakończyła sportową karierę i poświęciła się pracy zawodowej, założyła rodzinę, ale ciągle stała blisko sportu paraolimpijskiego. Na Gali Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w 2019 roku otrzymała nagrodę sportowca 20-lecia w biegach narciarskich osób niepełnosprawnych.

Katarzyna Rogowiec była przez 8 lat członkiem Rady Zawodniczej Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego i członkinią Komitetu Antydopingowego IPC, Komitetu Sportowców Światowej Agencji Antydopingowej i Polskiej Komisji do spraw Zwalczania Dopingu w Sporcie. Założyła Fundację, by pokazywać innym, że niepełnosprawność nie jest końcem świata i że nie trzeba się jej bać. W ramach swoich działań spotyka się z dziećmi i młodzieżą opowiadając, że bez rąk można żyć i że sport jest fantastyczny - dla każdego.

- Sport wszystko w moim życiu pozmieniał. Bardzo wiele mnie nauczył. W pierwszej kolejności umocnił mnie, dodał pewności siebie, swobody i przekonania, że wcale nie muszę być schowana pod koszulą z długim rękawem. Nie muszę chować tych swoich rąk, lecz mogę być sobą - mówi o sobie tegoroczna laureatka nagrody "I'm Possible" Katarzyna Rogowiec.

Gdyby nie pandemia, osobiście odebrałaby nagrodę. Ze względu na obostrzenia w jej imieniu zrobił to Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.

dz

aby dodać komentarz
brak

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego:

Polski Komitet Paraolimpijski

- 25 medali naszych paraolimpijczyków w Tokio to wielki sukces - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Kozdryk, sztangistka, brązowa medalistka igrzysk paraolimpijskich w Japonii.

Amerykanie pokonali Japończyków 64:60 w finale turnieju koszykówki na wózkach na zakończenie igrzysk paraolimpijskich w Tokio. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Chińczycy - 207, a Polacy zajęli 17. miejsce - 25.

Grupa ponad trzydziestu paraolimpijczyków wróciła dzisiaj do Polski. Na Lotnisku Chopina w Warszawie powitali ich między innymi kibice, rodziny, dziennikarze, przedstawiciele Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i ambasador Japonii w Polsce Miyajima Akio.