X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Feministyczny przekaz Queen

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 13:20
W krótszym niż zazwyczaj tygodniu z piosenkami Queen poznaliśmy historię kolejnych trzech przebojów grupy - "I Want It All", "Radio Gaga" i "I Want To Break Free".
Audio
Kadr z teledysku do piosenki Bohemian Rhapsody zespołu Queen
Kadr z teledysku do piosenki "Bohemian Rhapsody" zespołu QueenFoto: youtube.com

"I Want It All" ze stadionowym refrenem zawierającym tytułową frazę to uniwersalna piosenka o pokonywaniu własnych słabości i spełnianiu marzeń, dowolnego, nawet największego, kalibru. Queen chcieli prawdopodobnie podboju kosmosu, ale z piosenkami "Radio Gaga" i "I Want To Break Free" nie udało im się nawet zrobić specjalnej kariery w USA, gdzie z kretesem przegrali wojnę o listy przebojów. Z porannych trójkowych mini-audycji z piosenkami Queen dowiedzieliśmy się, dlaczego. Opowiada Piotr Metz i muzycy grupy. Historie kolejnych utworów Queen - w przyszłym tygodniu, w porannym paśmie Trójki, ok. 7:35.

"Radio Gaga"

Utwór napisał perkusista Roger Taylor . Tytuł piosenki wziął się z dziecięcego gaworzenia jego syna. "Radio Gaga" zostało pomyślane, w ślad za piosenką "Video Killed the Radio Star" The Buggles , grupy Trevora Horna , jako protest przeciwko zmniejszeniu popularności radia kosztem telewizji. Paradoksalnie, wideoklip do utworu stał się przebojem MTV i otrzymał nominację do nagrody przyznawanej co roku przez stację.
Brian May : - Wybuchł wtedy skandal z łapówkami dla niezależnych promotorów płyt. Agencje rządowe zaczęły sprawdzać wytwórnie. Nasz label, Capitol Records, chcąc pokazać swoje stanowisko przeciwko tym gangsterom postanowił zawiesić wszelką promocję a tamci pokazali, kto tu rządzi. I pamiętam, jak "Radio Gaga" podskoczyło w jednym tygodniu na liście "Billboardu" z 60 na 30 miejsce, a w następnym – nagle z niej zniknęło. Nikt nie chciał nas wtedy grać.

"I Want It All"

Pierwszy singiel z płyty "The Miracle" został wykonany przez Queen na żywo dopiero na pamiętnym koncercie na Wembley, poświęconym pamięci Freddiego Mercury’ego . Partię nieżyjącego wokalisty Queen zaśpiewał wtedy Roger Daltrey z The Who . Tematem piosenki jest walka o osiągnięcie zamierzonego celu.

Brian May: - Czasem myślę, że cały ten biznes rockowy to sztuka przetrwania. Robisz coś a wszyscy "co?! co to jest?!", potem robisz to jeszcze raz i wszyscy myślą, że to niezłe, a potem jeszcze raz i wszyscy twierdzą, że to poważna sprawa. Tak było z nami. Ciężka orka na ugorze, ale wierzyliśmy w to, co robimy i w końcu zadziałał efekt kuli śnieżnej.

"I Want To Break Free"

Piosenkę napisał basista John Deacon . Utwór o ruchu wyzwolenia kobiet stał się hitem na całym świecie, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych.

Brian May: - Teledysk do "I Want To Break Free" zostało potraktowany w USA jako coś nie do pomyślenia. Gwiazdy rocka w kobiecych ciuchach? W Anglii od razu zrozumiano, że to parodia popularnego serialu "Coronation Street". W Stanach wszyscy byli zszokowani. Pamiętam promocję do tego klipu i pobladłych ze strachu prezenterów telewizyjnych, którzy nie chcieli mieć z tym nic wspólnego.

Dźwięki z opowieściami o piosenkach - w ramce "Posłuchaj", po prawej stronie.

Czytaj także

Queen: Beatlesi byli naszą Biblią

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 08:17
Zapraszamy na opowieść o kolejnych czterech piosenkach Queen. Przedstawia Piotr Metz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera wąsów Freddiego Mercury'ego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 17:00
Kolejny tydzień porannych opowieści o największych przebojach Queen. Razem z zespołem wkroczyliśmy w lata 80. XX wieku. Dekadę sponsorowały słynne wąsy frontmana zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Queen zdobywa sportowe areny

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2011 14:05
W kolejnej serii opowieści o piosenkach grupy Queen usłyszeliśmy historie utworów "We Will Rock You", "We Are the Champions", "Under Pressure" i "A Kind of Magic".
rozwiń zwiń