X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Koncert na 75-lecie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 09:29
W poniedziałek, 22 listopada o godz. 19.00, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się nadzwyczajny koncert NOSPR. Program 2 zaprasza na transmisję tego wydarzenia.

NOSPR zagra pod batutą maestro Jerzego Semkowa – doradcy artystycznego Orkiestry, jednego z najwybitniejszych dyrygentów świata, uhonorowanego tytułem Komandora francuskiego Orderu Arts et Lettres, laureata m.in. Diamentowej Batuty – prestiżowej nagrody przyznawanej przez Zarząd Polskiego Radia.

W programie koncertu znajdą się dwie wielkie symfonie: V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena oraz V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego. Symfonia Beethovena, komponowana w latach 1804-1808, należy do dzieł, które od razu zyskały sobie uznanie i zapewniły kompozytorowi nieśmiertelność. Utwór cieszy się wśród melomanów niesłabnącą popularnością, a motyw będący jego myślą przewodnią, określony przez samego Beethovena słowami: „Tak stuka los do naszych bram”, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych tematów muzycznych. Z kolei Czajkowski napisał swoją Symfonię w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, tworząc w ten sposób dzieło spontaniczne, na wskroś osobiste, reprezentujące tzw. typ „symfonii autobiograficznej”, w której za pomocą muzycznych środków artysta wyraża własne uczucia. Wspólnym mianownikiem łączącym oba utwory jest filozoficzne przesłanie, wypływające z rozważań obydwu kompozytorów nad losem i przeznaczeniem człowieka.

W przerwie koncertu na audycję „NOSPR – tradycja i współczesność” zaprasza Anna Skulska.

Poniedziałkowy koncert będzie ukoronowaniem Jubileuszu Orkiestry, która od początku swego istnienia pełni rolę ambasadora polskiej kultury, reprezentującego nasz kraj na międzynarodowej scenie artystycznej. Mijający rok, podobnie jak i poprzednie, upłynął Zespołowi bardzo pracowicie – w marcu 2010 roku NOSPR zrealizowała pierwsze w swojej historii tournee do krajów Zatoki Perskiej (Katar, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie), podczas którego zaprezentowała, z udziałem laureatów konkursów chopinowskich Krzysztofa Jabłońskiego i Philippa Giusiano, wszystkie dzieła Chopina na orkiestrę. Tournee wpisane było w międzynarodowe obchody Roku Chopinowskiego, podobnie jak podróż morska Pod banderą Chopina” – w ramach drugiego w swojej historii rejsu, Orkiestra na pokładzie Daru Młodzieży zawinęła do portów w Kopenhadze, Goeteborgu, Oslo, Dover i Boulogne-sur-Mer i w tamtejszych salach koncertowych zaprezentowała twórczość Fryderyka Chopina w 200. rocznicę jego urodzin.

W ciągu 75 lat swego istnienia Orkiestra wystąpiła niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, a także w Japonii, Hongkongu, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei i na Tajwanie, ciesząc się wszędzie uznaniem krytyki i publiczności. W powojennej historii odbyła 177 zagranicznych podróży koncertowych, prezentując niemal zawsze muzykę polską. 

Orkiestra zrealizowała 198 płyt CD dla wielu polskich i zagranicznych wytwórni (m.in. Decca, EMI, Phillips) oraz dokonała licznych nagrań archiwalnych dla potrzeb Polskiego Radia.  

Od września 2000 r. funkcję dyrektora naczelnego i programowego Orkiestry pełni Joanna Wnuk-Nazarowa. W latach 2001-2007 dyrektorem artystycznym był Gabriel Chmura, od stycznia 2009 stanowisko dyrektora muzycznego objął Jacek Kaspszyk, a II dyrygentem został Michał Klauza. Pierwszym dyrygentem gościnnym NOSPR jest Stanisław Skrowaczewski, dyrygentem honorowym - Jan Krenz, a doradcą artystycznym - Jerzy Semkow.

Więcej informacji na temat Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na stronie: http://www.nospr.org.pl/

 

Zapraszamy do wysłuchania koncertu na antenie Programu 2 Polskiego Radia lub za pomocą portalu polskieradio.pl

Czytaj także

Muzyczny rejs

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 15:07
NOSPR na pokładzie Daru Młodzieży oraz wydanictwa Festiwalu "Sacrum Profanum"
rozwiń zwiń
Czytaj także

75-lecie NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 16:04
Legendarna radiowa orkiestra otworzy nowy sezon muzyką Chopina, Wagnera i Mahlera. Zaprasza Marek Zwyrzykowski.
rozwiń zwiń