X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

"Lato z Radiem" w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 22:00
Lipiec 1971 roku. Jedna z pierwszych audycji z cyklu, który miał przejść do historii Polskiego Radia. Opis sytuacji na stołecznych drogach przeradza się niespodziewanie w dramatyczną relację z pościgu za skradzionym autem…
Audio

Miało być spokojnie: informacje turystyczne, pogoda, drogowe wieści dla warszawskich kierowców. Te ostatnie na początku były uspokajające: – W Warszawie ruch nie jest duży, wszyscy jadą prawidłowo – mówił w "Lecie z Radiem" przedstawiciel Milicji Obywatelskiej.

Jednym z tematów audycji była drażliwa kwestia kultury bycia turystów. Reporter z Bydgoszczy w rozmowie z prowadzącym audycję Jackiem Kalabińskim przedstawiał grzechy główne gości pewnego miejscowego ośrodka wypoczynkowego: dzikie wysypisko śmieci, kradzieże talerzy czy sztućców ("uzupełnianie przez konsumentów zastaw domowych ginących z zakładu gastronomicznego"), głośna muzyka bigbitowa…

Spokój audycji przerwał nagły meldunek Punktu Operacyjnego warszawskiej Milicji. Podporucznik Gertruda ogłosił kradzież samochodu marki Fiat 125 p. Milicyjną pogoń za skradzionym autem śledzili na żywo słuchacze audycji – niektórzy z nich odpowiedzieli nawet na apele prowadzącego, by pomóc ścigającym. Złodziej kluczył stołecznymi ulicami: al. Niepodległości, Koszykową, Grochowską. Próbował wyjechać z miasta, jednak nie wiedział, że jego poczynania śledzą na bieżąco Polacy przy radioodbiornikach…

Aby dowiedzieć się, jak zakończyła się ta akcja – oraz m.in. jak zachowywali się w roku 1971 turyści regionu zielonogórskiego czy też: gdzie w owym czasie można było w Polsce kupić tylny resor do samochodu marki Syrena – wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Lato z Radiem w PRL-u" w ramce Posłuchaj po prawej stronie.

***

Obchodzące w tym roku 40-lecie swego istnienia "Lato z Radiem" było pierwszą polską audycją nadawaną na żywo. Wszystko zaczęło się1 lipca 1971 roku. Tego dnia w reżyserce zebrało się ponad 20 pracowników Polskiego Radia, nie wyłączając prezesa Sokorskiego. Przyciągnęła ich - nowatorska jak na tamte czasy, bo nadawana na żywo - audycja "Lato z Radiem". Kibicowali zasiadającemu za mikrofonem Wojciechowi Zymsowi oraz rozsianym po całym kraju korespondentom, wśród których znalazł się m.in pomysłodawca "Lata z Radiem" Aleksander Tarnawski.

Aby posłuchać fragmentu archiwalnej audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Lato z Radiem, 1 lipca 1971 roku" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Od pamiętnego dnia minęło już prawie czterdzieści lat, a "Lato z Radiem" wciąż trzyma się świetnie. Może dlatego, że zawsze miało szczęście do wybitnych dziennikarzy, którzy tworzyli historię Polskiego Radia - Tadeusz Sznuk, Andrzej Matul, Sławomir Szof - można tak długo wyliczać. Każdy pamięta "kukułkę" czyli Krystynę Czubównę oraz pełne poezji "Strofy dla Ciebie" i cudownego w tej roli Krzysztofa Kolbergera.

"Lato z Radiem" zmieniało się tak, jak nasze otoczenie i tak, jak zmieniali się w tym czasie Polacy. W latach siedemdziesiątych rosło na fali propagandy sukcesu razem z małymi fiatami, pierwszymi kolorowymi telewizorami, pralką automatyczną i bonami PKO. W latach osiemdziesiątych było samotną wyspą w smutnym otoczeniu Polski lat stanu wojennego i szarej rzeczywistości w wojskowych mundurach. W latach dziewięćdziesiątych, razem z planem Balcerowicza, "Lato z Radiem" zostało rzucone na komercyjny rynek pełen nowych mediów odcinających się od przeszłości. Byli nawet tacy, którzy powiedzieli wtedy, że to już koniec naszej audycji..., ale mieliśmy wiernych słuchaczy!

Od 1992 roku organizujemy olbrzymie trasy koncertowe. Mamy swoje maskotki, co roku inną (krówka, bocian, pies kucharz, kot, złota rybka, strach na wróble, żabka, różowy słonik, koń, łoś, miś, stonoga, a teraz jeż). Dawne tradycyjne listy zastąpiły e-maile (lato@polskieradio.pl) zaś słynne kiedyś telefony "na żywo" powoli wyparły wszechobecne SMS-y.

Mimo upływu czasu "Lato z Radiem" nadal jest dobrą receptą na spędzenie wesołych wakacji! Ma nowe pomysły oraz - co ważne dla naszych partnerów i sponsorów (dziś bez tego ani rusz) - jest ciągle niekwestionowanym liderem na wakacyjnym radiowym rynku. My wierzymy, że audycja spokojnie przetrwa kolejne kilkadziesiąt lat. A jaka będzie? Już dziś możemy się umówić na spotkanie w 2040 roku, by to wtedy sprawdzić!

Więcej o "Lecie z Radiem"  na stronie "Lata z Radiem"

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Lato z Radiem" - znamy już szczegóły! (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 15:18
Trasa koncertowa z udziałem gwiazd, emisja specjalnej kolekcji płyt i inne niespodzianki - to plany na czterdziestą edycję "Lata z Radiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Sowa opowiada o menu na tegorocznej trasie "Lata z Radiem" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 16:00
Od 18 czerwca do 3 września zapraszamy na dwanaście imprez plenerowych "Lata z Radiem" i do kulinarnego TIR-a Roberta Sowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LATO Z RADIEM – TRASA 2011

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 15:15
W tym roku startujemy wcześniej niż zwykle- już w sobotę 11 czerwca...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileusz 40-lecia Lata z Radiem

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 16:16
Zapraszamy na koncert "CO TY NA TO? Z RADIEM LATO!" do Opola.
rozwiń zwiń