X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Lutosławski i Britten na początek legendarnego "chodzonego" festiwalu - transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 09:20
Londyńskie BBC Proms mają już ponad stuletnią tradycję. To jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku, nie tylko w Wielkiej Brytanii. Na antenie Dwójki transmitować będziemy najciekawsze wydarzenia tegorocznej edycji.
Audio
  • Marcin Majchrowski o BBC Proms 2013 w Dwójce (Wybieram Dwójkę)
Royal Albert Hall
Royal Albert HallFoto: (Panos Asproulis from London, United Kingdom/FlickrLickr/Wikimedia Commons)

Jednym z silnych akcentów tegorocznego festiwalu BBC Proms będzie muzyka polska. - W tym roku możemy mówić wręcz o jej świecie - zapowiada nasz korespondent z Londynu Marcin Majchrowski. - W programie festiwalu znalazła się bowiem m.in. muzyka Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, a także polska muzyka dawna - wylicza nasz redakcyjny kolega.

Nadwiślański wątek zapowie już koncert otwarcia, wpisujący się w cykl tegorocznych jubileuszów. Z okazji setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego ogranizatorzy BBC Proms sięgnęli po jego Wariacje na temat Paganiniego. W programie znalazło się też dzieło równolatka polskiego kompozytora Benjamina Brittena. Całego koncertu będzie można wysłuchać na naszej antenie.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Na transmisję koncertu otwarcia z Londynu zaprasza Marcin Majchrowski.

W przerwie nadamy audycję Agaty Kwiecińskiej "Polonica na tegorocznych Promsach 2013".

Program:

Julian Anderson - Harmony (zamówienie BBC - premiera),
Benjamin Britten - cztery interludia morskie z opery Peter Grimes,
Sergiusz Rachmaninow - Rapsodia na temat Paganiniego op. 43,
Witold Lutosławski - Wariacje na temat Paganiniego,
Ralph Vaughan Williams - A Sea Symphony

Wyk. BBC Proms Youth Choir, BBC Symphony Chorus, BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Sakari Oramo, soliści: Sally Matthews - sopran, Roderick Williams - baryton, Stephen Hough - fortepian
12 lipca (piątek), godz. 20.30

Promsy to nieformalny skrót od Koncertów Promenadowych Henry'ego Wooda organizowanych przez BBC. Nazwa wzięła się od swobodnej, nieformalnej atmosfery panującej podczas koncertów. W Royal Albert Hall, gdzie odbywa się większość wydarzeń festiwalowych, oprócz miejsc siedzących wyznaczony jest obszar miejsc stojących, w którym dozwolone jest spacerowanie (czyli, używając przestarzałego w polszczyźnie słowa – promenowanie). Dawniej możliwe było także jedzenie, picie, rozmowa oraz palenie.

Bilety na miejsca stojące są sprzedawane tylko w dniu koncertu i to właśnie dlatego tworzą się długie kolejki do kas, będące stałym elementem letniego krajobrazu Londynu. Słuchacze wybierający miejsca stojące (promersi) tworzą ciekawą subkulturę, stanowiącą niezwykłe zjawisko socjologiczne. Wielu ma za punkt honoru dostać się na wszystkie koncerty festiwalowe - niektórym to się udaje. Jest to zresztą ważne, ponieważ oprócz uroczystego koncertu otwarcia kluczowym wydarzeniem jest koncert ostatni (Proms Last Night), na który bilety mogą kupić tylko ci słuchacze, którzy byli na co najmniej pięciu wcześniejszych wydarezniach festiwalu.

Promsy związane są z nazwiskiem pierwszego muzycznego dyrektora festiwalu, Henryego Wooda, ale pomysł wyszedł od antreprenera Roberta Newmana. Podczas letnich miesięcy chciał on przyciągnąć publiczność, która normalnie nie chodziła do filharmonii czy do opery. Proponował swobodną atmosferę, lekki repertuar i niskie ceny biletów. Na początek:

"Chodzi o stopniowe wyszkolenie publiczności. Najpierw muzyka lekka, potem niepostrzeżenie podnosimy poziom artystyczny i tak, krok po kroku, dochodzimy do stworzenia koneserów muzyki klasycznej oraz współczesnej."

Festiwal istnieje od 1895 roku, a z BBC związany jest od 1927. Prezentowane są koncerty w wykonaniu znakomitych orkiestr i solistów, a największym zaszczytem dla dyrygenta jest poprowadzenie ostatniego z nich. Zwykle zaprasza się Brytyjczyka - Tym razem koncert zamknięcia, wyjątkowo poprowadzi amerykańska skrzypaczka Marin Alsop.

Zanim jednak Aslop stanie za pulpitem 7 września, wspaniałą muzyką będziemy mogli się już cieszyć od dwóch miesięcy. W Dwójce przewidujemy liczne transmicje i retransmisje, o których będziemy informować na bieżąco. Zaczynamy już w piątek, 12 lipca, transmisją koncertu inauguracyjnego!

Program najbliższych transmisji z BBC Proms w Dwójce:
12 lipca, godz. 20.30

wyk. BBC Proms Youth Choir, BBC Symphony Chorus, BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Sakari Oramo, soliści: Sally Matthews - sopran, Roderick Williams - baryton, Stephen Hough - fortepian
Julian Anderson Harmony (zamówienie BBC - premiera), Benjamin Britten cztery interludia morskie z opery Peter Grimes, Sergiusz Rachmaninow Rapsodia na temat Paganiniego op. 43, Witold Lutosławski Wariacje na temat Paganiniego, Ralph Vaughan Williams A Sea Symphony

17 lipca godz. 20.30
wyk. BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Thomasa Adèsa, soliści: Paul Watkins - wiolonczela, Christianne Stotijn - mezzosopran, Simon Keenleyside - baryton
Benjamin Britten Sinfonia da Requiem op. 20, Witold Lutosłlawski Koncert wiolonczelowy, Thomas Adès Totentanz (premiera)
19 lipca, godz. 19.30

wyk. Orkiestra Akademii Santa Cecilia w Rzymie pod dyrekcją Antonia Pappano, solista: Jan Lisiecki - fortepian
Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia D-dur KV 395 "Haffnerowska", Robert Schumann Koncert fortepianowy a-moll op. 54, Sergiusz Rachmaninow II Symfonia e-moll op. 27

Czytaj także

Jubileusz Wojciecha Kilara w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 15:35
Wszyscy słuchaliśmy jego fenomenalnych kompozycji do "Ziemi obiecanej". Młodsi tańczyli zapewne studniówkowego poloneza przy akompaniamencie popularnego fragmentu ścieżki dźwiękowej do "Pana Tadeusza". Wojciech Kilar skończył 80 lat!
rozwiń zwiń