X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Lider Komet rozszyfrowuje "Luminal"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 09:56
Lesław opowiedział nam o każdej z piosenek, które znalazły się na najnowszej płycie jego grupy.

Komety
Komety

Premiera szóstego krążka jednego z najciekawszych przedstawicieli polskiego rock'n'rolla nastąpi już w najbliższy weekend, 16 kwietnia. Album ma być powrotem do brzmień z lat 50. i 60. Oto co Lesław opowiedział nam o piosenkach nad którymi pracował przez ostatnie dwa lata.

NAMIĘTNOŚĆ KOCHANKÓW
To o wykluczeniu ze świata namietności i uczuć. Swoją tworczość zawsze adresowałem przede wszystkim do osób w taki czy inny sposob zmarginalizowanych. Zauważyłem też, że do takich właśnie osób moja twórczość najbardziej trafia. Nie wyobrażam sobie, żeby płyta "Luminal" mogła się zaczynać inną piosenką.

NIEBEZPIECZNY MÓZG
Mózg potrafi obrócić się przeciwko nam wtedy kiedy się najmniej tego spodziewamy...jednocześnie zawsze uważałem, że zdrowi psychicznie twórcy nie są w stanie stworzyć niczego ciekawego.

MOGŁEM BYĆ TOBĄ
Napisałem to z myślą o partnerach wszystkich osób, w których kiedykolwiek byłem  zakochany bez wzajemności ...albo po prostu zakochany. Zresztą, w moim przypadku to i tak wychodzi na to samo.

KAROLINA
Postanowiłem, że bohaterka powinna mieszkać w bloku, ale nie na blokowisku. Moim zdaniem motyw blokowiska został w ostatnich latach mocno wyeksploatowany przez twórców muzyki popularnej i filmów. Karolina nie lubi swojej pracy w biurze i czuje się samotna w swoim związku, ale ma tak niską samoocenę, że nie jest w stanie uwierzyć w to, że jej życie mogłoby wyglądać inaczej. Raz na jakiś czas wydaje jej się nawet, że mimo wszystko wygrała los na życiowej loterii, ale stan uniesienia z reguły nie trwa długo.

POWIEDZ TO TERAZ
Wiele moich piosenek traktuje o nieśmiałości. Jest o niej również "Powiedz to teraz". Już dawno zauważyłem, że to dosyć rzadko podejmowany przez innych twórców temat. Moim zdaniem, wynika to z tego, że większość wokalistów to typowi ekstrawertycy, dla których nieśmiałość jest czymś zupełnie obcym.

ZAZDROŚĆ
O tym jak jeden z grzechów głównych może się zmienić w grzech śmiertelny. Uznałem, że dywagacje na ten temat wymagają bardzo szybkiego rytmu perkusji i gitary na Fuzzfejsie.

INACZEJ
Bohaterka, której imię nie pojawia się piosence , ale, której  na swój własny użytek nadałem imię Katarzyna, mieszka na granicy Śródmieścia i Mokotowa. Ma 17 lat i typowo słowiański typ urody. W wolnych chwilach często słucha radia. Jest przekonana, że jej niepowodzenia na płaszczyźnie uczuciowej są w dużej mierze skutkiem błędów wychowawczych jej rodziców.

OSIEMNASTE URODZINY
O córkach dyrektorów, które w przyszłości zostaną żonami dyrektorów, obecnie kolegów ze szkoły. Akcja piosenki rozgrywa się na przyjęciu urodzinowym bohaterki. Podczas pracy nad tekstem zależało mi na tym żeby było w nim  coś z atmosfery dwóch wybitnych dzieł literatury polskiej "Chłopaki i dziewczyny" Apteki i "Wesela" Wyspiańskiego.

TANIEC
To właściwie post scriptum do "Osiemnastych urodzin" i dlatego to nagranie pojawia się właśnie w tym miejscu na płycie. Zastanawiałem się nawet czy nie nazwać tej kompozycji "Osiemnaste urodziny cz. 2" ale w końcu stwierdziłem, że powinna mieć swoj własny tytuł.

JUTRO
Na przełomie sierpnia i września roku 2007 kończyłem pracę nad poprzednią plytą Komet "Akcja V1". Miałem  poczucie, że kończąc płytę zamykam pewien rozdział, ale jednocześnie otwieram nowy. Wówczas jeżdząc rowerem po Starej Ochocie wpadłem na pomysł napisania tej piosenki.

PODDAJE SIE
Jest coś oczyszczającego w pełnej kapitulacji więc postanowiłem właśnie w ten sposób pożegnać się z osobami, które zdecydują się sięgnąć po płytę "Luminal".

Zobacz więcej na temat: mieszkanie rodzice rower
Czytaj także

5 piosenek, bez których nie byłoby Partii

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 21:08
Warszawska grupa zainspirowała wielu młodych muzyków do założenia własnych zespołów. Spytaliśmy lidera nieodżałowanej Partii - Lesława, o jego muzycznych bohaterów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lesław: mp3 pozbawia muzykę duszy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 16:44
- Mam w domu ścianę płyt winylowych, ścianę kompaktów i ścianę kaset – mówi lider zespołu Komety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komety wydają płytę i zmieniają imidż

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 07:00
Na swojej szóstej płycie luminarze polskiego rock’n’rolla sięgają po kolejne brzmienia z przełomu lat 50. i 60.
rozwiń zwiń