X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Tatry Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 17:15
- Moje ukochane Podhale... - wzruszał się Henryk Mikołaj Górecki, rozmawiając z Marią Baliszewską w 1997 roku. Wybitny kompozytor był także wytrawnym znawcą tatrzańskiej tradycji oraz natury.
Audio

W piątek odszedł jeden z najwybitniejszych kompozytorów naszych czasów. Twórca słynnej III Symfonii "Pieśni żałosnych" zmarł po długiej chorobie w katowickim szpitalu. Henryk Mikołaj Górecki zajmował we współczesnej kulturze polskiej miejsce szczególne. Pełnymi garściami czerpał bowiem z rytmicznej, melodycznej i wyrazowej skarbnicy rodzimej muzyki ludowej (w szczególności Śląska i Podkarpacia), dawnej oraz sakralnej. Kontynuował tym samym najlepsze wzorce "etnicznej nowoczesności" czy "narodowego uniwersalizmu", zaproponowane swego czasu przez Fryderyka Chopina, a rozwinięte przez Karola Szymanowskiego.

Śląsk był kolebką Góreckiego, zaś Podhale - jego największą, obok muzyki, życiową miłością. Po raz pierwszy zawitał w Tatry w 1958 roku. Podążał wówczas śladami Szymanowskiego i faktycznie w Kirach odnalazł dom Obrochtów - rodziny, która swego czasu wspierała twórcę "Harnasi" w jego folklorystycznych poszukiwaniach.

Ale Górecki kochał Podhale nie tylko za muzykę. Z czasem przeprowadził się tu praktycznie na stałe; zgrzebna chata w Chochołowie stała się dlań oazą spokoju wobec zgiełku współczesnego świata.  Poznawał góralską mowę, obyczaje i historię, nauczył się tajników prognozowania pogody, stworzył wielotysięczną kolekcję wycinków prasowych dotyczących nowej ojczyzny.

Tą miłością potrafił zarażać innych, choćby brytyjskiego muzykologa i swojego monografistę Adriana Thomasa, który widząc po raz pierwszy góralskie gonty pytał swego czasu: - A cóż to za chińskie pagody?...

Czy muzyka Góreckiego rodziła się w Tatrach? - Najpiękniejsza jest muzyka żyjącej wsi:  wiatr świszczy, psy szczekają, konie rżą, baby krzyczą - mówi Marii Baliszewskiej kompozytor z właściwą sobie naturalnością i bezpośredniością. - Właśnie to chciałem oddać w swoim Kwartecie Smyczkowym "Już się zmierzcha"...

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji po kilknięciu na "Tatry Góreckiego" w boksie po prawej stronie.

Fragment "Już się zmierzcha" w interprteacji Kronos Quartet:


Czytaj także

Podhalańscy Bachowie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 11:35
Anna Szotkowska rozmawia z Zofią Majerczyk - spadkobierczynią słynnego muzycznego rodu Obrochtów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendy Podhala

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 17:31
Rozmowa Anny Szotkowskiej z Marianem Stryczulą-Maśniakiem, słynnym kronikarzem dziejów Podhala
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś pogrzeb Henryka Mikołaja Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 10:00
Uroczysty koncert oraz msza święta żałobna w intencji wybitnego kompozytora. Na transmisję z Katedry Chrystusa Króla w Katowicach zaprasza Marek Zwyrzykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Henryk Mikołaj Górecki. Miał 77 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 16:00
Wybitny kompozytor Henryk Mikołaj Górecki zmarł w piątek rano po długiej i ciężkiej chorobie.
rozwiń zwiń