X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Queen to nie tylko Freddie Mercury!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 12:45
W tym tygodniu usłyszeliśmy kolejne 3 mini-historie o piosenkach Queen. Były to "Who Wants To Live Forever", "Breaktru" i "Miracle".
Audio

Już od kilku tygodni Piotr Metz prezentuje opowieści o największych przebojach brytyjskiej supergrupy. Przedstawiamy fragmenty kolejnych trzech spotkań z królewską piosenką (dźwięk w ramce "Posłuchaj" ). Dowiedzieliśmy się z nich m.in. o tym, jaką rolę w powstawaniu Queen mieli inni, mniej eksponowani muzycy kwartetu.

"Who Wants To Live Forever"

Brian May napisał "Who Wants To Live Forever" na ścieżkę dźwiękową filmu "Highlander". Autor śpiewa tu pierwszą zwrotkę, oprócz tego gra na fortepianie. Queen towarzyszy orkiestra pod dyrekcją Michaela Kamena.

Brian May: - Wciąż wydaje mi się, że to sen. Jest taka teoria mówiąca, że tylko ja istnieje, a reszta to sen. Wszystko wydaje się takie niezwykłe. Mieliśmy wielkie marzenia, ale mimo wyprzedzenia swoich czasów i pewnej młodzieńczej arogancji, jest zawsze w sobie ten głos mówiący „nie, to niemożliwe, nie uda się”. Wciąż to mam i czasem budzę się myśląc "jak to się wszystko stało".

"Breakthru"

Piosenka najbardziej znana jest z teledysku, w którym członkowie Queen , ubezpieczeni na 2 miliony funtów grają ją w otwartym wagonie pędzącego pociągu. Utwór składał się z dwóch części. Wolnej, napisanej przez Mercury’ego jako "A New Life is Born" i szybkiej, rockowej, autorstwa Rogera Taylora , niedoszłego dentysty, który został perkusistą. Taylor opowiedział o tym, jak rozpoczęła się jego muzyczna kariera:

- Moi rodzice wychowując mnie, spodziewali się, że będę lekarzem. Byliby tym zachwyceni. A ja pojechałem uczyć się w londyńskim college’u, żeby poznać nowych ludzi i grać w zespole. Londyn był wtedy w centrum wszystkiego. To był mój przemyślny plan. Wtedy były tu te wszystkie fantastyczne zespoły. Jimi Hendrix też przyjechał tu robić karierę i poznać podobnych sobie. Ja też tak zrobiłem, ostatecznie studiując jednak biologię, a nie stomatologię.

"The Miracle"

W tekście tytułowego utworu z albumu "The Miracle" przewijają się Kain i Abel, Wieża Babel a nawet Jimi Hendrix . Oficjalnie piosenka podpisana jest przez wszystkich członków Queen, ale tak naprawdę wzięła początek od kilku akordów skomponowanych przez Freddiego Mercury’ego i basisty Queen, Johna Deacona , który w biografii Queen zajmuje bardzo ważne miejsce, choć jest chyba najmniej docenionym muzykiem grupy.

Brian May: - Powszechnie przyjmuje się, że gdy John do nas dołączył, zespół był w komplecie. W marcu minęła 40. rocznica tego wydarzenia. Od tego momentu staliśmy się Queen.Czytaj także

Premiera wąsów Freddiego Mercury'ego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 17:00
Kolejny tydzień porannych opowieści o największych przebojach Queen. Razem z zespołem wkroczyliśmy w lata 80. XX wieku. Dekadę sponsorowały słynne wąsy frontmana zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny Freddiego w Operze

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 07:00
Z okazji 65. urodzin Freddiego Mercury'ego przypominamy historię wybitnej płyty Queen "A Night at the Opera", przedstawioną w audycji "Strona 1., Strona 2."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Feministyczny przekaz Queen

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 13:20
W krótszym niż zazwyczaj tygodniu z piosenkami Queen poznaliśmy historię kolejnych trzech przebojów grupy - "I Want It All", "Radio Gaga" i "I Want To Break Free".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najgorszy teledysk Queen

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 07:00
Zapraszamy do wysłuchania porannych historii dwóch kolejnych piosenek Queen.
rozwiń zwiń