X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Kultowe frazy Marka Knopflera

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 15:20
Nagrania z najsłynniejszej płyty sułtanów swingu zdominowały drugi tydzień trójkowych pobudek z piosenkami Dire Straits.
Audio
kadr z teledysku Money for Nothing
kadr z teledysku "Money for Nothing"

"Brothers in Arms", piąty studyjny album Dire Straits, w historii muzyki zapisał się jako pierwsza płyta kompaktowa sprzedana w ilości ponad 1 miliona egzemplarzy. Wydany 17 maja 1985 roku krążek, już w dniu premiery pokrył się platyną, czym ustanowił kolejny rekord, gdyż była to pierwsza płyta w Anglii, która uzyskała taki status jeszcze w przedsprzedaży.

Fundamentami ogólnoświatowego sukcesu albumu stały się m.in. dwa epickie single "Money For Nothing", trwający w wersji płytowej ponad 8 minut, oraz tytułowa ballada "Brothers in Arms" pięknie snująca się równe 7 minut. Za inspiracje do pierwszego z nich posłużyła wizyta Marka Knopflera w sklepie z narzędziami. Muzyk spędził tam cały dzień zapisując na kartce zasłyszane na miejscu pogawędki sprzedawców. Całość złożyła się na wielką skargę pracownika sklepu zazdroszczącego życia prezentowanym w MTV gwiazdom rocka, którzy dostają pieniądze za nic i za darmo mają najpiękniejsze dziewczyny świata ("Money for Nothing and Chicks For Free").

W utworze gościnnie pojawił się Sting, który ostatecznie został zapisany jako współautor kompozycji. W istocie udział członka The Police ograniczył się do podrzucenia jednego zdania: - W tamtym czasie The Police i inni artyści brali udział w kampanii reklamowej MTV, w której wszyscy mówili to samo: "I want my MTV". The Police miało numer "Don’t Stand So Close To Me" i te 5 nut złożyło mi się z  "I want my MTV" - opowiadał w Trójce Mark Knopfler.

Językowy zmysł Knopflera objawił się również przy okazji kończącej płytę ballady "Brothers In Arms", aż sześciokrotnej triumfatorki trójkowego "Topu Wszech Czasów". Antywojenny utwór zainspirowały słowa ojca artysty, byłego ochotnika armii Izraela: - To był czas wojny o Falklandy (rok 1982 – przyp. red.). Mój ojciec stwierdził, że ironią jest to braterstwo broni Rosjan i faszystowskiego rządu argentyńskiej junty i ten absurd zapamiętałem – komentował utwór Knopfler.

Więcej informacji o piosenkach w odpowiednich dźwiękach w boksie "Posłuchaj".

Piosenek Dire Straits opatrzonych komentarzem Marka Knopflera słuchać można w Trójce, od poniedziałku do czwartku około godz. 7:35.

Czytaj także

33 lata z Sułtanami Swingu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 07:00
19 maja 1978 roku Dire Straits wydali swojego debiutanckiego singla. Piosenka "Sultans of Swing" jest hołdem dla odchodzącego w niepamięć jazzowego Londynu lat 50. i 60.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowe pobudki z Dire Straits

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2011 18:00
Po utworach Beatlesów, Genesis, Queen i AC/DC kolejne poranki na antenie Trójki umilą Państwu piosenki zespołu Dire Straits.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hity spod kciuka Sułtana Swingu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 06:00
W trójkowych porankach Piotr Metz rozpoczął prezentację najważniejszych piosenek z repertuaru Dire Straits.
rozwiń zwiń