X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Legenda polskiego rocka - zespół Klan w Trójce! (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 15:00
W latach 70. śpiewali o spychaczach dwusuwowych, tworzyli muzykę baletową i jako pierwsi w Polsce zastosowali na scenie dym z odkurzacza. Średnio co dwadzieścia lat reaktywują zespół - właśnie wrócili z nowym materiałem, który prezentowali w Trójce.
Zespół Klan w studiu im. A. Osieckiej
Zespół Klan w studiu im. A. Osieckiej Foto: fot: W. Kusiński/ PR

W czasach gdy Czerwone Gitary śpiewały o ładnych oczach dziewczyn, a Trubadurzy namawiali płeć piękną do uśmiechu, muzycy warszawskiego Klanu wyszli z zupełnie nowym surrealistycznym przekazem. Założona w 1969 roku grupa, w składzie: Marek Ałaszewski (gitara i śpiew), Roman Pawelski (gitara basowa), Andrzej Poniatowski (instrumenty perkusyjne) i Maciej Głuszkiewicz (instrumenty klawiszowe), zerwała z prostotą i naiwnością bigbitowych kapel, zwiastując nadejście nowej epoki w polskiej muzyce.

- Zaczynaliśmy bez żadnych mistrzów, postanowiliśmy realizować własne pomysły. Chcieliśmy, by odbijały się od tej szarej rzeczywistości - opowiadał w "Trójkowym Wehikule Czasu" lider zespołu Marek Ałaszewski.

Wokalista Klanu przyznał, że zespół miał zasadę, by nie śpiewać o miłości. - Teksty były wtedy nudne, a miłość to był ograny kanon. My chcieliśmy działać w kontrze do tego zjawiska, więc śpiewaliśmy o spychaczach dwusuwowych, brzytwie i automatach - wyjaśnił.

Kult bez komercyjnego sukcesu

Faktycznie kultowy status Klanu nie przełożył się nigdy ani na komercyjny sukces, ani na żywotność grupy. Na przełomie lat 60. i 70. płyta (i suita baletowa) "Mrowisko" przełamała stereotypy bigbitu i stworzyła archetyp polskiego rocka progresywnego. Niestety Klanowi, pomimo wielu obietnic, nie pozwolono nigdy promować swojej muzyki poza granicami PRL oraz Bloku Wschodniego. - To była główna przyczyna rozpadu pierwszego składu - wyjaśnia Marek Ałaszewski. - Ogromne nakłady pracy i energii, a potem wielkie rozczarowanie...

Klan powrócił jako niemal całkowicie akustyczny kwartet na początku lat 90. Wydany wtedy album "Po co mi ten raj" uznać można za prekursorski dla mody na produkcje typu "unplugged". Być może problemem zespołu pozostawało niezmiennie jego wizjonerstwo, nieadekwatne do realiów polskiej sceny.

Muzycy zaprezentowali w 2012 roku trzeci w dorobku grupy longplay "Laufer". - To trzecia edycja zespołu. Reaktywujemy się średnio raz na 20 lat. Tym razem trzeba będzie jednak przyspieszyć, bo nie sądzę, bym za dwie dekady był w równie dobrej formie - powiedział Marek Ałaszewski Piotrowi Kaczkowskiemu i Leszkowi Adamczykowi.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

sm

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA Trójka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawski Klan jako pierwszy wystąpił w obronie poziomek

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 13:00
W latach 70. śpiewali o spychaczach dwusuwowych, tworzyli muzykę baletową i jako pierwsi w Polsce zastosowali na scenie dym z odkurzacza. Dziś mija 43. rocznica powstania zespołu Klan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klan: Dla pieniędzy graliśmy także swing w amerykańskiej ambasadzie...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 14:00
- Tyle razy słuchaliśmy muzyki Klanu w kinie, nawet o tym nie wiedząc - komentuje Jerzy Sosnowski płytę "Senne Wędrówki" z nagraniami pionierów polskiego prog rocka dla Polskiej Kroniki Filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klan: rzeczywistość nas uwiera

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 18:00
Legenda polskiego rocka powraca. Odnowiony Klan wydał właśnie kolejną płytę "Laufer", a lider grupy Marek Ałaszewski był gościem Trójkowej audycji "Minimax".
rozwiń zwiń