X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Trójka na jubileuszowej edycji Enter Enea Festival

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 19:00
Zakończyła się już 10. edycja Enter Enea Festival, dorocznego muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu. W 2020 roku Mariusz Owczarek przyjechał nad Jezioro Strzeszyńskie wyjątkowo u schyłku lata, w weekend 21-23 sierpnia.
Leszek Możdżer i Lars Danielsson razem na scenie Enter Enea Festival 2020
Leszek Możdżer i Lars Danielsson razem na scenie Enter Enea Festival 2020Foto: enterfestival.pl/mat. promocyjne

Posłuchaj
135:07 2020_08_21 16_08_08_PR3_10._Enter_Enea_Festival_w_Trojce.mp3 Mariusz Owczarek nadaje z Enea Enter Festival cz. 1 (10. Enter Enea Festival w Trójce)

 

Nowym punktem programu, który zastąpił koncert Kodakov Trio przeniesiony na 2021 rok była premiera płyty "Arctic Riff" Marcin Wasilewski Trio, w której zespołowi towarzyszył Adam Pierończyk. Album ukazał się w czerwcu tego roku dzięki ECM Records jako owoc współpracy Tria Wasilewskiego z amerykańskim tenorzystą, Joe’m Lovano. "Arctic Riff" prezentuje nowe kompozycje Wasilewskiego, Lovano, a także utwory będące improwizacjami całego kwartetu. W albumie podjęty został również klasyczny temat Vashkar Carli Bley.


Posłuchaj
148:03 2020_08_24 16_07_46_PR3_10._Enter_Enea_Festival_w_Trojce.mp3 Mariusz Owczarek nadaje z Enea Enter Festival cz. 2 (10. Enter Enea Festival w Trójce)
 

Enter Enea Festival 2020 / dzień 1/Enter Enea Festival

Jak co roku, w jubileuszowym programie usłyszeliśmy też młodych polskich twórców. Na scenie Enter Enea Festival zagrała pianistka, Kasia Pietrzko, nazwana przez Jazz Forum i czytelników magazynu Nową Nadzieją Jazzu. Na Enter Enea Festival zespół zaprezentował nowo wydany "Ephemeral Pleasures" wyróżniający się wyjątkowym wyczuciem melodii. Kolejnym pianistą, który wystąpił z własnym repertuarem jest Michał Salamon, który zaprezentował materiał z płyty "Lion’s Gate". W największym składzie wystąpił charyzmatyczny Kamil Piotrowicz, którego płyty nagrywane w zaproszonym sekstecie zostały uznane za najlepsze jazzowe albumy 2018 i 2016 roku i nagrodzone Fryderykami. Sobotnie koncerty Michała Salomona i Kamila Piotrowicza były transmitowane na kanale Youtube Enea, sponsora tytularnego Festiwalu.

Kolejny piękny koncert w ramach Enter Enea Festival 2020 /21-23.08/ Michał Salamon z całą historią "Lion's Gate" 🎼 Enter Music Festival #entermusicfestival #michałsalamon

Opublikowany przez BW Pictures Niedziela, 23 sierpnia 2020

Niedzielny wieczór rozpoczął koncert duetu Isfara Sarabskego i Leszka Możdżera, transmitowany na antenie radiowej Trójki. Sarabski to młody pianista i kompozytor pochodzący z Azerbejdżanu. Edukował się w Akademii Muzycznej w Baku, kontynuuje edukację w Berklee College of Music. W wieku 19 lat wygrał konkurs fortepianowy Montreux Festival. Jego ostatnia twórczość skupia się na brzmieniach elektronicznych i w jego mniemaniu taka muzyka jest przeznaczona do nocnych refleksji i tęsknoty, zabiera słuchaczy do zakamarków wyobraźni.

Leszek Możdżer opowiada o jubileuszowej edycji Enter Enea Festival w Trójce. Posłuchaj ---->

W programie międzynarodowym znalazł się też koncert Y–OTIS, muzycznego projektu szwedzkiego saksofonisty, Otisa Sandsjö. Muzyk określa swoją twórczość jako "płynny jazz" (liquid jazz), zrodzony w czasie, kiedy jazz rozumiany jako język muzyczny ewoluuje poza koncepcją wcześniejszego jazzu nowoczesnego (modern jazz). Na niedzielnym koncercie usłyszeliśmy materiał ze świeżo wydanej w lipcu płyty "Y–OTIS–2". W programie festiwalowym wystąpił też doskonale znany polskiej publiczności Lars Danielsson, który wielokrotnie współpracował z Leszkiem Możdżerem, również w duecie. Artyści występowali razem na deskach najbardziej renomowanych światowych sal koncertowych, a podczas Festiwalu mieliśmy rzadką okazję do wysłuchania tego duetu wśród szumiących drzew okalających Jezioro Strzeszyńskie.

Enterowa publiczność przywykła już do orkiestrowych składów w programie kameralnego, leśnego festiwalu. 10. urodziny świętowaliśmy wyjątkowym koncertem Leszka Możdżera z udziałem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus i Agnieszki Duczmal, którzy wystąpili w repertuarze zaproponowanym i zaaranżowanym przez dyrektora artystycznego.

Wisienką na urodzinowym torcie był wyczekany koncert tajemniczego, acz bardzo popularnego Mitch & Mitch, ubarwiającego polską scenę muzyczną od 2003 roku. Niektórzy z Mitchów występowali już na enterowej scenie, tym razem usłyszeliśmy ich teraz wspólnie, w tym pełnym letniego słońca repertuarze.

10. edycja Enter Enea Festival  10. edycja Enter Enea Festival

10 lat Festiwalu to duży kapitał wspomnień, zaufania i przywiązania. Liczne projekty, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i ekskluzywnymi wykonaniami nowego materiału miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie. Przykładami mogą być: płyta "Komeda" Leszka Możdżera, której prawykonanie w czerwcu 2011 wyprzedziło płytę i jej trasę promocyjną, album "Polska" w wykonaniu trio Możdżer/Danielsson/Fresco, czy premiera duetu Leszek Możdżer - Gloria Campaner z 2017 roku, oraz premiera materiału "Symphosphere" opartego na współpracy Możdżera i Tii Fuller, amerykańskiej saksofonistki, z orkiestrą, muzyką elektroniczną i z udziałem Larsa Danielssona.

***

Tytuł audycji: 10. Enter Enea Festival w Trójce
Prowadzi: Mariusz Owczarek
Daty emisji: 21.08.2020, 24.08.2020
Godziny emisji: 16.08, 16.08

mat.prasowe/kr


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Enter Enea Festival 2019 – czas na podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 00:00
Nadszedł czas na podsumowanie 9. edycji Enter Enea Festival, który w dniach 17 – 19 czerwca gościł nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Możdżer w Trójce o tegorocznym Enter Enea Festival

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 11:20
W dniach 21-23 sierpnia w Poznaniu czeka nas 10. odsłona Enter Enea Festival, której patronuje m.in. Trójka. Dyrektor artystyczny wydarzenia – Leszek Możdżer, nie przywiązuje jednak zbytniej uwagi do tej liczby. – Jestem wychowany na systemie temperowanym dwunastotonowym. System dziesiętny powoduje same kłopoty – żartował pianista, który w rozmowie z Mariuszem Owczarkiem zdradził nazwiska gwiazd tegorocznej edycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Enter Enea Festival: Michał Salamon "Lion's Gate" – po premierze

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 15:00
22 sierpnia podczas festiwalu Enter Enea Festival odbyła się koncertowa premiera albumu "Lion's Gate" Michała Salamona. Już dziś z całą pewnością można powiedzieć, że była to historyczna premiera: ponad 100 płyt sprzedanych po koncercie to absolutny rekord w 10-letniej historii festiwalu.
rozwiń zwiń