Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Gabriela Skonieczna 16.12.2010

Mozaika z polskich kolęd

Zespół Mosaic zmierza do Betlejem z tradycyjnymi polskimi kolędami, dawnymi pastorałkami, ale także z kolędami współczesnymi. Utwory te znalazły się na płycie wydanej przez Polskie Radio "Mosaic - ...a my do Betlejem".
MosaicMosaicfot. M.Maciejewska

Płyta "Mosaic - ...a my do Betlejem" jest zapisem koncertu kolędowego programu 2, który odbył się 15 stycznia tego roku w studiu im. Witolda Lutosławskiego w Polskim Radiu. Zespół zaprezentował wówczas publiczności mieszankę tradycyjnych, niewykonywanych już przez nikogo kolęd polskich oraz bożonarodzeniowych pieśni współczesnych.

- Świat kolęd polskich jest wielki, a my znamy bardzo niewiele. Dobrze by było pokazać więcej kolęd, które są nieznane, często zapomniane. Nie wiadomo dlaczego, ponieważ są bardzo piękne – mówi Jolanta Kosssakowska z zespołu Mosaic, gość „Źródeł”.

/

Mosaic to nietypowi przedstawiciele polskiej sceny folkowej, funkcjonujący na pograniczu muzyki dawnej i tradycyjnej, szczególnie chętnie sięgający po archaiczne motywy z tradycji polskiej. Starym zapisom nutowym kolęd i ich archiwalnym wykonaniom grupa nadaje nowy kształt, wzbogacając je o wpływy muzyki orientalnej i współczesnego eklektyzmu.

Do wyrażenia piękna pieśni bożonarodzeniowych zespół używa wielu tradycyjnych instrumentów z różnych regionów świata i różnych kultur. Usłyszymy m.in. brzmienia fideli średniowiecznych,tampury, lutnii arabskiej, duduku czy basów deptanych.

Współczesne, typowe dla grupy Mosaic aranżacje, jak twierdzi Jolanta Kossakowska, są po to: - żeby zrobić takie wersje kolęd, które komuś będą przypominać wykonywane zapamiętane z dzieciństwa. Żeby to były zupełnie inne kolędy, dające do myślenia, wiążące się z dobrymi wspomnieniami.

Dodatkowych walorów nadają płycie goście zaproszeni do wspólnego koncertowania – Maria Bienias, ludowa śpiewaczka z Woli Koryckiej na Mazowszu i Weronika Grozdew – Kołacińska, artystka śpiewająca w wielu formacjach folkowych. W audycji Jolanta Kossakowska i Mateusz Szemraj z zespołu Mosaic wspominali współpracę z Marią Bienias oraz przygotowania do koncertu w Polskim Radiu.

Aby wysłuchać rozmowy, wystarczy kliknąć w nazwę dźwięku w boksie „Posłuchaj” po prawej stronie.

(ki)Akcje charytatywne
Karp 2010
  • 01. Na całej połaci śnieg wykonawcy: Magda Umer i Wojciech Mann
  • 02. Matka Boża na osiołku wykonawcy: Antonina Krzysztoń i Stanisław Soyka
  • 03. Pod niebem cudów wykonawcy: Adam Nowak i Andrzej Jagodziński
  • 04. Piosenki tej słuchajcie wykonawcy: Aga Zaryan i Grzegorz Turnau
  • 05. F-1 wykonawcy: Muniek Staszczyk i Wojciech Waglewski
  • 06. Karp 2010 wykonawcy: Artur Andrus, Piotr Baron, Krystian Hanke, Piotr Kaczkowski, Małgorzata Maliborska, Wojciech Mann, Justyna Mączka, Beata Michniewicz, Marek Niedźwiecki, Marcin Łukawski, Małgorzata Spór, Kuba Strzyczkowski, Agnieszka Szydłowska, Halina Wachowicz, Anna Zaleśna.