Raport Białoruś

Białoruś: nowy podatek, za dopuszczenie samochodu do ruchu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 17:35
Właściciele pojazdów muszą wnosić specjalną opłatę za ich dopuszczenie do ruchu drogowego od 1 stycznia 2014 roku.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): protest kierowców przeciwko nowemu podatkowi
Protest przeciwko nowemu podatkowi dla kierowców: Mińska, 20 grudnia 2013 roku
Protest przeciwko nowemu podatkowi dla kierowców: Mińska, 20 grudnia 2013 rokuFoto: svaboda.org/print screen z materiału filmowego

Na Białorusi weszła w życie opłata za dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego - poinformowała w piątek agencja BiełTA.

Jak podkreśliło w piątek Ministerstwo ds. Podatków i Opłat, zezwolenie na udział w ruchu drogowym będzie wydawane w miejscu przeprowadzania przeglądu technicznego, a opłatę należy uiścić w momencie zwrócenia się o takie zezwolenie.

Wysokość opłaty zależy od dopuszczalnej masy wozu. Najmniej zapłacą osoby fizyczne posiadające pojazdy o masie dopuszczalnej nie przekraczającej 1 tony - 390 tys. rubli białoruskich (126 zł), a najwięcej osoby prawne lub fizyczne posiadające ciężarówkę o masie ponad 12 ton - 3,25 mln rubli (1047 zł).

”Podatek – stop”!

Zapowiedź wprowadzania opłaty wywołała sprzeciw właścicieli samochodów. 20 grudnia odbył się w Mińsku protest "Podatek - stop!" z udziałem kilkudziesięciu kierowców, którzy zablokowali ruch w centrum miasta. Zatrzymano co najmniej jedną osobę.

Piątkowa akcja się nie udała?

Analogiczna akcja była zwoływana w białoruskich sieciach społecznościowych na piątek wieczorem. Kierowcy mieli tuż przed godz. 18 (16 czasu polskiego) wjechać na ulice przylegające do głównej arterii Mińska, prospektu Niepodległości, by go zablokować, a punktualnie o godz. 18 włączyć klakson.

Portal Karta 97 napisał, że tym razem samochody nie trąbią, jak podczas poprzednich dwóch protestów 20 i 27 grudnia. Na miejsce przyjechało za to sporo milicji – w uniformach i po cywilnemu – informują media niezależne. Donoszą one również, że zablokowano dojazd do Prospektu Niepodległości, w okolicy którego miał się odbyć protest ”Podatek – stop!”.

Wiceminister finansów Białorusi Maksim Jarmołau mówił, że jego resort liczy na pozyskanie w 2014 r. z tytułu opłat za dopuszczenie pojazdów do ruchu około biliona rubli białoruskich, co stanowi równowartość 322 mln zł. Z opublikowanej w czwartek ustawy budżetowej na 2014 r. wynika, że 20 proc. wniesionych opłat zostanie przeznaczone na remont dróg.

PAP/Charter97.org/Svaboda.org/agkm

Niżej: wideo z akcji "Podatek - stop!" z 20 grudnia 2013 rokuInformacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

General Motors będzie montować samochody na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 19:00
Koncern General Motors oraz białorusko-brytyjska spółka Unison podpisały w czwartek porozumienie ramowe o montażu samochodów General Motors w zakładach Unison na Białorusi - poinformowała państwowa agencja BiełTA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: dwukrotny wzrost sprzedaży samochodów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 16:23
Na Białorusi zapowiada się rekordowy rok pod względem sprzedaży samochodów osobowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruskie MSZ: może zmniejszą się kolejki po polską wizę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 22:01
Białoruskie władze mają nadzieję na zmniejszenie kolejek przed polskim konsulatem, według nich mogą to zmienić rozmowy z Unią Europejską.
rozwiń zwiń