Raport Białoruś

Białoruskie MSZ: może zmniejszą się kolejki po polską wizę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 22:01
Białoruskie władze mają nadzieję na zmniejszenie kolejek przed polskim konsulatem, według nich mogą to zmienić rozmowy z Unią Europejską.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): białoruskie MSZ o rozmowach z Unią Europejską o wizach
Ewentualny rejestr miałby zastosowanie tylko w przypadków wyjazdów za wschodnią granicę
Ewentualny rejestr miałby zastosowanie tylko w przypadków wyjazdów za wschodnią granicęFoto: Wikimedia Commons/Krzysztof Maria Różański

Wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Aleksander Michniewicz wyraził w piątek przekonanie, że problemy z kolejkami po polskie wizy na Białorusi mogą zostać rozwiązane po rozmowach z Unią Europejską - podała państwowa agencja prasowa BiełTA.
Pytany przez jednego z deputowanych na wspólnym posiedzeniu obu izb parlamentu, czy białoruskie MSZ podejmuje jakieś kroki, by rozwiązać problem kolejek do polskiej ambasady w Mińsku, Michniewicz odparł: "Sądzę, że po przeprowadzeniu rozmów z kierownictwem Unii Europejskiej, a jest ono nimi zainteresowane, problem zapewne się zmniejszy".

Przypomniał, że szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej oficjalnie poinformował na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie o gotowości strony białoruskiej do rozpoczęcia rozmów z UE na temat zawarcia porozumień o uproszczeniu przepisów wizowych i readmisji.

- Dostrzegamy ten problem - oświadczył Michniewicz. - Niejednokrotnie zwracaliśmy na to uwagę zarówno polskich władz centralnych, jak i bezpośrednio samego przedstawicielstwa (dyplomatycznego) - mówił. I dodał: "Kolejek do wjazdu na Białoruś nie ma, bo my pracujemy dużo intensywniej".

Białoruś nie zgadza się, by zwiększyć liczbę polskich konsulów

W czerwcu ambasador Polski Leszek Szerepka podkreślił, że liczba wiz wydawanych na Białorusi stale rośnie i w ubiegłym roku przekroczyła 350 tys., co oznacza wzrost o 16 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. - Wydaje się jednak, że osiągnęliśmy pewną granicę, której nie jesteśmy w stanie przekroczyć z powodu fizycznych możliwości naszych konsulów - zaznaczył.

Polska strona zwracała się do władz Białorusi o zwiększenie liczby polskich konsulów z pełnymi uprawnieniami do wydawania wiz, ale bez rezultatu. W 2012 roku rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki podkreślał, że liczba konsulów Białorusi w Polsce i polskich konsulów z prawem do wydawania wiz jest na Białorusi taka sama. - Różnica jest taka, że oni wydali 70 tys. wiz, a my wydaliśmy na Białorusi 300 tys. wiz (w 2011 roku) - oznajmił.

W czerwcu 2011 roku Komisja Europejska zwróciła się do władz Białorusi z propozycją rozpoczęcia rozmów o liberalizacji reżimu wizowego, wiążąc to z warunkiem podpisania umowy o readmisji. Propozycja przewiduje m.in. obniżenie ceny wiz z obecnych 60 do 35 euro.

Białoruś nie wprowadza małego ruchu granicznego

Problem kolejek po wizy złagodziłoby wprowadzenie ruchu bezwizowego na terenach przygranicznych. Umowa w tej sprawie została podpisana 12 lutego 2010 roku przez ministrów spraw zagranicznych obu państw. Jeszcze w 2010 roku ratyfikowały ją obie izby polskiego i białoruskiego parlamentu, a następnie podpisali prezydent RP Bronisław Komorowski i Aleksander Łukaszenka. Do jej wejścia w życie potrzebna jest jednak wymiana not dyplomatycznych między Polską a Białorusią. Polska informowała stronę białoruską notami dyplomatycznymi o wypełnieniu wszystkich procedur w sprawie tej umowy już dwukrotnie. Nadal oczekuje jednak na notę strony białoruskiej.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruska opozycja o decyzji Kijowa: ”Zwycięstwo Moskwy”, ”Teraz Putin nie wypuści Białorusi z objęć”

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 11:12
Białoruscy analitycy oceniają, że decyzja władz w Kijowie o odłożeniu umowy z UE wpłynie również na sytuację na Białorusi i zwiększy zależność tego kraju od Rosji. Niektórzy dostrzegają podobieństwo z polityką Aleksandra Łukaszenki w 2010 roku, który zbliżył się do Zachodu, by szantażować Rosję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: rządowy dziennik widzi potrzebę poprawy relacji z UE. ”Lecz nikt tam nie czeka”

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 11:05
Za zasadne uważa dążenia do normalizacji stosunków Białorusi z UE wtorkowy państwowy dziennik białoruski "Zwiazda". Komentator innej państwowej gazety podkreśla jednak, że w Unii nikt szczególnie nie czeka na Białoruś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szuszkiewicz: Partnerstwo Wschodnie powinno edukować Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 12:41
Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca niepodległej Białorusi uważa, że Partnerstwo Wschodnie powinno mieć program edukacyjny - tłumaczyć, czym jest demokracja, czym są prawa człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: grzywna za solidarność z Majdanem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 23:45
Białoruski działacz opozycyjny Illa Dabratwor został w czwartek skazany przez sąd w Mińsku na karę grzywny za przeprowadzenie kilkuosobowej pikiety poparcia dla protestujących na kijowskim Majdanie. Pikietę uznano za nielegalną - poinformowało Radio Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś chce normalizacji stosunków z UE

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 14:35
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że białoruskie władze są gotowe ”do wszelkich kroków w kwestii normalizacji stosunków” z Unią Europejską i piłka jest po stronie Zachodu.
rozwiń zwiń