Raport Białoruś

MFW przestrzega Białoruś: coraz gorzej z gospodarką, wysokie ryzyko

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 17:10
”Wysokie ryzyko” dla gospodarki Białorusi z tendencją do pogorszenia sytuacji stwierdził Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zalecając władzom kraju pogłębienie reform.
Ruble białoruskie
Ruble białoruskieFoto: PolskieRadio.pl/Agnieszka Kamińska

- Trwa powolny wzrost i utrzymują się stałe zewnętrzne elementy braku równowagi (…) Ryzyko jest wysokie z tendencją do pogorszenia - napisano w oświadczeniu MFW.

Według Funduszu problemy białoruskiej gospodarki nadal są związane z deficytem rachunku bieżącego, ograniczeniami strukturalnymi oraz inflacją. Eksperci funduszu zwracają też uwagę na utrzymywanie się niskiego popytu w Rosji, która jest głównym rynkiem zbytu dla białoruskich towarów, oraz spowolnienie popytu wewnętrznego na Białorusi.

Według danych białoruskiego urzędu statystycznego Biełstat wzrost PKB w pierwszym półroczu wyniósł 1,2 proc. W całym ubiegłym roku sięgnął 0,9 proc.

Zdaniem ekspertów MFW inflacja wyniesie w bieżącym roku na Białorusi 16 proc. (w pierwszym półroczu wyniosła 10,2 proc). W ich opinii wysoki będzie również deficyt rachunku bieżącego bilansu płatniczego - około 8,75 proc. PKB - z powodu "słabego popytu wewnętrznego, niskiej konkurencyjności, a także posunięć polityki gospodarczej, która pozostaje zbyt łagodna".

W związku z tym Fundusz zaleca władzom białoruskim "podjęcie zdecydowanych kroków" w kierunku pogłębienia reform.

Eksperci wyrażają zaniepokojenie wysokim poziomem kredytowania na Białorusi, ich zdaniem wzrost wynagrodzeń powinien zaś odpowiadać tempu wzrostu produktywności, "aby uniknąć wzrostu inflacji i przywrócić konkurencyjność".

MFW zaleca również zaprzestanie interwencji walutowych i prowadzenie elastycznej polityki kursu walutowego, co sprzyjałoby wzmocnieniu konkurencyjności białoruskiej produkcji na rynkach zewnętrznych.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: dolar przekroczył psychologiczną granicę, rubel białoruski słabnie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 18:56
Na Białorusi rosną kursy zachodnich walut. We wtorek w kantorach za jednego dolara płacono już 10 tysięcy rubli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balcerowicz: bez reform Białoruś czeka kryzys

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 20:33
Białoruś czekają kryzys lub poważne reformy, gdyż należy ona do państw, które przeprowadziły najmniej reform rynkowych - ocenił w czwartek prof. Leszek Balcerowicz, który uczestniczył w Mińsku w międzynarodowej konferencji poświęconej transformacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie władze walczą z drożyzną mięsa w sklepach. Kosztuje kilka razy więcej niż w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 23:59
Ministerstwo gospodarki Białorusi poleciło największym zakładom drobiarskim obniżenie cen ich produktów. W pierwszej dekadzie lipca zaleciło lokalnym władzom doprowadzenie do obniżki cen mięsa wieprzowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płace w zagranicznych firmach już tylko w rublach białoruskich

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 16:20
Obywatele Białorusi i cudzoziemcy zatrudnieni w firmach zagranicznych, którzy zawarli umowę o pracę na terenie Białorusi, nie będą mogli odtąd otrzymywać wynagrodzenia w walucie obcej - podała gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".
rozwiń zwiń