X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: traktorzyści kołchozowi zaorali 1000-letnie kurhany

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 15:49
Na Białorusi zniszczono cmentarzysko złożone z ośmiu kurhanów. Miejscowi archeolodzy zdążyli zbadać tylko dwa z nich, mające co najmniej tysiącletnią historię.
Wykopaliska archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjne
Wykopaliska archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Hanay/Wikimedia Commons/CC

Kurhany - pamiątka po wschodnich Słowianach - znajdowały się w okolicach miasteczka Kruhłe w obwodzie mohylewskim na wschodzie Białorusi.

Stały pośrodku pola uprawnego i zapewne utrudniały prace traktorzystom. Tej jesieni zostały po prostu zrównane z ziemią i zaorane przez kołchozowe traktory. Dyrekcja gospodarstwa rolnego twierdzi, że nic nie wiedziała o zabytkowym charakterze miejsca. Profesor Ihar Marzaluk, dziekan katedry archeologii Uniwersytetu w Mohylewie, mówi, że to niepowetowana strata dla nauki. - Nieoceniony skarb przeszłości został bezlitośnie zrujnowany buldożerem - podkreśla naukowiec.

Archeolodzy zwrócili się do Ministerstwa Kultury, aby wyjaśniło sytuację. Lokalne władze już przekazały dyrektorom gospodarstw rolnych broszurę, w której są opisane wszystkie znane historyczne pomniki znajdujące się w regionie. Dyrektorzy zostali zobowiązani do odpowiedniego oznakowania pamiątek na terenie ich gospodarstw.

Tysiącletni cmentarz złożony z ośmiu kurhanów został zaorany przez miejscowe gospodarstwo rolne w rejonie (powiecie) kruhelskim w obwodzie mohylewskim na wschodzie Białorusi - poinformowała w niedzielę białoruska telewizja ONT.

Dyrektor gospodarstwa Andrej Syczeu twierdzi jednak, że gdy 10 lat temu przekazano przedsiębiorstwu ten teren, nikt nie uprzedzał, że jest to strefa objęta ochroną. - Jestem rolnikiem, prawne kazusy to nie moja specjalność. Na żadnym (kurhanie) nie widziałem tabliczki ani znaku - powiedział Syczeu.

Po burzy, jaką zaoranie kurhanów wywołało wśród historyków i krajoznawców, władze lokalne postanowiły uświadomić szefów wszystkich miejscowych przedsiębiorstw i przekazały im broszury z opisami zabytków archeologicznych wraz z ostrzeżeniem o odpowiedzialności za ich zniszczenie.
- Kazaliśmy im poświadczyć odbiór podpisem, żeby dyrektorzy, którzy mają na swoim terenie zabytki, zgodnie z prawem zadbali o odpowiednią dokumentację - oznajmiła wiceprzewodnicząca kruhelskiego komitetu wykonawczego Tamara Aksionawa.

Mohylewscy archeolodzy już skierowali do ministerstwa kultury pismo z żądaniem wyjaśnienia incydentu oraz ukarania winnych. Chcą też, by na zaoranym miejscu przeprowadzono wykopaliska.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Białorusi upamiętniono 150 rocznicę śmierci Romualda Traugutta

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 14:00
W Szostakowie koło Brześcia, gdzie przyszedł na świat bohater powstania styczniowego, poświęcono przygotowany przez społeczność polską plac z krzyżem, kamieniem z tablicą pamiątkową oraz planszą informującą o postaci dyktatora powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Mówią Wieki” po białorusku w 500 rocznicę bitwy pod Orszą

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 23:19
Celem wydania numeru jest pokazanie tej bitwy jako przykładu współpracy między Białorusinami, Litwinami i Polakami - powiedział redaktor magazynu Tomasz Bohun. ”Mówią wieki” to polski miesięcznik, poświęcony tematyce historycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grodno: pokaz filmu o obronie miasta przed Sowietami

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 16:05
Pokaz fabularyzowanego dokumentu "Krew na bruku. Grodno 1939” w reżyserii Roberta Miękusa zorganizował Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez władze białoruskie.
rozwiń zwiń